| AvalohAlyn a întrebat:

De ce Romania nu e o republică prezidențială ca și America? Nu ar fi mai bine?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este asa deoarece am avut experiente negative cu conducatori care au avut prea multa putere si de aceea Adunarea Constituanta a adoptat Constitutia in forma de acum, cu puteri mai mici pentru presedinte.
Cu cateva mici reglaje si modificari este mai bine acum.

| aXy99 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Era bine daca chiar am fi fost o republica semi-prezidentiala si in practica, nu doar in teorie.

| Ioandelasal a răspuns (pentru aXy99):

Tocmai de aceea spuneam ca ar trebui mici modificari, Pentru ca Romania sa fie cu adevarat o republica semiprezidentiala.