| denisTiky a întrebat:

Am aflat in urma cu cativa ani niste lucruri despre tata si un prieten de al lui, adica, un verisor de al lui.

El mi-a povestit de cand era tanar(in jur de 20 si ceva de ani, maxim 30 avea pe atunci) cum a avut prima lui "afacere" si cum facea o gramada de bani. Nu ma laud cu el sau ceva, o sa vedeti ca a fost si prost din cauza ca avea atatia bani(povestesc imediat) si astfel a pierdut totul.

Deci, el avea un microbuz cu care facea transport international. Mai pe scurt, lumea venea la el cu pachete sau diferite chestii sa le transporte in afara tarii. Pe vremea aceea el era printre primii care faceau chestia asta in oras la noi, si va dati seama ca se faceau bani frumosi din toata treaba asta, poate ca facea si 7.000€ sau 10.000€ pe saptamana. Era foarte bine pe vremea aia, avea soferii lui, intre timp isi mai cumparase un autobuz, astfel castigul se dublase. Doar ca, singura problema era ca lui ii placea distractia, era si tanar ce-i drept, dar ii placea prea mult uneori sa faca cinste la tot restaurantul si sa chefuiasca pana dimineata. Pentru el era o perioada de vis, asa mi-a spus. Mai ales ca nu era nici casatorit, nu avea cine sa il indrume ce sa faca cu banii si unde sa ii investeasca pentru o afacere si mai stabila pe termen lung.

La un moment dat a aparut un verisor de al lui care era sarac lipit pamantului, nu avea nici bani de tigari. A venit la taica-miu si i-a spus ca nu are bani, ca are 2 copii, nu are cu ce sa ii intretina si ca vrea sa se asocieze si el cu firma de transport a tatei. Tata, fiind prost, a zis ca accepta(verisorul lui a zis ca vine el cu ceva bani si sa mai cumpere un al 3-lea microbuz impreuna si sa il ajute la investitii). Bun, acum verisorul lui era asociat, el a zis ca vine cu bani sa puna cu tata sa isi mai cumpere inca un microbuz, dar tata credea ca va aduce o suma mai mare de 20.000€ dar el venise cu doar 5.000€. Va dati seama ca tata nu i-a mai zis nimic(mai ales ca ii era si var) si a lasat asa, a mai pus el restul de bani pana pe la 60.000€ sau cat costa pe vremea aia un microbuz si l-au cumparat, deci a trecut cu vederea ceea ce i-a promis de la inceput.

Problema de abia de acum incepuse. Varul lui tata i-a spus ca acel microbuz cumparat in mare parte de tata sa il treaca pe nevasta lui ca el se ocupa de tot si la final ii aduce banii lui, practic el ii promitea tatei o usurare de munca, iar tata cand a auzit, va dati seama ca iarasi a acceptat. Cu timpul verisorul lui l-a convins sa treaca si restul masinilor tot pe nevasta-sa din nou cu acelasi motiv. Tata vazand ca verisorul lui are grija de tot si ii baga bani in buzunar la final, a trecut tot in speranta ca ii va fi si mai bine. Insa, incet incet, verisorul lui a preluat cam de tot afacerea pornita de tata si in timp pe tata l-a dat afara. Doar dupa, el a realizat greselile pe care le-a facut si ca nu trebuia sa neglijeze atat de mult singura lui sursa de venit. Insa a fost prea tarziu cand a realizat toate astea.

Acum, varul lui are masini scumpe, are o alta afacere total diferita cu afacerea tatalui meu doar cat s-a pus pe picioare si si-a construit o hala unde lucreaza angajatii lui cu alte lucruri care ii aduc si mai multi bani. Deci practic acum varul lui e mult mai bogat ca si noi, tata acum nu pot sa zic ca e sarac, e decent insa nu ca si inainte, asta clar.

Acum, imaginati-va cum m-am simtit si eu cand mi-a zis tata asta. Mi-a fost foarte ciuda pe varul lui ca el a ajuns mare si pe noi nici nu ne baga in seama, se tine smecher, sta doar cu cei mai tari oameni din oras si se crede cineva.

