| harciog a întrebat:

"Banii nu aduc fericirea dar compenseaza cel mai bine lipsa acesteia"O fi adevarat?

Răspuns Câştigător
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Într-o oarecare măsură. Eu aş zice mai bine aşa :,, Banii nu aduc fericirea, dar o întreţin."

99 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Banii sunt necesari unui trai decent.Dar cu ei nu poti cumpara nici fericirea, nici iubirea cuiva, nici sanatate.

| Vizitiul a răspuns:

Daca faptul ca faci bani te face fericit, atunci, banii nu mai au ce compensa. Daca nu esti fericit pe plan sentimental, banii nu au cum sa-ti redea "fericirea sentimentala", pentru ca sentimentele nu se cumpara. Daca fericirea ta nu consta in bani tind sa cred ca bani nu sunt decat un refugiu si de nicio culoare nu pot compensa. Daca vezi fericirea cu sufletul, nu poti compensa lipsa acesteia cu banul (partea materiala).

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Harciog,
Ţi-aş zice o poezie care am învăţat-o la grădiniţă, dar mă abţin pe site blushing. Nu îl fac ca pe o poezie, îl fac ca la carte!

| Alphawolf a răspuns:

Eu zic ca da. Lipsa fericirii o poate compensa cel mai bine banii oferindu-i mici bucurii, cum ar fi: lucruri dorite, calatorii dorite, si chiar o importanta printre oameni. Foarte multa lume pune pret mai mult pe situatia financiara decat pe caracterul omului.
Intr-adevar cu banul nu poti cumpara iubirea sau sanatatea, dar el sigur le intretine.

| harciog explică:

Erotque si sexul il faci tot ca pe o poezie?

| harciog explică:

Ella lasa vrajeala, baga sexul inaintea lor.

| Flav a răspuns:

Harciog, banii nu-ti pot readuce sanatatea in anumite situatii, cu bani nu poti cumpara iubirea. Si tot banul poate fi distructiv uneori, impingandu-te spre diverse tentatii. Dar, inainte de toate, omul nu stie sa defineasca fericirea.

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Sunt multe cupluri care, daca ar avea bani, ar fi foarte fericite. In lipsa lor insa pot ajunge pe marginea prapastiei. Da, este adevarat ca banii nu aduc fericirea, dar tot atat de adevarat este ca fara ei putini mai pot avea puterea sa se bucure.

| RelaţiiCuClienţii a răspuns:

"Banii nu pot aduce fericirea, dar îţi pot aduce iarbă."batting eyelashes

Mi se pare o prostie totală. Cine a zis asta ne vinde gogoşi la vrajeală.
Această expresie, "banii nu aduc fericirea", se bazează pe nişte comparaţii în chestiuni care nu ar trebui comparate.
Oh da, fericirea - greu de definit şi fără să ştim prea multe chestii despre ea. Clar o poţi confunda cu linişte sufletească, cu entuziasmul, sau cu o starea de agitaţie... bla, bla.
Banii nu aduc fericirea într-un mod total evident, dar îţi pot aduce alte sentimente care duc spre fericire.
De exemplu: o stare de linişte în legătură cu ziua de azi, de mâine, confort, relaxare, poate şi timp liber pentru golf, sau alte jocuri; un mod de trai mai mult decât decent, şi capacitatea de a te putea trăi oriunde vrei, când vrei, cum vrei şi cu cine vrei, fără să-ţi faci prea multe probleme.
Banii, în zilele noastre, sunt cei mai importanţi, deoarece de ei depindem. De ei depinde absolut tot ce avem, sau ce dorim să avem.

| Skylar a răspuns:

La cat de trist sunt.cred ca e un paradox

| blondissima a răspuns:

Si uite asa, pe zi ce trece, tot mai multi dintre noi confundam fericirea cu satisfactia materiala.

| Dumnezău a răspuns:

Nu,o cumpara gata facuta. big grin

| Alyra a răspuns:

ErotiqueConselis,mi-ai furat vorba din gură!

| caractere a răspuns:

Cat se poate de adevarat. Votez @Alphawolf.

| costis a răspuns:

Pentru un timp se poate. Insa nu in toate cazurile. Gandeste-te la oamenii care se afla in suferinta (durere), sau la cei numit in calendarele crestine (mai toti au refuzat bani sau orice avutii).

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Da...e cam adevarat.

| PetreConstanta a răspuns:

Era sa spun o prostie ce compenseaza

| PetreConstanta a răspuns:

Sa te rogi la Dumnezeu sa nu simti in inima ce ai scris

| elasexygagica a răspuns:

Dalove struck, sunt cea mai mare bukurie a vietiilove struck sunt mai ceva ca aerullove struck

| Minnie a răspuns:

