| EU1139 a întrebat:

Prin ce se caracterizeaza o opera epica.
la teza ne-a zis ca ne da un text si trebuie sa facem o compunere prin care sa "dovedim" ca este opera epica.
binenteles cu argumentatii din text. Vreau si eu un fel de plan al unei astfel de compuneri

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa faci cateva propozitii ajutandu-te de caracteristicile speciei epice, acestea fiind:
- modul de expunere predominant al operelor epice este naraţiunea.

-cuprinde totalitate operelor epice populare sau culte.

-este genul literar care cuprinde texte in proza sau in versuri,in care un narator povesteste ceva.

- elementele definitorii ale operei epice sunt:naratorul,acţiunea, personajele, preponderenta naratiunii ca mod de expunere.

-autorul este persoana care imagineaza si scrie un text.

-naratorul este vocea care relateaza intamplarile.