| PsyhoChild a întrebat:

Sa incep invatarea limbii franceze de la 0 sau sa cultiv cunostintele pe care le am deja la engleza pentru a ajunge la un nivel avansat?
Pot intretine o conversatie in engleza si am un nivel mediu in vorbire.
Pro si contra va rog.

3 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Perfectioneaza-ti engleza, poti face mai multe cu ea...

| LPCTSTR a răspuns:

Engleza: o limba de circulatie internationala, pentru care un grad avansat de cunoastere si cultura ti-ar aduce mult mai multe beneficii in mai multe tari decat in cele in care se vorbeste franceza. Aici numind toata America, Europa, Australia, nitel din Asia, probabil si Africa, unde franceza putin prin Canada si, bineinteles, in Franta.
Concluzia: engleza. Chiar daca a ajuns o limba standard si nu mai e ceva "wow" sa o stii, mai bine ai o limba prin care sa te-ntelegi cu-n intreg glob decat una cu cateva tarisoare care si ele sunt apte de engleza.

| Nirvanaaa a răspuns:

Eu îți sugerez sa înveți și putina franceza. Măcar de baza. Am avut oameni care se simțeau mai confortabil cu franceza. In engleză nu ne puteau explica chiar bine scopul pentru care veneau. Nu știu franceza la perfecție dar mi-a folosit. Engleză la nivel foarte avansat merita dacă te muți intr-o țara straina sau ai un post ce necesita asta. Depinde și dacă îți place franceza cum sună însă.