| scrisoarededragoste a întrebat:

Pro sau contra internetului şi a tehnologiei? Credeţi că internetul a avansat sau a distrus legăturile sociale dintre oameni?

Justificaţi-vă răspunsul!

Răspuns Câştigător
| WhatheWow a răspuns:

Pro categoric. Daca nu luam in discutie latura malefica a Internetului caci, la fel ca multe alte lucruri are si o astfel de latura, e o legatura, nu doar intre calculatoare ci mai precis, intre oameni. In spatele fiecarui calculator se afla cineva in carne si oase, cineva ce are sentimente, dorinte si vise, cineva care doreste sa comunice, sa impartaseasca, sa descopere. Internetul ne poate oferii aceste lucruri si nimic altceva nu o poate face mai bine.

| scrisoarededragoste explică (pentru WhatheWow):

Latura malefică a internetului ar trebui să o ocolim, să trecem pe lânga ea indiferenţi, dar unii chiar se îndreaptă sprea ea ca şi cum ar fi atraşi de această latură ca de un magnet. E trist, ştiu! Cât de bine şi plăcut ai putut să spui că " în spatele fiecărui calculator se află cineva în carne şi oase, cineva ce are sentimente, dorinţe şi vise, cineva care doreşte să comunice, să împărtăşească, să descopere." Este foarte adevărat şi de aceea trebuie să avem grijă ce spunem şi cum ne exprimăm celeilalte persoane cu care comunicăm virtual. Lumea virtuală (internetul) nu este un joc!

God bless you!

21 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Sunt bune dacă nu-ți controlează viața. Te lași dus de val, ești captiv în lumea ireală și tot ce este mai frumos trece pe lângă tine.
Internetul și tehnologia aduce o atingere rece, cea umană este un caldă.
Pa, pa.

| Woodenpints91 a răspuns:

Ce idiot ti-ar răspunde PE INTERNET că este contra internetului şi a tehnologiei? În caz că nu ai observat sarcasmul meu fin, şi sigur nu l-ai observat...chiarîn momentul acesta trebuie să foloseşti internetul ca să răspunzi la întrebare.

| scrisoarededragoste explică (pentru Woodenpints91):

Da trebuie să folosesc internetul pentru a răspunde la întrebarea ta, dar nu înseamnă că sunt de acord cu toate laturile internetului. Sunt de acord cu internetul în cazurile în care pot crea ceva bun, nu ceva malefic cum fac alţii...etc etc.

Mai exista o întrebare. Aştept cu drag răspunsul tău.

God bless you!

| Woodenpints91 a răspuns (pentru scrisoarededragoste):

Ceva malefic pentru tine poate însemna ceva bun pentru altul. E normal ca toţi să folosim internetul doar pentru a căuta chestiile care ne interesează. Acum,că pe alţii îi interesează nişte nimicuri pe care eu nu dau doi bani,asta nu mai este problema mea. Dar fiecare din noi este împotriva unei părţi din internet pe care nu o suportă.
Poate tu foloseşti internetul ca să cunoşti oameni,să-ţi faci prieteni,etc. Alţii probabil folosesc internetul ca să facă rău cuiva sau să fure. Ideea este că o dată ce eşti conectat la internet,şi-l plăteşti,nu poţi spune că eşti împotriva internetului. Poate doar împotriva unor oameni de pe internet,că,şi site-urile ălea de nu le suporţi tu, au la baza lor niste oameni care s-au gândit la ele şi care le-au făcut şi le administrează. Însă, înternetul, ca invenţie, este o chestie foarte tare.

| scrisoarededragoste explică (pentru Woodenpints91):

Tu în ce scop îl foloseşti?

God bless you!

| Woodenpints91 a răspuns (pentru scrisoarededragoste):

Ţi-aş fi răspuns, dacă nu te făceai de căcat cu "God bless you!".

| scrisoarededragoste explică (pentru Woodenpints91):

Pot încheia cu ce doresc, fie că îţi place fie că nu, am acest derept! Plus de acest lucru nu văd nimic jignitor în expresia "God bless you!"

| Woodenpints91 a răspuns (pentru scrisoarededragoste):

Am spus eu că nu ai dreptul ăsta? Poţi încheia cu orice doreşti.
Dar şi eu am dreptul ca să consider cretin şi banal ceea ce ai folosit tu în încheiere. Şi mai ales inutil. Chiar era nevoie să-ţi stiu orientările religioase?

| scrisoarededragoste explică (pentru Woodenpints91):

Tu în loc să primeşti o mângâiere preferi o palmă? Era mai bine unul care ţi-ar fi adresat două, trei cuvinte urâte decât unul care ţi-ar fi spus ceva de bine?

| Woodenpints91 a răspuns (pentru scrisoarededragoste):

1. Tu nu mi-ai spus nimic de bine. Sau cel puţin eu nu consider că ce mi-ai zis tu e ceva de bine.
2. Dacă primesc o palmă dau două înapoi, deci, chiar nu-mi pasă dacă cineva îmi adresează cuvinte urâte, ştiu să adresez şi eu, dacă se ajunge la asta.
3. Puteai să spui exact aceleaşi chestii şi fără să bagi "God bless you!", iar discuţia de acum nu s-ar mai fi îndreptat aici.

| scrisoarededragoste explică (pentru Woodenpints91):

4. Isus te iubeşte!

| Woodenpints91 a răspuns (pentru scrisoarededragoste):

5. Mă piş pe iubirea lui. Isus nu există.

| scrisoarededragoste explică (pentru Woodenpints91):

Părerea ta...acum! Când vei sta în faţa Tronului de Judecată cuvintele, faptele şi gândurile tale îţi vor fi reamintite şi abia atunci îţi vei da seama de greşelile tale regretând absolut TOTUL.

| Woodenpints91 a răspuns (pentru scrisoarededragoste):

E uimitor cât de uşor pot fi păcăliţi unii...

| BloodyBallad a răspuns (pentru scrisoarededragoste):

rolling on the floor Made my day.

| Mădă0611 a răspuns:

Banii au distrus legaturile sociale dintre oameni, nu internetul.

| scrisoarededragoste explică (pentru Mădă0611):

Şi acesta este un mare adevăr, dar este trist.

God bless you!

| AllyutSsa a răspuns:

Problema este ca acum toata lumea isi rezolva problemele pe mees, vorbesc si se cunosc pe facebook...in loc sa socializeze fata in fata.
Totul trece pe langa ei, iar ei raman in urma.Desi are si o parte buna : informatiile si in unele cazuri chiar si jocurile dar cu o anumita masura.

| scrisoarededragoste explică (pentru AllyutSsa):

Este adevărat ce spui tu Alina. Unii nu realizează că "orice exerciţiu de deschidere şi sinceritate în mediul virtual aduce beneficii sau nu şi în viaţa reală ", cum spunea Alexandra TPU la amprenta digitală.

God bless you!