Este intr-un fel. Omul cand nu isi gaseste fericirea si linistea interioara, o cauta in exterior, in lucruri materiale si pentru cateva minute, secunde cand tin in mana lucrul dorit fie ca e o floare sau ultimul tip de tv au iluzia unei fericirii, simt ca sunt multumiti ca au putut sa-si ia lucrul la care viseaza. Cum este doar o iluzie, trece repede pe masura ce lucrul acela "se invecheste" si atunci apare dorinta de a cumpara altceva pentru a mai simti acea iluzie, care intr-adevara este placuta pentru cateva secunde si mai cumperi ceva inutil doar pentru a-ti satisface acea dorinta si a simti acea iluzie de fericire. Important este sa fii fericit cu ce ai, cu hainele tale putine dar curate, mancarea gatita in casa si gustoasa si sanatoasa, cu tine-cum arati si atunci te "desprinzi" mai usor de iluzia materiala

| LotusRadioactiv a răspuns:

Da, pentru ca multi se lasa inselati de lucrurile materiale si nu vad adevarata fericire.

| Edd_4925 a răspuns:

Este adevarat in sensul ca fara bani nu poti supravietui.
Banii aduc de toate, de la boli venerice pana la...sanatate.
Adica nu poti sa ajungi la spital fara sa spargi sume destul de mari de bani; de la binecunoscuta spaga pana la medicamente.
Uite cati dobitoci se sinucid ca au un salariu prea mic.
Nu poti duce o viata sanatoasa fara bani.
Nu poti sa te distrezi fara bani.
Nu poti sa te relaxezi fara bani.
Nici sex nu poti sa faci fara bani.
In concluzie as zice ca banii aduc fericirea, in cel mai grotesc conext. Sad but true.

| Sonnayasashikushinaide a răspuns:

Sa facem o povestire.
Era odata un om sarac, dabea avea bani de mancare, dar era fericit, avea o sotie care il iubea, si doi copii cuminti si frumosi, isi iubea foarte mult familia.
Dar omul vroia mai mult, visa la excursi cu familia, visa sa isi plimbe familia cu masini scumpe, poftea la tot ce vede in jur.
In fiecare noapte omul isi imagina ce ar face daca ar avea bani multi, dar niciodata nu se gandea cum sa ii faca.
Dar intr-o zi, primeste o scrisoare, si este informat ca a mostenit averea unei rude indepartate, numarul pe care l-a vazut in averea estimata aproape ca la facut sa lesine.
Omul era asa de fericit, s-a dus la sotie alergand, intoxicat de fericire nici nu putea sa vorbeasca, i-a dat sa citeasca scrisoarea, sotiei nu ii venea sa creada, s-au luat in brate s-au pupat.
In sfarsit in cateva saptamani dupa ce a semnat si a mers pe la tribunale, era putred de bagat, avea banii in mana, avea case multe, avea masini, avea tot ce isi dorea.
Si-au cumparat toti haine frumoase, bijuterii scumpe, si-au angajat valeti, aveau tot ce isi puteau dori, dupa cateva saptamani, s-au decis sa mearga in excursie asta a visat dintodeauna.
Zis si facut, a pregatit omul tot ce trebuie, au plecat la drum, deodata un camion le loveste masina, toata lumea a murit numai omul a supravietuit.
Omul era putred de bogat, dar familia mult iubita ii fusese luata de langa el, iar el cu toti banii din lume nu avea nici o putere asupra situatiei, deprimat si disperat, la injurat pe Dumnezeu, a luat o arma si sa impuscat in cap.
Sfarsit.

| Bya132 a răspuns:

O întreţin, în schimb.

| 0marry0 a răspuns:

Era un citat "Banii nu aduc fericirea, o cumpara gata facuta..."
Fericirea e relativa, asa ca pentru unii, banii o aduc, pentru altii, o gonesc.

| さいゆき a răspuns:

Acest citat este cat se poate de adevarat.
Banii nu aduc fericirea absoluta dar ajuta mult ca o persoana sa fie fericita. De exemplu cand mergi in oras te simti mult mai bine daca ai bani cu tine pentru ca atunci cand vezi ceva iti poti cumpara acel lucru insa daca nu ai nici un ban pleci cu un sentiment urat de langa magazine. Banii iti permit sa iti satisfaci multe din placerile pe care le ai si prin asta ajungi sa fi fericit intr-o oarecare masura. Daca nu ai bani atunci nu iti poti permite nimic si este mereu suparat din cauza acestui lucru.
Totusi de cele mai multe ori o persoana cu multi baji este si o persoana nefericita pentru ca atunci cand e in lume e adorat de toata lumea insa atunci cand intra in casa si inchide usa este singur/a.
Pentru mine banii conteaza foarte mult, ma simt foarte bine cand ies in oras si imi pot cumpara o carte care imi place sau alte lucruri. Ma face sa ma simt fericita atunci cand alte bucurii in afara de bani nu mai am. Uit practic de tot ce e rau in casa si in familie si reusesc sa imi aduc fericirea prin bani.
Cam asta este.

| alexbordei93 a răspuns:

Sigur ca da. big grin

| EllaEllii a răspuns:

Eu cred ca e adevarat.
Cand nu esti fericit inseamna ca esti trist, in schimb cand ai bani esti super fericit.

| eu17 a răspuns:

BAAAAAAA lasati IPOCRIZIAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA, intrebarea asta e atat de ipocrita! e ceva firesc ca banii sa te faca fericit!