| anonim_4396 a întrebat:

Am 14 ani, 1m 68 si sunt destul de slaba(cam 49kg) si nu sunt nici foarte dezvoltata.Luna trecuta am fost la endocrinolog care mi-a spus ca ar mai trebui sa pun cateva kilograme pe mine. Puteti sa imi spuneti ce alimente sa mananc ca sa ma ingras?

Răspuns Câştigător
andreia67
| andreia67 a răspuns:

Are dreptate medicul ala ca doar e meseria lui. Depinde de inaltime, daca avea 1.58 era OK dar la 1.68 e prea putin, ar trebui sa aiba 52-53 kg la inaltimea asta pentru un IMC normal.

2 răspunsuri:
andreia67
| andreia67 a răspuns:

Poti sa mananci absolut orice dar in cantitate mai mare decat mananci acum. Cel mai simplu e sa mananci ce-ti place, un pic mai mult decat mancai pana acum. Nu e bine nici sa mananci prea mult dintr-o data, cresti cate putin pana ajungi la 52-53 kg care ar fi o greutate sanatoasa pentru inaltimea ta.

| Nonameagain a răspuns:

La 14 ani, 49 kg nu sunt putine. Mai ales ca esti fata. La ce medic ai fost? Undeva in Ardeal? Numai ei cred ca femeia trebuie sa fie "alba, grasa si frumoasa ca vaca noastra".
Sa fii tu sanatoasa, asa normala cum esti!

| andreia67 a răspuns (pentru Nonameagain):

Are dreptate medicul ala ca doar e meseria lui. Depinde de inaltime, daca avea 1.58 era OK dar la 1.68 e prea putin, ar trebui sa aiba 52-53 kg la inaltimea asta pentru un IMC normal.