| DaianaSweeT a întrebat:

Poate banii nu aduc fericirea asa cum zic unele persoane, dar sigur lipsa lor aduce tristete. Pareri?

12 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Tristete de ce? Ca nu iti poti lua ultimul telefon aparut? Ma refer la modul general.Intalnit in multe intrebari pe aici. Daca are telefon de milioane crede ca gradul de inteligenta este ridicat.

| mona a răspuns:

In majoritatea cazurilor banii aduc fericirea [pentru unii sunt doar o necesitate]

| ROB3RT89 a răspuns:

Buna.
Fericirea adevarata provine din lucruri marunte.
Faza cu bani e doar o iluzie.
Poti sa ai bani si sa fi trist,poti sa nu ai bani si sa fie fericit, poti sa ai si bani sa fi si fericit.
Depinde de fiecare cum vede viata si sensul ei.
Pentru unii banii nu aduc fericirea, dar o intretin.
Sa nu ai deloc, pe langa tristete, nu poti sa traiesti.
Acum fiecare cu parerea lui.
O seara buna!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

De aceea Dumnezeu spune să fim echilibrati, si pe deplin multumiti cu ce ave m.

| OnuOnulică a răspuns:

Nu neapărat dacă ești sănătos și ai prieteni și familia lângă tine nu îți trebuie neapărat bani.

| Dariusuu a răspuns:

Normal că aduce tristeţe mai ales când vezi familii că nu au ce pune pe masă.
Dar pot spune că nici banii nu aduce fericirea, cei mai bogaţi nu reuşesc să se bucure de lucrurile mărunte ale vieţi de zi cu zi şi trăiesc pentru a face bani doar.

O zi frumoasă îţi doresc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum naiba să n-aducă banii fericirea? laughing Trebuie să fii complet paralel cu societatea actuală ca să afirmi asta. Poate că banii n-o să-ţi poată trata o anumită boală foarte gravă, dar alte chestii pe care banii să nu ţi le poate garanta nu prea găseşti. Lipsa lor aduce o tristeţe enormă, şi mai aduce încă ceva: mulţi cerşetori prin capitalele importante ale Europei.

| MiruD a răspuns:

E logic ca fara bani, nimeni nu poate trai. Eu zic ca nici super bogat sa nu fii, dar nici sarac lipit pamantului. O viata decenta mie imi este de ajuns. Si da, lipsa banilor duce la certuri, discutii si de ce nu si despartiri!

| BlackEyedGirl a răspuns:

Da, daca nu ai bani normal ca esti trist, mai ales cand ii vezi pe altii ca se bucura de anumite chestii de care tu nu te poti bucura. Dar nici sa fii foarte bogat nu e bine, pentru ca ajungi sa nu te mai poti bucura de lucrurile marunte. Cel mai bine e sa traim in echilibru.

| TheSmith a răspuns:

In situatia in care omul nu are ce manca, nu are o locuinta, nu are imbracaminte, da aduce multa tristete, dar cand omul tanjeste dupa ultimul "aiphone", caci el nu are si gigel are, cu siguranta asta arata a snobism!

| RockOrNothin a răspuns:

Nu aduc mereu fericirea. Dar daca vrei sa-ti implinesti un vis, cum ai vrea sa-l implinesti? Azi, daca nu ai bani, esti practic uitat de lume...
Nu zic sa-i cheltui aiurea, ci doar sa ai.Plus ca daca strangi, mai donezi colo-colo, mai ajuti o ruda... D-astea

| IonescuAdriana78 a răspuns:

Bani aduc fericirea.