| anonim_4396 a întrebat:

Postez la Conversații deoarece nu știu unde se încadrează.

Am o problemă care are mai multe legături: nu mai am chef de nimic, dar aș vrea să fac ceva. De aici apare altă problemă: nu am inspirație, nu am idei, nu am creativitate. Nu știu ce să fac sau nu am idei prin care pot sa fac ceea ce îmi doresc. Prin urmare, mă plictisesc extrem de tare toată ziua. Da, am foarte mult timp liber, nu mă întrebați de ce, nu vreau să vorbesc despre asta.
Se trage, cred, de la depresia mea. Am vorbit cu medicul și mi-a mărit doza de antidepresiv, dar efectul e zero, deși a trecut mai bine de o lună.
Mi-ar plăcea să am păreri, să am idei care să îmi vină în minte, să am ce exprima. Acum un an, eram avidă de informații. Îmi treceau mereu lucruri prin cap și nu mă plictiseam stând să răscolesc google-ul. Făceam și sport. Acum nu îmi mai pasă de nimic. Nu mai am nicio pasiune, totul mi se pare greu și neinteresant. Și vreau ca asta să înceteze. Vreau să văd viața cu mai mult entuziasm. Am doar 19 ani, deci sunt capabilă de multe, păcat să las să treacă viața pe lângă mine.
Așa, m-am descărcat puțin și sper să fiți mai inspirați decât mine și să mă ajutați să găsesc o soluție. Mulțumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Interesant...
Nu o sa ma pun acum sa iti spun ce sa faci ca activitati si alea pentru ca si tu ai stii ca ai putea sa faci ceva, deci...
Dar te-ai gandit ca, chiar acum cand ai scris asta ai facut ceva? Deja ai idei. Stii ce sa faci, oarecum.
Ai spus ca ai 19 ani, si cum sunt de aceeasi varsta ma gandesc ca are legatura si cu facula sau astea...
Si mie mi-a fost greu la inceput, simteam ca sunt paralel cu viata. Dar am reusit cumva sa ma prind ea ea.
In fine, zici ca vrei sa vezi viata cu mai mult entuziasm. Atunci as avea eu cateva idei care cred ca te-ar putea ajuta (din propria experienta):

Incepe ziua de maine altfel. Nu trebuie sa respecti o rutina zilnica anume. Lasa viata sa te ia prin surprindere.
Daca tot ai timp liber atunci uitate maine in primul rand la o comedie, care sa te mai destinda putin(recomand Marea Mahmureala happy ).
Daca o sa razi la film e foarte bine. Dupa pune niste muzica, ceva ce simti tu in mementul ala. Si stai putin si relaxeazate. Gandeste-te ca vine un nou inceput.
Lasa aproape tot ce faceai tu inainte. Incepe sa vorbesti, sa conversezi dupa cu oricine, prieteni, colegi, pe net, sau chiar pe TPU. Incepe sa asculti si parerile altora. Asta ajuta pentru ca o sa te puna in locul lor. Pe daca ce auzi o poveste buna o sa fi automat pusa in ea. Pasiunile o sa vina dupa ( eu am si uitati de ele, damn ).
Dupa nu te mai gandi la starea pe care ai avut-o. Incepe si zambeste, fa-ti tu o iluzie in care sa poti sa zambesti si sa fi vesela mereu. Si automat o sa vina si gandurile bune.

Si acum serios, la varsta asta ar trebui sa nu te mai gandesti asa, ai 19 ani. Ar trebuii sa fi prin oras acum impreuna cu niste prietene de ale tale, cu care sa va simtiti mai bine. Nu sa stai pe TPU ( eu vorbesc)...

Sau, nu stiu, lasa pe altcineva sa faca asta pentru tine. Adica sa iti induca o stare de spirit mai buna. Care sa iti dea un impuls asa, ca sa zic. Sau ceva care sa te motiveze.

Sau ar mai fi o varianta in care asa te poti tu exprima, si asta nu e un lucru chiar asa de rau, dar ma rog...

Si cum ai zis, vrei sa faci ceva. Asta e bine. Este o dorinta care sigur o sa se implineasca. Ai pus samanta in pamant, si acum ca oricine vrei sa rasa si pomul. Dar ai rabdare, toate la timpul lor.

Nu stiu daca te-am ajutat prea mult insa sper ca macar putin sa o fi facut-o.
In orice caz, iti doresc multa bafta, si poate ne mai auzim.

| MissADEEL a răspuns (pentru DoarBogdan):

Îți mulțumesc pentru răspuns și pentru că ți-ai rupt din timp să scrii unul atât de lung. Problema e că la mine e o lipsă de interes, dar suficient de mică atât cât dorința de a scăpa de ea există. Aș vrea să scriu, înainte îmi plăcea, dar nu sunt foarte inspirată acum. Habar nu am despre ce să scriu.
Am văzut Marea Mahmureală. Mi-a plăcut. Am râs.winking
De ieșit, pot să ies cu prietenul meu, am ieșit sâmbăta și oricum avem ocazia să ne vedem zilnic, dar doar noi doi, de vreo 2-3 ori pe săptămână. E recentă treaba asta, și mă bucură, sper să mă țină.

| DoarBogdan a răspuns (pentru MissADEEL):

Ehe ma bucur ca te-am ajutat happy Iti doresc multa bafta in continuare.

