| Sebb1155551 a întrebat:

Rostul oamenilor. Știți uneori chiar mă întreb, ce rol avem noi pe pământ. La școală învățăm multe chestii inutile pe care mulți nu interesează adică pentru ce îmi trebuie mie matematică dacă vreau să devin artist sau pictor, îți trebuie note bune la toate materiile pentru o carieră buna ceea ce mie mi se pare o prostie, știți ce era școală înainte? Acum mii de ani în Grecia era folosită pentru a înăța filozofiile vieți și secretele zeilor. Dar cineva a ales să creeze un monstru care forțează copiii să învețe lucruri pe care pe ei nu i interesează pentru cea ce ei își doresc în viitor, voi nu aveți întrebări,? Nu vreți să știți secrete și multe altele care nu multă lume știe, viața merge astfel : faci copiii, copiii cresc și învață, învață, învață lucrează din greu dupacea fac copiii lor și tot așa murind ca un prost fără măcar să fi știut tot ce îți doreai. Știți ce văd eu? Un viitor condus de inteligente artificiale,, iar oamenii tind eliminați pentru că suntem mult prea inferiori si prosti.

2 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

In ziua de astazi nu mai avem niciun rost pe pamant, pentru ca am ajuns sa il distrugem. Acum 5000 de ani eram parte integrata in natura si convietuiam in armonie.

| OldSoul a răspuns:

Lumea in care traim este intr-un continu declin.
Se pune accent pe chestii complet inutile.
Lumea uita de omenie.
Toti vor doar bani, bani, bani.
Acum ceva timp, toti aveau bani, dar nu aveai ce cumpara cu ei, acum ai ce cumpara dar nu ai bani.
Destul de trist.
Acum avem totul la indemana, vrei sa aflii ceva, cauti pe internet, dar partea proasta e urmatoare, populatia creste, dar locurile de munca scad, totul incepe sa fie automat, astfel incat profitul lor sa fie mai mare, dar uita ca si oamenii de rand au nevoie sa supravietuiasca, cum supravietuiesc ei daca nu au loc de munca?
Eh, deja ne dam seama ce urmeaza.
Declin total.
Despre sistemul de invatamant nu are rost sa mai discut, tot ce as face daca as discuta despre el ar fi sa dezvolt ideile tale ceea ce nu-si are rostul.