| chiftelutacrocanta a întrebat:

Sa spunem ca pe mine ma doare mana dreapta si in jurul meu se afla cativa oameni. Unul e preot si altul e vrajitor. Daca il intreb pe vrajitor, ce o sa-mi zica? O sa ma intrebe ce am facut iar eu o sa-i raspund ca m-am lovit la usa cand ieseam de la amanta.Preotul atunci o sa se bage si o sa imi spuna ca e semn de la Dumnezeu ca nu e bine sa imi insel amanta si de aia m-am lovit si o sa imi zica sa imi stropesc mana cu apa sfintita si din astea? Vrajitorul necredincios ce o sa imi zica, ca m-am lovit pentru ca nevasta m-a blestemat? Daca ar mai veni si psihiatrul, mi-ar spune ca de frica sa nu vina sotul amantei m-am trantit de usa? Eu pana la urma pe cine sa mai cred?

3 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

Cu astia te descurci, dar ce-o sa zici daca vine nevasta? cu facaletul in mana?

| AnastasiaK a răspuns:

Daca psihiatrul vine la pachet cu un nebun, nebunul iti va spune ca nu te-ai lovit tu, ci usa te-a atacat. Bineinteles ca aceasta este varianta in care trebuie sa ai incredere happy

| Caro34 a răspuns:

Mana nu te va durea niciodata din senin, decat daca faci o miscare gresita cu ea sau ridici ceva mai greu ce suprasolicita etc. etc. Fii linistit, in acel moment, D-zeu iti va descoperi adevarul, adica pe cine sa crezi, dar trebuie sa crezi in EL. Cum vad ca IL negam tot mai des pe D-zeu, chiar daca El a fost mereu cu noi, chiar cand noi suntem orbi si nu-L mai vedem, nu vei crede pe nimeni fiindca stii ca ai mintit, deci ai ascuns un adevar. De la toti cei in cauza vei primi un sfat / parere / idee, insa pentru asta ai fost inzestrat cu niste calitati divine sa poti face diferenta intre bine si rau, intre util si inutil, intre un sfat / parere / idee si analiza ta profunda etc. etc. Numai bine!