| GiiaaBăă a întrebat:

Am telefon Samsung Corby, si merge foarte bine, fara sa ceara niciun cod PIN sau PUK, dar ieri, nu stiu unde am apasat, si s-a inchis telefonul! L-am deschis, si mai sa fie, cerea codul telefonului, care il stiu! L-am bagat si a mers, apoi scria COD PUK, am scris si eu acolo ceva, apoi Scrie NEW PIN, si CONFIRM NEW PIN, am scris eu de o mie de ori, si zicea ca daca nu scrii codul PUK bun de 6 ori, nu stiu ce (stiti voi), si... am incercat de 6 ori, si acum nu mai merge sa scriu nimic! Zice Cartela SIM unavailable. Si ma gandeam eu la 2 variante:
1) Ori sa cumpar alta cartela vodafone
O sa mearga, sau iar o sa ceara Cod PUK si PIN?
2) O sa lasa telefonul fara cartela SIM!
Are ceva daca nu am cartela! De ce este asa importanta cartela SIM? Ce este ea?
Dau fundita

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Ca sa rezolvi problema trebuie sa te duci la o reprezentanta Vodafone sa dai datele tale si apoi o sa-ti dea ei codul PUK si o sa-ti deblocheze cartela. Daca lasi telefonul fara cartela sim nu mai poti fi apelata si nici nu mai poti suna pe nimeni! Pe acel sim se afla numarul tau de telefon! Fara cartela sim in telefon poti doar sa te joci pe el si sa asculti muzica, ...doar atat!