| Flav a întrebat:

Punandu-mi viata intr-o ecuatie, mi-am dat seama ca-s produsul dintre un fotbalist si-o necunoscuta!
V-ati dat seama care este rostul vostru? Prin ce meserie ati fi utili pamantului? Vorbesc doar de cei ce-si efectueaza munca /serviciul prin dragoste si talent, nu care muncesc pentru. bani sa se intretina.

8 răspunsuri:
| lia a răspuns:

Imi permit sa raspund si eu la intrebarea ta, chiar daca sunt inscrisa la categoria someri.
Eu cred ca "rostul", il descoperi abia cand esti aproape de finalul acestei calatorii, ca sa o numesc asa. Cand te poti uita in urma si sa spui da, am realizat ceva, sunt ceva pentru cineva.
In ceea ce priveste partea profesionala, este important sa faci cu pasiune dar la fel de important este si mediul in care lucrezi happy

| Gabry a răspuns:

Nimic pana acum!sad
Desi multi din familie spun ca sunt talentata la desen, dar mie mi se par catastrofale portretele pe care le fachee hee. Sau mi se mai spune ca la dans, dar nu sunt nici pe departe mai buna decat vecinul care danseaza langa mine...
Deci nici un talent, mai caut, poate gasesc...

| Anca a răspuns:

Eu m-am "invartit" prin lume cautandu-mi vocatia.
O stiam de cand am inceput sa zic mama, tata, papa. dar am zis ca-i prea greu, prea mult, prea complicat, prea frumos sa fie adevarat.
Am terminat o facultate, care nu ma reprezinta deloc si am lucrat in ceva care nu ma reprezinta.
Intr-o singura zi am zis : TRebuie sa revin la visul meu si sa fac pasul! Acum e momentul. Acum sunt in drum spre a devenii medic veterinar. E ceea ce mi-am dorit, ceea ce ma reprezinta si ceea ce voi face cel mai bine in viata.

| Anca a răspuns:

Lia, ferice de cei ce stiu dinainte sa treaca prin toata viata pentru a afla ceea ce vor cu adevarat.
Si ii compatimesc pe cei care sunt nevoiti sa se dea cu capul de toate pentru ca nu fac din placere ceea ce fac, ci din cu totul alte motive : sa aiba servici, pentru bani, de gura altora, ca e misto meseria, etc...

Si evident conteaza ceea ce alegi sa fii, dar nu pentru altii, ci pentru tine.

| danutza a răspuns:

Abia sunt la inceput incerc sa imi reanoiesc cunostintzele sa imi dedic timpul lucrurilor placute si sa imi descopar pe parcurs rostul meu pe acest paman tipic vorbind multi isi doresc o familie dar mai intai de toate nu se gandesc ca nu au o casa un servici bun dar nu se gandesc ca nu se pricep .pregatire zero...bani multi.

| Misterious a răspuns:

Poti sa faci orice meserie atata vreme cat o faci cu drag.si nu cu sila... daca ai niste colegi ok.si niste sefi intelegatori...imbini lucrurile .cred ca sunt putine persoane care lucreaza din placere si care chiar fac aceea meserie cu care au iesit din facultate cu placere. oricine lucreaza pentru bani si pen tru a se intretine.doar ca daca iti faci timpul de la munca mai placut.repet imbini lucrurile! asta e modul de a lucra acum.
Rostul meu care e. e cel al fiecaruia.sa te nasti sa cresti sa faci scoala in timpul tineretii sa iti treaca tineretea sa ajungi sa muncesti.sa iti intemeiezi o familie sa faci un copil pentru care sa faci ceva in viata si apoi sa mori.se mai gaseste cineva in ce am spus eu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. eu imi stiu rostul. si caut sa-l fac cat mai deplin.si sa ma bucur de banii mei, putini, dar castigati cinstit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Momentan muncest pentru banii in constructii si nu pot sa spun ca imi place... ii ajut pe oamenii sa isi redecoreze casele dar nu e ceea ce imi place.
Eu m-am inscris la scoala de asistenti medicali si sper ca dupa terminarea scolii sa imi gasesc un loc de munca unde o sa pot sa ajut cat mai multi bolnavi.