13 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

Așa e când stai degeaba. Știu cum e.

| Dismally a răspuns:

Incearca sa iesi zilnic din casa, fa o plimbare de 20 - 30 de minute. Stiu ca aparent nu are legatura cu problema ta dar este o metoda buna de a diminua efectele depresiei.

| gemeni6226 a răspuns:

Lunile astea de iarna fac depresivi pe toata lumea.Si eu sunt destul de depresiva chiar azi ma simt ca trintita la pamint.In nici un caz sa nu iei antidepresivi numai itit distrug organismul. Pina sa-ti vina idei trebuie sa-ti cauti ceva activitate fizica sa obosesti.Cel mai bun remediu impotriva depresiei este plimbarea cel putin o ora in aer liber si gasirea unei preocupari fizice.Si eu ies zilnic si dupa aceea ma simt mult mai bine si pe urma lucrez fizic si imi trece.La 19 ani citi ai tu intri si mai repede in depresie deoarece nu ai experiente si destula incredere in tine varsta de 19 ani e cea mai critica.Nu o sa povestesc aici ca e lung dar la 19 ani am avut si eu cea mai mare cadere psihica.Trebuie trecut peste si lucrurile de la 20 de ani incolo incep sa devina din ce in ce mai bune.Incepi sa capati experienta incepe sa t-i se mareasca increderea in tine.Iar ideile la care te astepti iti vin cel mai bine intr-o camera semiobscura in liniste pe o muzica placuta de meditatie stind culcat relaxat pe spate.

| MissADEEL a răspuns (pentru gemeni6226):

Îți mulțumesc pentru răspuns și mi se pare bine că pot primi sfaturi de la cineva cu o anumită experiență de viață.winking
Îmi pare rău să aud asta.
Legat de antidepresive, iau de vreo doi ani deja. La început era pentru anxietatea pe care o aveam la școală. Și le iau numai la prescripția medicului. Nu mi s-a părut niciodată că ar avea vreun efect, dar mi-e frică de sevraj. Vorba aia, aleg răul cel mai mic.
Cred că o să încerc meditația, că mi s-a tot sugerat, deși am fost și încă sunt reticentă. Totuși, ce pierd dacă încerc? Nu mare lucru.

| gemeni6226 a răspuns (pentru MissADEEL):

Absolut nimic nu pierzi eu si tinara fiind meditam dar nu stiam ca se cheama asa.Imi placea ca singura in odaie stind culcata sa ascult muzica si sa visez cu ochii deschisi nu stiam ca asta se cheama meditatie.Fi mai increzatoare ca o sa t-i se intimple multe lucruri bune in viata iar de suferit sufera toata lumea numai ca si asta fac parte din viata.O zi sau mai multe de suferinta si pe urma vin si zile bune trebuie sa crezi asta, trebuie sa vezi si lucrurile bune care exista si vor exista.Succes!

| DoarBogdan a răspuns (pentru MissADEEL):

Mersi de fundawinking

| syd a răspuns:

Fa o facultate?

| MissADEEL a răspuns (pentru syd):

Înțeleg că e ușor de sugerat, dar am o situație mai complicată despre care nu vreau să vorbesc, după cum am mai spus. Încep o postliceală din septembrie, anul acesta. Dar, până atunci, mai am câteva luni de strâns din dinți.winking

| syd a răspuns (pentru MissADEEL):

Ca sa imi exprim opinia intr-un mod nu atat de banal am nevoie de acele informatii, dar e alegerea ta daca nu vrei sa le comunici

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, într-adevăr are legătură cu depresia.
Îți pierzi tot cheful pentru activitățile zilnice și până și cel mai minor lucru ți se pare un efort imens.
Nu mai au aceași intensitate lucrurile ce-ți plăceau odată. Am dreptate?
În fine.
Nu poți să vindeci asta atât de brusc, dar îți poți stoca energia asupra altor lucruri, ce te-ar putea ajuta.
De exemplu, plimbările.
Citește, scrie, desenează. Poate o să-ți mai reducă energiile negative.
Și ieși muult.
Poate chiar alergat, ajută la fel de bine.

Eu îmi pierd vremea la înnot, făcând ture de bazin și chestia asta chiar mă ajută.
Mă descarc într-un mod genial.
Încearcă, poate te va ajuta și pe tine.
Ai dreptate, ești prea tânără ca să lași viața să treacă pe lângă tine și tu să rămăi în urmă, într-un vid mult prea dens.

Nu ai nevoie de creativitate multă, sunt convinsă că o să te descurci cumva.
Îmi pare rău că n-am putut să-ți dau un răspuns cătuși de puțin folositor, care să-ți schimbe starea de spirit și deja creierul tău să ia decizi, dar sper c-o să găsești motivația necesară pentru a-ți dedica cumva timpul.
Îți urez multă baftă.

| MissADEEL a răspuns (pentru anonim_4396):

Îți mulțumesc pentru răspuns. Da, ai dreptate, și starea asta durează de vreun an. Nu simt că am făcut mari progrese. În fine.