| adddaa a întrebat:

Simt ca nu mai pot... imi trec cele mai „necurate" ganduri prin cap. Sunt in a9a la mate-info (nu mi-am dorit profilul asta, eu am vrut la stiintele naturii, insa mama a insistat foarte mult sa ma duc la mate-info, ca e o clasa de intensiv engleza, ca e foarte buna si tampenii de astea). O iau razna, cu fiecare zi care trece simt ca sunt mai aproape de muchia prapastiei, simt ca mai am un pas si totul se va termina. Nu vreau sa ma laud, de fapt, nici nu am cu ce... doar la chimie si biologie ma descurc, inteleg si imi place, si am reusit sa ma fac remarcata. Insa stau extrem, EXTREM de prost cu informatica, tic-ul si matematica (la mate mai misc totusi fata de primele 2). La TIC am luat un 5 ca nu am fost atenta la niste lucruri si chiar am incercat sa invat, am incercat sa memorez toate chestiile alea, dar la test nu stiu ce s-a intamplat. Astazi la tic am vrut sa imi maresc media, am raspuns la ora si aveam de facut un referat (in echipa daca vroiam) si eu l-am facut cu o alta fata, dar am scris amandoua pe aceleasi foi(pe cele 3 foi sunt si scrisul ei si al meu). Cand ne-am dus sa prezentam si sa ne asculte s-a luat de mine, ca de ce nu mi-a scris pe alte foi (nu am avut cand pentru ca acea colega nu sta in oras si am avut de invatat pentru alte teste si am facut niste copii) si a vrut, daca nu chiar mi-a pus un 3. Pentru ca nu aveam referatul in dublu exemplar. Profa aia e una care cauta nod in papura, se ia de orice chestiuta, si nici macar n-a zis daca trebuie scris de 2 sau mai multe ori. Ce sa fac? Simt ca primesc lovitura dupa lovitura, si cad vreau sa corectez greselile si ma strofoc sa invat - degeaba. Sunt constienta ca doar cu chimia si biologia nu stiu daca voi rezista in clasa asta. Ma puteti ajuta cu un sfat? Ce ati face in locul meu? Multumesc din inima :*

6 răspunsuri:
| Zuzzy05 a răspuns:

Roag-o pe mama ta sa te transfere din semestrul II, trebuie sa inteleaga ca nu e de tine acolo si chiar daca e bun profilul, nu toti au inclinatii spre asa ceva.Nu ar fi trebuit sa te oblige sa mergi la un profil daca nu iti place, avand in vedere ca tu ai ales un profil chiar bun.Bafta si sper s-o convingi,nu merita sa te chinui in toti anii de liceu cu asa ceva, cand te poti duce la un profil unde iti place si sa te bucuri si de anii de liceu, care sunt unici. Sper sa te poti transfera si incearca sa rezisti acolo pana se termina semestrul! kiss

| adddaa explică:

Eu tot am incercat s-o conving sa ma mute macar in a10a, dar nicio sansa. Nu stiu... chiar nu stiu ce sa fac, si chstia ca e ca nu ma chinui la mate si info cat ma chinui la tic, pentru ca am o profa care mai ca ti-ar da in cap pentru orice greseala. Pe mine asta ma doare cel mai tare, ca la o materie care ar trebui sa fie cel putin... sa nu te terorizeze. Si despre faza de azi as vrea sa stiu ce parere aveti straight face

| Cosmin1992 a răspuns:

Spune-i maicatii ca e dusa cu capul daca crede ca tu faci vreo ceva in viata cu cel profil mate info. Spune-i ca nu faci fata la acest profil si ca te transferi la stiinte ale naturii, unde zici tu ca faci fata. Eu is la stiinte ale naturii de 3 ani jumate de acum(cls a XII)
si profilul e destul de complicat daca nu te tii de el, cel putin matematica mi se pare ucigasha, dar daca te tii constiincioasa aici e de tine. La matematica informatica e profil pentru cei cu inclinatie spre calculatoare si matematica multa.

| AnneMary18 a răspuns:

Eu m'as muta la o alta clasa straight face

| oPortocală a răspuns:

Buna,nu mi se pare corect ca mama ta sa iti impuna un anumit profil straight face.Ai putea sa ii explici ca situatia te depaseste si ca nu poti rezista in clasa aceasta si chiar iti propun asta pentru ca poti avea probleme psihice si chiar tulburari ale sanatatii`.Sau poti chiar sa consulti un psiholog pentru ca te va ajuta foarte mult! Nu e nici o rusine sa mergi la un psiholog.
Mult succes! :* Te pup! =3

| shaktiii a răspuns:

Buna.adddaa! Eu sunt in clasa a 12 a si crede-ma ca si eu acelasi stari ca si tine uneori. Incearca sa faci lucruri care-ti plac in asemenea tari. de ex sa asculti o muzica linistitoare, sa citesti o carte care sa-ti placa. Trebuie sa intelegi ca in viata asta tot timpul vor fi chestiute din acestea si ca trebuie sa cauti lucruri care-ti plac cu adevar. incearca sa vorbesti cu mama ta, sa-i explici cum te simti. Daca nu intelege, incearca sa te detasezi putin si stai linistita ca nu moare nimeni de la un 5. Gandeste-te ca tu trebuie sa te simti bine, fericita si nu lasa scoala sa te faca sa te simti mizerabil. Ai incredere in tine si eu sunt sigura ca vei reusi! ai grija putin de sufletul tau, de increderea in tine si toate celelalte vor veni inevitabil. Sper ca-ti va fi mai bine! nu uita: ai incredere in tine! o zi minunata sa ai! rezerva-ti aceasta zi numai si numai pentru tine! zambeste! :*