| anonim_4396 a întrebat:

Pot trece vama în Ungaria, dacă am act de identitate provizoriu?

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Mulțumesc frumos. Dar dacă ați argumenta si de ce, ar fi si mai bine.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Eu nu pot să argumentez căci nu sunt organ de poliție de frontieră și nu am în mână legi și regulamante.
Un act de identitate valabil are toate însemnele oficiale și durată de valabilitate înscrisă pe el. Un act provizoriu este mai ușor de falsificat și poate induce suspiciunea că este legat de o tentativă de trecere frauduloasă a frontierei. Astfel, la un punct de trecere a frontierei spre Ungaria ești controlat de două ori, o dată la ieșirea din România, de autoritățile române, iar apoi la intrarea în Ungaria, de un funcționar maghiar. Aceștia au instrucțiuni precise, de identificare în baza unui act de identitate valid, care are o annumită formă, iar nu copie sau temporar. Dacă ei respectă strict regulamentul, nu te lasă. Riști să te întoarcă înapoi. Dacă eu greșesc acum vei afla acolo, și va trebui să faci cale întoarsă.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

M-am gândit și eu că aș putea să mă întoarcă din drum. Cred că îmi fac un pașaport. Costă, dar n-am de ales.