| Yankovichy a întrebat:

Salut, am cateva intrebari rationale privind scoala online.
In primul rand, de ce suntem, noi elevii, obligati sa dam camera? Eu momentan nu detin o camera web iar profesorii imi zic ca nu ii intereseaza si ca trebuie sa fac rost (pe banii mei? invatamantul era gratuit parca...). O profesoara le-a dat kick unor colegi si le-a pus absenta deoarece nici ei nu aveau, spre norocul meu pe mine nu m-a observat ca nu aveam camera...
Sa nu amintesc faptul ca in constituie imi este asigurat dreptul la spatiul privat si intimitate, drept pentru care scoala a primit frau liber in a mi-l incalca.
In al doilea rand, de ce se pun absente? Principalul motiv din cate stiu pentru punerea de absente nu este faptul ca nu esti la ora pentru a invata, ci ca pe durata cursurilor scoala e responsabila pentru siguranta ta. Acasa nu cred ca te poate proteja scoala intr-un fel, nu mai sunt responsabili pentru tine. Deci, absente de ce se pun? In fond, principalul rost al scolii este acela de a-ti valida cunostintele, deci chiar si neparticipand la ore poti veni sa dai lucrare/examen si sa iei nota mare (eu fac mediatii la matematica si info si inteleg de 10 ori mai bine decat in clasa... unde chiar si cand mergeam fizic mi se punea in carca achizitia unui manual diferit fata de cel primit si sa conspectez din el lectii iar in ore sa copiez romane de teorii si explicatii fara practica).
In al treilea rand, ce drept au profesorii sa manipuleze spatiul privat? Unul dintre colegii care si-a dat camera a fost obligat de profesorul de chimie sa-si mute calculatorul si biroul astfel incat sa fie blocat cumva intre un perete si birou, spunand el pentru a fi sigur ca nu vine nimeni sa se uite cum preda. Alti colegi au fost penalizati prin avertismente/kick deoarece se faceau nitel mai comod pe propriul birou/scaun si ca aveau tupeul sa fie nerespectuosi prin a bea apa in timpul orei (da, 4/11 profesori se iau urat de tine daca nu stai smirna si daca bei apa in timpul orei... chiar daca esti pe mute si nu se aude nimic din microfonul tau).

16 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Trebe dovezi sa vada ca esti activ altfel altcineva poate fi in locu tau. Camera nu e scumpa le zici la parinti sa tio cumpere

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ghiozdanul cu care te duceai la scoala sau hainele nu le luai tot din banii tai?

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Si daca nu avea bani de ghiozdan i se refuza accesul la educatie si nu era primit la ora?

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Legat de faza cu kickul da... nu a procedat bine. Daca nu aveti camere, nu este vina voastra.

Dar legat de celelalte aspecte... nu mai faceti atata caz din asta. Aud mereu ca aveti ceva, dar toti... ca va pune sa porniti camerele. Nu este dreptul scolii sa va ia camere. Nu este dreptul scolii nici sa va ia haine si totusi mergeti la scoala imbracati, nu dezbracati.
La scoala nu stati acoperiti de la cap in sus sau cu un paravan in fata voastra sa va ascundeti cand invatati sau sunteti la ore. Este scoala pana la urma, fie ca aveti camere sau nu, se pun absente. Ba chiar ar trebui sa fie si mai strict acest sistem, pentru ca nimeni nu mai este atent.
Acum inteleg ca... nu intelegi nimic de la ore. Este ok. Nici eu nu intelegeam si am inteles poate din alte parti. Dar este scoala mai... conformati-va. La scoala te lasa sa bei apa in timpul orelor? Daca da, atunci trebuie sa te lase si de acasa. Daca nu, atunci are profesorul o problema.
Aici este un conflict mai mult intre conceptia de "acasa" pe care o are si elevul si profesorul. Esti la scoala, dupa cum am spus. Trebuie conformare.

| Yankovichy explică (pentru DoarBogdan):

Prin pornirea camerelor imi este inca incalcat spatiul privat asigurat prin constituie. Oricine imi poate face screenshot la fata sau in camera si sa faca memuri pe diverse teme. Nici nu trebuie sa faci special si poti fi prins intr-o pozitie buna de "memat".
Nu mi se pare ok sa nu pot bea apa daca nu produc nici un zgomot care sa deranjeze ora. La scoala as fi inteles asa, dar in online...

| DoarBogdan a răspuns (pentru Yankovichy):

Pai na, la scoala erau alte faze de ras cu colegii, acum acasa sunt altele. Da-le incolo. Oricum, mai mult decat in grupul tau de la scoala nu o sa ajunga acele poze. Ce ai zis tu aici sunr copilarii, si inteleg ca iti faci griji. Da o sa vezi dupa ce mai cresti ca fazele astea cu poze... nu mai conteaza. Nimanui nu ii pasa de asta. Nu esti presedinte sa iti puna poze pe junimea sau ceva, asa ca poti sta linistit.

