| pinkyypromise a întrebat:

Sa discutam o problema filosofica! Credeti ca oamenii sunt buni sau rai prin natura lor?

8 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Oamenii sunt diferiți. Atât

| RAY a răspuns:

Depinde de nivelul empatiei a fiecaruia = mostenire genetica + educatia primita + mediul in care traieste + experientele lui ca individ = cred ca astea alcatuiesc carcaterul omului

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să definești ce este un om bun și ce e rău, apoi vorbim discuții de cabană. Nu de alta, că altfel nu mai terminăm și le și luăm obiectul muncii la popi.

| Hammurabi a răspuns:

Suntem o specie violentă prin definiție.
De-aia pe planetă au apărut religiile care au ca primă țintă să corecteze acest lucru.

| aXy99 a răspuns:

Unii oameni au tendinte criminale, dar nu cred ca exista oameni buni si rai. Ce face cineva e bine pentru unii si rau pentru altii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

" Cruzimea si compasiunea vin odata cu cromozomii
Toti oamenii sunt milostivi si toti sunt criminali
Isi iubesc la nebunie cainii, in timp ce isi construiesc propriul Dachau
Incediaza orase intregi si dezmiarda orfanii
Striga impotriva linsajului, dar sustin nesmintit Oakridge
Plini de filantropie pentru viitor, dar pentru azi NKVD "

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mă faci să mă amuz.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din fiecare câte puțin.