| gabriela a întrebat:

Revin cu ideea mea de ieri si la care am gresit postand doar ca se afla ca categoria "conversatii"... Ideea era ca userii aflati in zonele sinistrate sa ne ajute prin a ne trimite pe privat adrese de oameni nenorociti de ape (celor care dau semnal dupa postrea mea ), iar noi sa trimitem colete cu putinul pe care ni-l permitem...haine, lenjerie de pat, corp, zahar, faina, juarie pentru copii, dulciuri, conserve.Haideti sa ne solidarizam TPU! Acum este momentul nostru! Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

Da gabriela, e bine că insişti. Cred că o mână de ajutor ne-ar putea da utilizatorii din Suceava şi celelalte oraşe măturate de ape. Ei cred că pot obţine mult mai uşor acele adrese.

3 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

Da, este o idee foarte buna! As ajuta... dar intai sa vedem cine are nevoie!thinking

mariana
| mariana a răspuns:

Initiativa ta este f. buna, asa cum am mai raspuns si la cealalta intrebare cu acelasi subiect.
Ca sa putem trimite haine ne trebuie mai multe detalii cati membrii sunt in familia respectiva, cati ani au, ce sex, daca sunt adulti sau copii, ce numere de incaltaminte poarta, ce talii au pentru ca altfel acele lucruri nu le vor folosi lor si n-am facut nimic.
O sa-ti dau un exemplu, in luna decembrie, in urma unui apel de urgenta din Formula As, o fetita de 10 ani, astepta pe Mos Craciun, insa stia ca n-o sa vina pentru ca, parinti nu avea, iar bunicii nu aveau posibilitati materiale. Eu am decis sa cumpar ceva haine pentru un copil de 10 ani, i-am trimis desigur si dulciuri si jucarii, carti de povesti si am rugat-o pe fetita respectiva sa-mi scrie dupa ce primeste pachetul, punand in pachet, plic timbrat si hartie de scris. Mi-a raspuns insa am aflat ca, aproape toate hainele pe care i le-am trmis, nu i-au fost bune pentru ca era o fetita mai dezvoltata si era mai mare decat un copil obisnuit de 10 ani, iar la picioare purta 37, 38 ca numar. Deci, doar partial si-a atins scopul pachetul meu umanitar.
Eu m-am gandit ca o sa trimit o cerga, ce le-ar putea tine de cald la iarna, si ceva conserve si desigur ceva lenjerie de pat care va prinde bine.
Desigur ca si haine se pot trimite, insa acestea sunt ca la loz in plic, le vin ori ba.
Multa sanatate si sa incercam sa sensibilizam si pe altii pentru a vedea daca se va face colecta si prin Crucea Rosie.
Un gand bun si multa sanatate tuturor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut
aici sunt adrese de la Dorohoi de la aproximativ 600 de familii si cu numarul de persoane pe familii, site-ul este al Primariei din Dorohoi, lista de la la data de 1 iulie, lista este in format PDF http://www.primariadorohoi.ro/......orohoi.pdf
puteti contacta Primaria, aveti telefoanele si adresa si mail pe site http://www.primariadorohoi.ro/