| anonim_4396 a întrebat:

(Să presupunem)
Că există persoane care te vor ajuta, indiferent ce problemă ai avea. Îţi sunt mereu alături. Întotdeauna vor reuşi,într-un fel sau altul să te facă să zâmbeşti măcar pentru o clipă, să uiţi că ai într-adevăr o problemă. Nu se vor plânge niciodată de problemele lor, dar vor face tot posibilul să-i ajute pe cei din jur. Practic...adevărul e că cei care au cea mai mare nevoie de ajutor n-o vor primi, fiindcă nu-l vor cere. Vor ascunde de fapt, faptul că au nevoie de ajutor. Şi stau şi mă gândesc..probabil că nu sunt în stare să-i ajut pe ceilalţi pentru că mă gândesc prea mult la problemele mele şi îi las pe ceilalţi să mă ajute..regret că i-am lăsat vreodată.sad
Hm. încă îmi mai citeşti întrebare? Presupun că te-am băgat în ceaţă. În orice caz întrebarea mea e: Ai renunţa la a te mai gândi la problemele tale şi la a primi ajutor, dacă...doar aşa ai putea tu oferi ajutor altora şi să fi tu persoana aia care ajută întotdeauna,persoana la care vin oamenii să ceară sfaturi. Poate lumea te-ar iubi odată, dar..totuşi.n-ar mai ştii nimeni ce-i în mintea ta, tot ai simţi singurătate.
Deci..alegi a trăi o viaţă plină de secrete, în care... eşti practic singur/ă dar o mulţime de lume îţi va mulţumi. Sau o viaţă sinceră..dar...fiind egoist/ă?
(Îmi cer scuze... dacă ţi se pare o întrebare prostească,sau nu pricepi,nu zi nimic, nu mă mir dacă nu primesc răspunsuri)
Noapte bună!happy

19 răspunsuri:
| Anecherry a răspuns:

Aleg egoismul.

| Musique a răspuns:

Eu aleg să trăiesc o viață normală, să mă plâng doar în momentele-n care știu că nu mai pot.Nu oricine merită lacrimile mele, de aceea, puțini sunt cei care mă cunosc cu adevărat.

Și ce sentiment poate fi mai frumos, decât un zâmbet venit în urma a o mie de lacrimi?

| Wøodenpints a răspuns:

Acei oameni există. Se numesc fraieri. Poţi profita oricând de ei,pentru că sunt obişnuiţi cu asta,nu vor nimic la schimb şi toată lumea o face.
Acum pe bune,voi încă mai credeţi că atunci când ajutati pe cineva vi se umple inima cu căcăreze roz şi pufoase,care te fac fericit? Că am ajutat şi eu câţiva,după care îmi venea să le scot gânza pe gură şi să muşc din ea. Şi nu, nu mă simt bine când îi ajut pe alţii, de aia am şi încetat demult s-o mai fac, Mă simt folosit, şi mă doare fix între picioare de problemele lor. Să şi le rezove singuri, la fel cum şi eu mi le rezolv singur pe ale mele. Şi toată lumea este fericită.

| mixxjim a răspuns:

Nu cred ca putem alege, asa suntem facuti sa fim (ca sa nu dezbat prea mult cu destin, soarta, karma, asa ne e scris si altele asemenea), fiecare din cele doua categorii mentionate de tine. daca am pute alege probabil ca nu s-ar mai pune intrebarea happy deci suntem de fapt asa cum putem fi. si cred ca se poate sa fii si undeva la mijloc, sa si ajuti pe altii, dar sa fii si tu ajutat atunci cand ai nevoie, de ce nu s-ar putea si asa?

| Alyra a răspuns (pentru mixxjim):

Într-adevăr..ar fi cel mai drăguţ să ajuţi şi să fi ajutat în aceeaşi măsură, doar că eu mă înrebam dacă ar renunţa cineva la a se gândi la problemele sale dacă doar aşa ar putea ajuta alte persoane, dacă înţelege.big grin
P.S. A nu se-nţelege greşit...eu sunt cam egoistă de felul meu, am pus întrebarea asta fiindcă mă tot gândeam cum ar fi să nu mai fiu aşa.

| mixxjim a răspuns (pentru Alyra):

Deja un mic pas ai facut happy daca chiar vrei o sa poti fi si "the good guy" dar fluctuant, din cand in cand, pentru perioade mai mari sau mai mici, pentru ca nu o sa rezisti la infinit sa nu fii tu laughing oricum, oamenii aia de care spui tu, care doar stau si iau in carca durerile tuturor sunt niste oameni speciali, cum spuneam facuti pentru asta, un fel de ingeri printre pamanteni. si egoistii isi gasesc cai de a ajuta pe altii satisfacandu-si astfel foarte bine orgoliul. oricum, daca vrei, poti!

| Niiiicu a răspuns:

Hmm de ce sa presupunem cand acest fel de persoane chiar exista insa sunt foarte putini, si in ziuz de azi este greu de crezut ca vor mai supravietui deoarece daca esti bun esti luat de prost, si as lasa problemele mele pentru a ajuta pe altul si as m-as lasa ajutat daca astfel as putea sa fac o fapta bunahappysi de cat sa fiu singur mai bine sunt mai egosit ca singur este foarte greu cu toate ca alti iti multumesc, nu te va putea intelege ca o sora/un frate sau sot/sotiehappy noapte buna

| ThePoet a răspuns:

