| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema! Una cam mare! Acum pe mess am vorbit cu un baiat, iar el raspundea cam greu, pana mi-a marturisit ca e satanist, si are un semn satanist pe piept. Faza e ca el m'a blestemat sad, ca maine sa ma lovec destul de rau sad. Eu ma gandeam sa fiu protejat, ca port bratara sfintita, si ma rog. Sunt speriat. Dati'mi sfaturi cum pot scapa de blestem, fara sa il dau la politie sau sa ma duc la biserica/preot. Stiu ca multi de pe TPU sunteti contra Dumnezeu. Asa ca va rog seriozitate! ID lui satanistu' ala e freeze_do. Dau funda

37 răspunsuri:
| Wehrmacht a răspuns:

Da! Du-te la politie si fa declaratie! Cat mai repede!

| Hombre a răspuns:

"Salut! Am o problema! Una cam mare"
Da, adevarat ai o mare problema chiar foarte mare, esti de o naivitate si credulitate rara intalnita. Cai verzi pe pereti nu ai vazut?

| OOOLEOOO a răspuns:

Crezi ca esti blestemana? Chiar esti!
Crezi ca esti vindecata? Chiar esti!

Viata e o chestiune de convingeri

| doctorandus a răspuns (pentru OOOLEOOO):

He, he, se poate chiar sa crezi ca serul fiziologic vindeca cancerul, dar in realitate nu il vindeca.

| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

El se referea la autosugestie, dealfel autosugestia si efectul place nu are niciun potent real de vindecare, doar iti da senzatia pozitiva

NOname
| NOname a răspuns:

Vezi ce se întâmplă dacă crezi în basme şi eşti plin de superstiţii? Orice prost te poate prosti.

NOname
| NOname a răspuns:

Religia crează probleme imaginare pentru a vinde un leac imaginar.
(Nu vezi câţi te-au trimis la biserică, pentru a umple buzunarele popilor?)

| doctorandus a răspuns:

Satanismul nu e o infractiune, vrajitoria si magia neagra nu sunt infractiuni, deci Politia nu se ocupa de blesteme. Nici macar jignire nu e, ca nu te-a comparat cu un bou sau un porc, ci doar ti-a dorit de rau. Cat despre a crede ca ti se va intampla in realitate ce ti-a dorit ala e semn de credulitate excesiva (crestinii trebuie sa fie credinciosi, nu creduli).

Răspuns utilizator avertizat
| Nolkyz a răspuns:

Ori esti troll, ori sunteti copilasi naivi. Eu zic sa stai calm. Un om din asta care se ocupa cu asa ceva nu isi pierde timpul cu chestii din astea copilaresti. O fi un pustan cu chef de caterinca.

| Nolkyz a răspuns:

Dar ca sa te simti mai bine, poti sa porti ceva sfintit, o bratara, un lantisor.

| milan9 a răspuns:

De protejat, mai protejat vei fi prin propria ta credinţă, prein rugăciunea ta, prin renunţarea de a crede în orice fel de superstiţii (dacă e blestem, atunci roagă-te să fie bine, adoptă şi tu acea "rugăciune a inimii" pe care poţi să o spui de acum în gand de sute de ori: "Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu miluieşte-mă").

Deci, există remedii happy, şi în general nu-ţi fă probleme atât timp cât eşti ancorat în viaţa Bisericii, în credinţă, într-un progres spiritual pe care să-l poţi sesiza...

Am să te apelez şi mâine să vedem să mă conving că nu s-a întâmplat nimic. Nimic rău... happy

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Daca te rogi nu are ce sa ti se intample, vorba ceea nu mor caii cand vor cainii; celui ce crede toate ii sunt indeplinite

| Lizzu a răspuns:

Nu lua in seama chestiile astea.
Autosugestia e periculoasa. Cu cat te gandesti mai mult la un lucru si il crezi real cu atat ai probabilitatea ca ceva sa se intample si tu sa crezi ca s-a intamplat din vina blestemului...

