| Mogiojojo a întrebat:

Pun o întrebare de logică aici, destul de simplă dar pentru mine complicată. Spuneți dacă greșesc cu ceva.
Acum câteva luni am depus CV să mă angajez la Kaufland și peste câteva zile mă sună un responsabil care se ocupă cu angajările să-mi zică ca am fost selectată. Bun. Și mi-a zis să vin la ei în ziua X ca să vorbim față în față. Când m-am dus la magazin managerul nu era acolo, așa că mi-a spus o angajată de-a lor să aștept. Am așteptat un sfert de oră după care mi-am pierdut răbdarea și am zis că-l sun. Am sunat la acel număr care mă sunase cu câteva zile în urmă (era în memoria telefonului) și am spus că am ajuns la magazin pentru interviul programat. El a început să întrebe: ce magazin? unde? când? (de parcă acum se trezise din somn) și am zis magazinul x din localitatea x și a zis ceva de genul: ah pai trebuie să vorbești acolo că eu sunt de la București, ce treabă am eu? Atât a fost conversația. Și atunci am dedus că ăsta ar trebui să fie unul de la HR București și el sună persoane din toată țara să îi cheme la interviu (din moment ce eu sunt dintr-un orașel mic și am fost sunată de la București). Asta înseamnă că el sună în fiecare zi sute și zeci de persoane (și într-o lună câteva mii) de prin toate orașele, orașele unde are Kaufland magazine să îi cheme la interviu (el nu specifică că e din București). Ok. Asta înseamnă că din ăia câteva sute se trezesc câțiva să-l sune și să-i spună 'domnul, am ajuns, sunt aici în față' sau 'mă scuzați dar nu găsesc biroul unde trebuie să vin' sau 'unde sunteți că vă aștept de juma de oră'. Să ne înțelegem acolo se angajează mulți salaori (cărători) și casieri adică oameni fără pregătire multă. No, din atâția proști numai eu m-am trezit să-l sun pe același număr pe care m-a chemat la interviu și să-l întreb ceva? Nu cumva trebuiau să fie și mulți alții? După reacția lui urâtă am dedus că numai eu l-am sunat. Cum trebuia să fie reacția lui normală? 'uitați, eu sunt de la RH Buc. și doar v-am sunat pentru interviu vă rog să contactați pe cineva din localitatea dvs, să vă dau un număr?'.
Deci de unde mirarea lui că l-am sunat? Nu îl sună o grămadă mai proști ca mine să-l sâcâie cu întrebări? Dacă doar eu l-am sunat asta înseamnă că el m-a sunat doar pe mine pentru interviu (deci nu sute de persoane). Dar cum ar putea să mă sune doar pe mine, un casier dintr-o localitate mica?
E o problemă de logică și deducție (în niciun caz nu vorbim că persoana era educată sau nu). E un fel de sudoku dar de data asta cu oameni și situații reale.
Mulțumesc.

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ai dat peste un incuiat, care isi face treaba in scarba.
Toti ne lovim de genul asta de ne-amabili, care se gandesc doar la coltisorul lor, iar daca cineva indrazneste sa ii intrebe cat e ceasul, le pica universul si reactioneaza de parca ai intrat peste ei la WC.
Vei mai da peste multi de genul asta, iar cu timpul vei prinde experienta si macar vei conduce dialogul mai aroganta decat pot fi ei. Eu cel putin, asta am facut. Daca vad ca il deranjeaza ceva, insist, macar sa il enervez bine.
Deci te-ai angajat, sau ai plecat? laughing