Tind spre un asemenea ideal. Sa las problemele mele si nevoile mele deoparte si sa ma dedic unei anumite persoane. Inca nu am gasit una care sa merite, din pacate. Pana atunci raman egoist.

| Alyra a răspuns (pentru ThePoet):

O persoană care să merite? Dar nu merită toată lumea fericire? Ideferintă cât de rea ar fi...toţi merităm să fim fericiţi, zic eu. happy

| ThePoet a răspuns (pentru Alyra):

Ok, asta ma cuprinde si pe mine in orice caz, deci tot acolo esti. Eu as fi fericit sa ma dedic unei persoane ca sa o fac fericita. Cred ca e destul una! That's my point. N-am zis ca nu merita toata lumea. Am zis ca vreau sa stiu ca o fac eu din suflet, ca sa merite, intelegi? Asta mi-ar da mie motivul sa ma las pe mine insumi deoparte pentru altcineva.

| IndiferentXD a răspuns:

Sunt o persoana indiferenta, n'as accepta ajutor, sfat din partea nimanui, asa nici eu nu ofer ajutor nimanui! Nu ma intereseaza ce e injurul meu!

| Alyra a răspuns (pentru IndiferentXD):

Cred că e totuşi mai bine aşa cum eşti tu decât eu. happy
Dacă tot nu ajuţi pe nimeni, măcar nici ei pe tine, aha...e o idee.

| F13Meteor a răspuns (pentru IndiferentXD):

Doamne baaaa persoanle ca tine trebuiee eliminate la muzica pe care o asculti si cun gandesti estii un adica un golan prost crescut esti un las ba tee crezu perfectt baa savedee ca asculti paraziti daca o persoanaa se ineaca in fata ta tu nu sari sa o salvezi ba treci ca prostu mai departee cum sa nu primestii sfaturi

| IndiferentXD a răspuns (pentru F13Meteor):

:O laughing
Lesinatule!
Tu esti un parazit cu maxim 5 clase, care probabil ii ai idoli pe F Salam si Guta.
Nu stiu cum m.m te-ai gasit tu sa iti dai cu parerea la comentariul meu oh go on raton... a fii indiferent nu inseamna ca n-ai viata sociala, am, prieteni' catii barbatii i-au trecut lu' mata prin pat!
am motivele mele sa spun asta... n-ai inteles nimic din subiectul facut de rosy pampalaule!

| Chio9 a răspuns:

Nu prea am inteles ce vrei s aintrebi dar fie. Raspund la ce am inteles.

Daca vad pe cineva care are nevoie de ajutor, il ajut chiar daca eu as avea probleme. Pe urma pot sa ma ocup si de ale mele.
Prin acest lucru lasand la o parte problema ta si concentrandu-te la problema acelui om, cadn vei reveni din nou la acea problema, adica a ta, o vei vedea mai limpede si ii vei gasio mai usor solutii.

Ajutand alti oameni in problemele lor, cand tu in viata ta vei intalni acel gen de problema, va fi floare la ureche deja ai experienta in domeniu. laughing

Bine faci, bine primesti!

Ajuta-ti aproapele, asta-ti spune ceva? smug

| MiSSyoUNow a răspuns:

In primul rand nu poti fi egoist daca te lasi ajutat de ceilalti. Trebuie sa te lasi ajutat cand ai nevoie, si sa-i intrebi si tu pe ei daca ii supara ceva sau daca au nevoie de ajutorul tau. Asa vei fi mereu ajutat si ii vei face si pe ei sa se simta bine si in siguranta, ca atunci cand au ceva pe suflet iti pot spune. Trebuie sa te situezi undeva la mijloc : nici sa nu iti pese de cei din jurul tau, dar nici sa nu suferi singura, fara sa te ajute nimeni. sper ca te-a ajutat raspunsul meu. imi dai fundita?

| MiSSyoUNow a răspuns:

Daca ajuti doar pe altii si devii indiferenta cu tine e greu. La inceput iti merge bine, dar devii foarte inchisa in tine si la un moment dat o sa explodezi ca un vulcan, si ii vei rani mai tare pe cei care i-ai ajutat. alege calea de mijloc. e cea mai buna.

| Alyra a răspuns (pentru MiSSyoUNow):

Nu ştiu sincer... spui că nu eşti egoist dacă îi laşi pe ceilalţi să te ajute. Ba eşti dacă nu îi ajuţi înapoi. Şi eu nu fac asta. Chiar nu-mi pot aminti când am ajutat cu adevărat pe cineva. Dar începe să mă streseze asta. sad Adică...aş vrea şi eu odată să fiu ce n-am fost până acum. Dar mda, e greu s-arăţi că-ţi pasă.

| F13Meteor a răspuns:

Deci indiferebtule nu mai ascultaa muzica de aia ca iti spalaa creieri si sa stii ca prieteni sunt foarte importanti dar tu nai viata sociala si de aia crezi asa