| chiftelutacrocanta a întrebat:

Poate ca e o intrebare ciudata ce vreau sa pun acum si sper sa intelegeti intrebarea aceasta care ma pune uneori pe ganduri si sa ma puteti lamuri cumva.De ce cand vad o persoana de care nu-mi place ca se comporta ca mine, deci o persoana de care nu-mi place care danseaza de exemplu prin camera si rade, incep sa am o parere proasta despre mine? Deci parca ma vad pe mine penibil, si imi dau seama ca sunt penibil.Sa va spun un alt exemplu:Mie imi place sa stau mult pe PC, dar cand vad o persoana de care nu-mi place ca sta mult pe PC la fel ca mine parca incep sa am o parere proasta despre mine.Si totusi, de ce cand vad o persoana de care imi place ca danseaza si rade prin camera la fel ca mine, incep sa am o parere buna despre mine si chiar ma laud ca seman cu acea persoana? De ce cand vad o persoana de care imi place ca sta mult pe PC incep sa am o parere buna despre mine si chiar ma laud ca seman cu acea persoana? Voua vi se intampla asa ceva? Ati inteles intrebarea? Ma puteti lamuri cumva? Imi puteti spune de ce?

3 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Depinde la ce te raportezi. Mie nu mi se întâmplă ceva de genul. De exemplu și eu mai dansez și dacă văd pe unul că dansează aiurea raportat la mine factorul extern poate fi penibil numai că atunci când dansez eu sunt factor intern iar când dansez eu nu mă filmez ca un idiot și pun pe Facebook sau Youtube ca să râdă lumea de mine, deci rămâne doar factorul intern. După mine e ok ca persoanele să facă ce vor atâta timp cât nu se expun în mod aiurea în mod public.
Cât despre chestia că dacă o persoană pe care nu o placi stă la PC deci asta te face să te simți prost că stai la PC mi se pare o tâmpenie extrem de mare. Sunt o grămadă de persoane pe care nu le plac care pot face aceleași activități dar de ce mi-ar păsa mie? Mie îmi pasă strict de mine, să fac strict ceea ce îmi place. Reciproca e valabilă.
Sincer nu credeam că există persoane așa, cum ai descris tu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca ai senzatia ca te revezi in acea persoana. Un tip pe care nu-l suporti, stand mult la PC ca si tine, iti da senzatia ca si tu esti nesuferit de altii pentru ca si tu stai mult la PC. happy

Dar asta e doar o pura senzatie. Nu cred ca numai tu ai senzatiile astea.

| August99 a răspuns:

Da inteleg perfect ce spui laughing de exemplu eu cand aveam niste expresii care le tot ziceam apoi o persoana de care nu-mi place a inceput sa zica si ea aceleasi lucruri. nu mai imi placeau expresiile respective. Mie nu mi se intampla sa am o parere proasta despre mine. Dar cand vad pe cineva care imi place si face acelasi lucru ca mine ma simt mandra.