| MioaraParalescu a întrebat:

Am comandat miercuri de pe okazii ceva si trebuie sa ma duc la posta dupa colet.
Trebuie sa imi vina ceva mandat acasa prima data ca mi-a sosit coletul?
Sau poate sa fi sosit si sa nu primesc mandat?

Răspuns Câştigător
| AlexanderAdrian a răspuns:

In general prin posta romana coletul ajunge in 3, 4 zile. Trebuie sa vina in posta un aviz de colet, te duci cu banii si buletinul si acel aviz si ridici coletul. E bine sa verifici la posta in 4 zile de la trimitere pentru ca uneori avizele se ratacesc iar alteori a 3-a sau a 4-a zi e sambata si Sambata nu se pun avize in posta. Daca e vb de sambata mergi la posta dupa ora 11.

| MioaraParalescu explică (pentru AlexanderAdrian):

Mersi tovarase!
Am comandat miercurea asta da nu am primit nici un aviz.
Oare nu imi da coletul fara avizul ala?
M-am gandit sa ma duc la posta si sa intreb daca nu cumva a sosit vreun colet pe numele meu.
Oare mi l-ar da?

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru MioaraParalescu):

Ti-l da si fara aviz desigur, calculezi si tu vreo 4 zile de la trimiterea coletului si mergi cu buletinul si banii la posta si ei au cu siguranta a doua jumatate din mandatul ala fiindca expeditorul intotdeauna completeaza o foaie mai mare, scriind datele de doua ori, o parte va ramane la posta ca te si pune sa semnezi pe ea si partea mai mica iti vine tie in cutia postala si poti s-o si pastrezi s-o atasezi la chitanta postala.

Am avut surpriza cu cativa vanzatori de pe ocazii care m-au mintit ca au pus coletul in nu stiu ce zi si il pusesera peste o zi sau doua. Dar asta poti verifica la posta ca exista o stampila pe mandatul aflat la posta unde scrie ziua trimiterii.