Deci stai calm.

| ErrorFound a răspuns:

Ala isi batea joc de tine. N-ai de ce sa te temi, si magia alora functioneaza la fel ca magia preotilor(adica deloc). rolling on the floor

Nu mai spune ca suntem contra Dumnezeu, suntem contra religie in general(unii dintre noi).

| anonim_4396 explică (pentru ErrorFound):

Functioneaza cu putina frica cu a zis si Liza, autosugetia e periculoasa

| HueyFreeman a răspuns:

Nu te speria fiule, in spre cinstea ta o sa ma dau cu capul de pereti pana uit ce am citit aici.

*facedesk*

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Satana te va manca de cur.
Vei da vina pe satana cand o sa ramai constipat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Blestemul lui se va intoarce impotriva lui.tu fii linistit. Dumnezeu nu asculta rautatile noastre impotriva altuia, si nici satan nu face vrea decat ii este ingaduit.iar Dumnezeu nu-i ingaduie chiar orice.

| Costiin_Costi_1996 a răspuns (pentru anonim_4396):

Fii atent ca te blestem.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Copil naiv ce ești, să nu crezi tot ce auzi. Tipul ăla sigur și-a bătut joc de tine.Cu ce crezi că te ajută o brățară sfințită? laughing
Eu zic să-ți legi o icoană la gât, ești mai în siguranță așa.

| BlackSulphur a răspuns:

*facepalm*

| VladGH a răspuns:

Ba, chiar imblati cu timpenii. Ce semn ma? Ce satanist? Sunteti copii si umblati cu povestile astea, dar nu asa pur si simplu dar si credeti in ele. laughing

| Dumniezău a răspuns:

Nu te speria.Degeaba te sperii.Aceste "blesteme" nu sunt reale.Nu au nici un efect.Sunt doar asa ca sa te sperie.Probabil a vrut sa te bage in sperieti rau de tot.(ce i-ai facut?).Si pe mine strabunicmea m-a blestemat de o gramada de ori, e ca o scorpie da na... Daca crezi ca o sa te ajute du-te pe la un preot dar nu vad cum o sa rezolve problema ta.Oricum...eu zic sa nu te sperii degeaba.Toata chestia cu blestemul e o cacealma.big grin

| anonim_4396 explică (pentru Dumniezău):

Mersi,i'am jucat eu festa devil. Il bag in spital laughing

| Dumniezău a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa sa facilaughing

| fearlessss a răspuns:

Satanistii nu stau pe mess si daca ar exista nu ar spune ca sunt satanisti.Te-a blestemat cu prostielaughingDar sa stii ca daca te gandesti la asta chiar poti pati ceva..nu ca te-a blestemat el.te-a blestemat propria gandire.

| NameoftheCentury a răspuns:

Nu mai bine te duci la militie?

| doctorandus a răspuns (pentru NameoftheCentury):

Codul Penal incrimineaza fapte care dauneaza in mod clar si real societatii, nu pacate care constituie vini rituale sau imaginare.

| NameoftheCentury a răspuns (pentru doctorandus):

Eu am zis la misto.

| dorin1995 a răspuns:

Ce ma tie frica de mine alexe?

| claudica2703 a răspuns:

Cand pleci de acasa fa-ti semnul Sfintei Cruci si zi "Doamne iarta-ne si Doamne ajuta" si gata.

| Messerschmitt a răspuns:

Baga 300 de flotari si-ti trece.

| milan9 a răspuns (pentru Messerschmitt):

Nu mai bine lasă-l să bage 300 de metanii ca "să-i treacă"... happy

| anonim_4396 explică (pentru milan9):

Lasa'l in mufe ca am prins inca unu, i'am zis ca ii dau eu satana daca vrea. Adevarat ce am vorbit cu el, dar nu eu am postat intrebarea.

| rodutcotirla a răspuns:

Du-te la Biserica...crezi ca poti scapa de un blestem doar purtand o bratara sau un lant? DU-te la un maslu, daca stii ce inseamna sau spovedeste-te si impartaseste-te!

| Costiin_Costi_1996 a răspuns:

Satanismul nu se refera la blesteme, sacrificii s.a.m.d; se refera la independenta. Tu sa fii independent. Dar daca nu va informati si sunteti...