| LunaAlbastra a întrebat:

Urgent! Imi poate da cineva numele parintelui zeilor si a sotiei lui?(Grecia)

Răspuns Câştigător
| Wellfun a răspuns:

Părintele zeilor este considerat Zeus, iar soţia sa era Hera, la fel o mare zeiţă a Greciei.

8 răspunsuri:
| vaiana a răspuns:

Cronos si geea

| vaiana a răspuns:

Deci daca vei citi mitologia greaca cronos[timpul] si geea[pamantul] au fost parintii zeilor si a titanilor. zeus si hera erau conducatorii zeilor. zeus era zeul cel mare,stapanitorul fulgerului,hera era zeita caminului,demeter zeita agriculturii,palas-atena zeita intelepciuni, ares zeul razboiului, afrodita zeita frumusetii si a dragostei[insotita de eros] etc

| vaiana a răspuns:

Ufff ma cam lasa memoria! uranus si geea...in rest daca mai ai nevoie de ceva te ajut cu multa placere.

| McCrush a răspuns:

Zeus dar sotia nu stiu

| Krosa a răspuns:

Zeus dar nu stiu numele sotiei

| AleAle123 a răspuns:

Pe el il cheama Zeus si pe ea o cheama Hera

| LunaAlbastra explică:

Multumesc pentru raspunsuri!

| Ashanti a răspuns:

El : zeus si ea : hera.