| Thecurious a întrebat:

Profesorul de filosofie, un domn respectabil si cunoscut pentru profesionalismul sau, a afirmat ca : frumusetea nu foate fi definita.
Ce parere aveti despre aceasta cugetare?

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

Te-ai gandit vreodata ca poate filosofii se baga cu cozile in prea multe domenii?
Feynman, un tip destept, a spus odata: "Filosofia este atat de utila fizicii, pe cat este ornitologia, utila pasarilor."
E adevarat, frumusestea se vede (si) prin ochii privitorilor...dar daca filosoful tau are dreptate, atunci CE se alege la concursurile de Miss, niste...ciute?
CUM sunt selectate modelele...(fetele alea de 1.80, la care saliveaza masculii atunci cand ies pe catwalk in costume de baie)?
Oare nu sunt FRUMUSETI CLAR DEFINITE?
Cum definesti o Miss? Care e criteriul? Ca are 18 ani, sau ca e frumoasa de pica? laughing
Ti-am dat numai un exemplu, poate nu mai ridicati atatea altare Filosofiei.
Imi place filo, am facut si eu...dar de multe ori exagereaza, trece pe langa realitate.
Ma opresc aici, am niste probleme de rezolvat iar domeniul pe care l-ai deschis e urias...
Spune totusi profesorului tau, ca creierul uman este setat sa recunoasca niste chestiuni care se numesc "tipare", si se aplica si la frumusete.
Oricand, oriunde!

| Thecurious explică (pentru Darkmagic):

Cred ca opiniile sunt impartite intre filosofi.
Acel profesor e pasionat de matematica, logica ii conduce viata.
Profesorul de religie mi-a marturisit ca el-cel de filosofie - era nemultumit de elevi, pentru ca nu inteleg metafizica, de altfel e extrem de dur, exigent.
Interesat e ca un alt profesor de filosofie ( femeie, insaprofesia e la genul masculin ), colega lui, e exact opusa in atitudine (discuta orice cu elevii ), fiind pasionata de arta, poezie si teatru. Nu ii sunt straine nici stiintele exacte, pentru ca s-a oferit sa ii ajute pe cei care sustin examenul de bacalaureat la fizica.

| Thecurious explică (pentru Thecurious):

Interesant*

| Darkmagic a răspuns (pentru Thecurious):

Repet: Frumusetea, locuieste in tipare si simetrii.
De-a lungul timpului au existat si diferite concepte, insa, intotdeauna, tiparele s-au pastrat.
Ca filosofii nu stiu asta, e doar un amanunt.
De fapt, nimeni nu stie de ce, ochiul este definit ca frumos, din cauza genelor lungi (perceptia asta exista dintotdeauna, nu a fost educata, invatata cumva), nimeni nu stie de ce un boboc de rata e socotit frumos, sau un apus de soare, idem.
Creierul face asta, nu l-a invatat nimeni si nimic cum ca, de exemplu, parul, e o podoaba. Lungime si "aranjarea" lui a variat de-a lungul timpului, dar acestea se incadreaza la Concepte, Tiparul, a ramas.

| Thecurious explică (pentru Darkmagic):

Interesant e ca un artist percepe altfel "frumosul" decat un inginer, savand, medic etc.

| Thecurious explică (pentru Darkmagic):

Marea majoritate a oamenilor pot cadea de acord cu privire la ceva ce este frumos, indiferent de pregatirea profesionala.
Insa, din cate am abservat, indivizii, care au studiat stiinte exacte, par ca pun mai putin accent pe estetica.

| Darkmagic a răspuns (pentru Thecurious):

Https://www.tpu.ro/go-to-answer/16702915/
Prima parte din raspunsul de aici iti lamureste observatia.

12 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Că tipul era oligofren din naștere. Ăștia dau la filozofie de obicei.

| Thecurious explică (pentru sadrian46):

Cred ca nici in acest caz, nu poate fi definita : https://www.cinemagia.ro/actori/emilia-clarke-349416/

| mastadont a răspuns:

Profesorul de filosofie are dreptate. Frumusețea ține de gusturile fiecăruia și este imposibil de definit. Unii bărbați preferă grasele, altora le plac femeile slabe, unii preferă blondele alții roșcatele, unii percep manelele ca fiind frumoase iar alții muzica de operă, entomologii văd insectele ca fiind frumoase și le admiră, restul lumii nu prea. Frumusețea nu poate fi definită pentru că este diferită pentru fiecare individ.

| FruttiFresh300 a răspuns:

Depinde pe cine intrebi. Daca intrebi un umanist, va fi de acord, daca intrebi un inginer, probabil iti va defini frumusetea printr-o ecuatie sau ceva matematica sau fizica.

| Maia55 a răspuns:

Frumusețea este relativa. Ce îmi place mie poate nu îți place ție și invers. Nu putem delfinii ceva frumos, nu exista lucru sau persoana în lume sa ni se para tuturor frumos.

| ArtIsAnExplosion a răspuns:

E cat se poate de corecta, orice filosof capabil ar fi spus la fel.