| noSUno a întrebat:

am o intrebare la scoala trebuie sa aleg o limba pe care sa o invat. cum credeti care limba o sa imi trebuiasca mai mult portugheza sau spaniola?

9 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Spaniola e cea mai vorbita limba din lume.

| OnuOnulică a răspuns (pentru neluL):

Ba nu, Engleza.

| mona a răspuns:

Mai de folos iti va fi spaniola

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Care te atrage mai mult. In Europa niciuna nu e cautata in mod special dar ambele sunt limbi foarte importante. In plus sunt destul de asemanatoare intre ele si daca stii una din ele bine poti sa o inveti repede si pe cealalta. In plus sunt destul de apropiate de romana, portugheza chiar mai mult.

| SimonaCristina a răspuns:

Buna.
Pai, Spaniola este o limba de circulatie internationala, 70 % din populatia lumii vorbeste fluent spaniola, conform unui studiu recent happy

| lalaballet a răspuns:

Spaniola e mult mai usoara decat portugheza. daca o studiezi un an vor crede ca esti spaniol. e super usoara

| suMRed34 a răspuns:

Sunt asemanatoare in mare parte, dar eu as opta pentru spaniola, nu stiu de ce, dar ceva din-nauntrul meu imi spune ca ar vrea sa stie spaniola.

| Snowfall a răspuns:

Spaniola este a doua cea mai importanta limba din lume dupa engleza dar daca doresti sa devii translator te-ar ajuta mai mult portugheza fiindca spaniola stiu multi dar portugheza mai putini.

| TheUnforgivenIII a răspuns:

Spaniola. E mult mai vorbită decât portugheza, plus că e mai ușor de învățat.