| SnYcK3rS a întrebat:

Am 19 ani si sunt disperat! Problema mea este ca eu vorbesc foarte foarte repede si nu ma pot controla. Imi ies cuvintele pe gura cu un debit alarmant. Nimeni nu ma intelege si din aceasta cauza trebuie sa repet de 2-3 ori ceea ce spun.

Sunt asa din clasa a4a. Nu stiu ce sa mai fac. Nu ma pot controla. Eu m-am saturat. De 3 luni fac exercitii de dictie ( http://nicoletalazar.blogspot.ro/2009/03/exercitii-de-di ctie.html ) si ma gandesc ca poate le fac degeaba. Le fac cu creionul in gura in fiecare zi, iar de aproape 1 an de zile tot cu creionul in gura citesc articole de ziar cu voce tare cam 20-30 de minute pe zi. Nici un rezultat

Ce sa fac? La mine in oras nu exista logopezi si chiar daca ar fi nu imi permit sa dau banii la logoped. Ce ma sfatuiti? Exercitiile de dictie atasate in link-ul de mai sus ar trebui sa le continui? Are vreun rost? Vor avea efect?

Practic, ma balbai in ultimul hal. Am nevoie sa-mi incetinesc ritmul vorbirii!

6 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Ai incercat si la un psiholog?
Poate e pe fond de timiditate/complexe, etc

| ElenaSA a răspuns:

Ai nevoie de un logoped. De regula exista logopezi care raspund de un anumit numar de institutii scolare, iar sedintele la un astfel de logoped sunt gratuite. Intreaba daca exista un astfel de centru la voi in oras. Daca nu exista, mergi la un logoped din alt oras care sa-ti dea un set de exercitii de facut. Nu lasa problema asa. O cat o rezolvi mai repede cu atat mai bine.

| Anemona2020 a răspuns:

Si eu la fel vorbesc aproximativ dar nu ma deranjeaza...auzi tu ar trebuie sa lucrezi la licitati aia de acolo vorbesc repedee

| SnYcK3rS explică (pentru Anemona2020):

Nu ati inteles. Eu ma balbai! Nu articulez cuvintele. Daca vreau sa povestesc ceva trebuie sa repet de 2-3 ori ca sa ma inteleaga persoana cu care vorbesc

| Anemona2020 a răspuns (pentru SnYcK3rS):

Aa scuze nu am inteles eu bine

| ardnaxelam a răspuns:

Ceea ce faci tu are mult rost, sfatul meu este sa perseverezi pentru urmatoarele rezultate...mult succes in continuare