Insa, recent am aflat ca varul lui are cancer la ficat sau ceva de genul si am stat si m-am gandit: Nu ii vreau raul nimanui, nu-i doresc nici moarte...sa traiasca mai mult ca mine, din partea mea...Dar totusi..de ce a facut lucrurile alea? De ce a profitat de tata daca a vazut ca e mai naiv si dupa nu a mai dat un leu pe el? De ce a fost asa afurisit si insetat de bani?

Voi ce parere aveti? Eu sincer sa fiu, mi se pare corect ceea ce a patit. Chiar daca de atunci au trecut multi ani, iar el s-a distrat si i-a facut in ciuda tatalui meu construindu-si case si cumparandu-si doar masini scumpe si razand de tata acum roata s-a intors..chiar daca tata nu mai e bogat, macar inca traieste si e destul de sanatos, pe cand el acum sta in spitale cu cancerul pe el... Eu totusi cred ca el nu va muri, nu va muri pentru ca are bani si conditii ca sa se trateze...

Dar nu stiu ce va decide Dumnezeu, nu stiu daca El il mai vrea in viata. Eu cred ca Dumnezeu e mare si corect si vede tot ce se intampla si stie mai bine decat toti ce se va intampla mai departe. Ce credeti?

Cine credeti ca a gresit aici; tata, care a fost prost si a lasat totul pe mana lui si l-a ispitit oarecum sa ii fure totul sau el ca l-a furat pe fata si dupa l-a lasat balta?

9 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

A fost un parteneriat în afaceri din care dta știi numai o parte, ceea ce ți s-a spus. Acel văr a profitat evident.
Modul în care tatăl tău a cedat afacerea treptat se referă exact la relația lor de atunci pe care dta nu ai cum să o cunoști în întregime, doar varianta povestită de tatăl tău, despre care mai știm de la tot de la tine că era și mână largă și mână spartă când avea bani.
Evoluția ulterioară a afacerii vărului fără tatăl tău este rodul muncii și strădaniilor lui, iar el când avea bani, nu dădea bogăție la tot cartierul.
Boala lui actuală, și interpretarea dtale că aceasta este dată de Dumnezeu, cum scoți pe Dumnezeu la înaintare ca să rezolvi dta ceea ce ți se pare dtale că ar fi o justiție divină, ca să rezolvi frustrările dtale și resentimentele tatălui față de acest om, denotă faptul că dta cunoști prea puțin afacerile, viața și pe Dumnezeu.

| Freya1 a răspuns:

Poveste asta poate sa fie cu dus si intors, poate ca in povestea asta sa fi fost treaba invers.Adica unchiu tau sa fi făcută afacerea si tatal tau sa fi lucrat pentru el iar după o ceartă sa il dea afara, pentru ca eu nu pot sa concep cum (scuzami jignirea) un om poate sa fie asa prost sa treaca pe un om străin practic ca nevastă vărului era străină tot si sa se gandeasca ca el o va duce la fel de bine.
Chiar dacă poate e adevarat mie mi se pare cusută cu ață albă povestea, dar fie ca e asa sau nu oameni bogați ce sa lăfăie în lux si nu le ajunge niciodata cat au se îmbolnăvesc sau trăiesc vreo dramă din alt punct de vedere.Ai auzit de faza cu câștigul la loto, mereu cand câștigi o sumă de bani usor ceva rau ti se va întâmpla.

| Andreeush a răspuns:

Eu nu înteleg un lucru, un microbuz costa în jur de 60.000 €?

| Sofer a răspuns (pentru Andreeush):

Da. Nu stiai?

| denisTiky explică (pentru Andreeush):

Poate costa si mai mult, mai ales ca pe vremea aia, erau scumpe masinile. azi poate gasesti microbuze ieftine si decente dar atunci erau muult mai scumpe, poti intreba unde vrei.

| Andreeush a răspuns (pentru denisTiky):

Nu știam că erau așa scumpe.
M-am uitat pe internet și am rămas uimită.

| CdeMetal a răspuns:

Pai e si vina tatalui tau ca a avut prea multa incredere, el a vrut sa-i faca un bine, dar in mare parte e vina varului ca a furat totul si pe tatal tau l-a lasat balta, e o jigodie de om.

| Egg23120 a răspuns:

Varul lui cred ca e de vina deaorece pana la urma familia nu isi fura familia, dar si tatal tau poate se credea smecher ca are bani.