| -=AleCS=- a întrebat:

Rrom sau [tzigan]?
De ce daca numesti o persoana "[tzigan]" reactioneaza foarte urat dar daca ii spui "rrom" nu are nimic? Majoritatea "vedetelor" de etnie rroma se mandresc cu faptul ca sunt "[tzigani]".
In occident au un singur nume "[tzigani]"... in fiecare limba
de ce la noi daca spunem ca cine-va este [tzigan] este discriminare?

pentru fiecare cuvant scris intre [] se intelege t z i g a n... doar ca TPU cenzureaza automat

Răspuns Câştigător
| JustMe a răspuns:

Nici eu nu inteleg acest lucru, adica t z i g a n=rrom. Ma rog, t z i g a n probabil ca ne duce cu gandul la acei oameni de pe strada care cauta in tomberoane, in timp ce rrom la oamenii de etnie rroma.

1 răspuns:
| DeXxa a răspuns:

Nu inteleg, care e diferenta intre rrom si rrom? straight face