Si sunt eu convins ca nu asta este adevaratul motiv pentru care nu ai vrea sa pornesti camera. Ce spatiu privat asigurat prin constitutie? Cand iesi afara, ce opreste pe cineva pe care nu il vezi sa iti faca o poza? :/

Legat de apa, cum am zis. Asta nu este ok. Dar asta este alta poveste, asa este? thinking

| suntserios a răspuns (pentru Yankovichy):

La scoala nu putea sa iti faca cineva o poza sa te "memeze"?

| Yankovichy explică (pentru suntserios):

La scoala e mai greu, fie am martori si e penalizat la diriginta, fie ii prind un pumn si daca am noroc pa-pa telefon.
Online... exista PrtScreen sau OBS cu care sa filmezi ora si sa alegi cele mai bine ipostaze de memat.

| suntserios a răspuns (pentru Yankovichy):

Asta mai lipsea societății. Teama de "memat". Cui dracu ii mai pasa de învățat cand exista teama de memat

| Catrice a răspuns:

Absența primești fix pentru faptul ca nu ești prezent rolling on the floor
Cum ar fi ca unul sa lipsească tot anul si a aibă 0 absențe...
Cum sa știe profu' ca ru resri atent si prezent daca nu te vede...
Scoala e responsabila de tine cat ești la ore, in rrest resti pe cont propriu sau la responsabilitatea părinților. Pe tine te doare fix undeva ca ești prezent sau nu ca faci meditații, da' nu toată lumea își permite sa dea 50-100 lei pe o ora de meditații si atunci le rămâne sa meargă la ore.
Așa cum nici la școală n-ai voie sa mănânci sau bei in timpul orei sau să-ți pui picioarele pe masă, sa stai cum îți pica pe scaun, așa ar trebui si ca in modul online sa faci. E vorba in primul rand de respectul fata de profesori si aia 7 ani de acasă, care vad că-ți cam lipsesc.

| Yankovichy explică (pentru Catrice):

Iar la orele online nu e de parca sunt in scoala ca sa poata raspunde de mine. Dar daca imi ia casa foc si trebuie sa evacuez, nu va fi scoala acolo ca sa-mi asigure protectia => useless. Punctul asta de vedere e sustinut si de asociatia parintilor...
Eu fac meditatii cu profi chiar buni ca sa-mi asigur un viitor.
Dar respectul fata de mine, elevul, unde este? Se numeste respect sa dai test din lectii neexplicate, fara exercitii rezolvate pentru pregatire (sau daca sunt, le scrie pe tabla dar le explica foarte rudimentar fara repetitii)?
Apropo, nu ai nici un drept sa-mi spui TU mie ce calitati imi lipsesc.
Eu ar trebui sa invat materii prin prisma scolii, nu sa fac armata si sa pastrez anumite pozitii care devin greu de mentinut dupa atatea ore pe scaun. Pentru a da un randament maxim ar trebui sa ma aflu in conditii ideale, care pot fi usor satisfacute acasa, prin online, fara a deranja pe nimeni altcineva. La scoala da, e mai greu, dar acasa ar trebui sa pot face ce VOR MUSCHII MEI. Asta este un drept care imi este asigurat de constitutie! Este echivanelt
Nu a comentat insa nimeni despre cum profesorul te poate obliga sa-ti asezi mobila altfel sau esti trecut absent in caz contrar...

| Catrice a răspuns (pentru Yankovichy):

Nu e vina profilor ca nu pricepe elevul. Daca erați 5 copii in toată clasa poate avea timp profu sa va explice personal fiecăruia.
'...atâtea ore pe scaun...' n-ai auzit de pauze?
Nu cred ca unui prof i-ar placea sa te vadă pe tine si in fundal vreun părinte care face curat sau care se bâțâie prin cameră sau mai stiu eu vreun animal care se joaca.
In momentul de fata, școala online e tot școală si cat timp ești in fata calculatorului asistând la ora, nu faci ce vrea mușchiul tau ca vai de mine, ești acasă, ci respecți regulamentul scolar. Daca tot vrei sa faci ce vrea mușchiul tau si faci meditații si te doare fix in paișpe de ce zic profili online, treci pe homeschooling, puțin cam ilegal in Romania, dar sunt copii care au terminat școala așa.

| Yankovichy explică (pentru Catrice):

Deci admiti ca exista o problema in primul paragraf, legata de scoala.
Inca nu inteleg... de ce este necesara vizualizarea fetei mele si a casei in care ma aflu pentru a beneficia de actul educational? Profesorul ar trebui mai degraba sa faca eforturi mai mari ca sa inteleaga toti, nu doar 5 indivizi, in loc sa-si bata capul jumatate din ora de curs ca vai cine nu are sau ce are prin casa. Serios...
Ai mentionat faptul ca scoala online e tot scoala. Chiar asa cand rezolutia streamului este de maxim 480p (asta in cel mai bun caz, caci are tendinta sa scada mai mult).
Ca elev sa-ti fie atrasa atentia sa aprinzi becul ca e prea intunecat in camera se poate, dar eu sa ma plang ca nu vad la tabla din cauza rezolutiei proaste nu se poate.

| Catrice a răspuns (pentru Yankovichy):

Nu, nu admit, îți făceam o observație.
Daca tu, ca elev, nu pricepi ceva din ce spune profesorul, ai datoria de a întreba. Un profesor preda la o clasă, nu la un individ.

| Yankovichy explică (pentru Catrice):

Cred ca ai facut scoala intr-o tara straina, nu pari sa stii cu ce se mananca sistemul educational romanesc. Sau ai avut noroc si parte de profesori prea buni si rari.

| Catrice a răspuns (pentru Yankovichy):

Da, in tara străină, in spațiul carpato-danubiano-pontic rolling on the floor
Fix buni... rari poate, d-aia lăsau corigenta toata clasa ca 2-3 făceau gălăgie.