| HermesArtwork a întrebat:

Salut.Am o intrebare pe care poate unii o sa o considerati puerila : de ce multi oameni ii considera pe cei care asculta muzica rock sau pe cei care au stil de imbracaminte mai gotic drept fiind satanisti? Nu ma plang, insa nu inteleg cum oamenii si-au format aceasta opinie.

12 răspunsuri:
| sappy a răspuns:

Mentalitatea pentru multi nu poate sa fie schimbata, chiar daca vorbim de persoane tinere! Peste tot exista termenul de a "generaliza" doar ca trebuie sa stii cum sa depasesti!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa nu ai pretentii la oameni de genul. ori sunt prosti ori religiosi.

| HermesArtwork explică (pentru anonim_4396):

Probabil.Oamenii inca nu au invatat sa respecte gusturile altora.
Cat despre oamenii religiosi, nu stiu ce vad ei asa satanist in a purta haine negre sau in a asculta muzica metal.

| anonim_4396 a răspuns (pentru HermesArtwork):

La religiosi chiar sa nu ai o urma de pretentie. inca se inchina la bucati de lemn, si chiar cred ca apa sfintita, e sfintita. laughing ce naiba

| anonim_4396 a răspuns (pentru HermesArtwork):

Ps. oarecum seman si eu cu cei care zici tu, doar in masura cand aud de manele. laughing, in rest nu ma doare cine ce asculta. dar cand vine vorba de manele, nu am o impresina buna despre persoana respectiva, asta e clar

| HermesArtwork explică (pentru anonim_4396):

Bine zis. laughing Nici eu nu am nimic cu nimeni, asta pana cand aud manelele.

Mai bine as aculta cum crese iarba decat sa ascult manele laughing.

| HermesArtwork explică (pentru anonim_4396):

Din partea fiecare sa creada in ce vrea. Daca cineva crede intr-o testoasa zburatoare cu carapace facuta din ciocolata, e treaba lui! laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu am intalnit astfel de persoane dar stiu ca unii asa gandesc.Nici daca asculti black metal nu inseamna ca esti satanist ci ca pur si simplu iti place muzica.Ma rog, e vorba si despre influenta pe care o are asupra fanilor.

| HermesArtwork explică (pentru anonim_4396):

Eu stiu cateva persoane.Eu sincer ascult si Death Metal, insa nu are nici o legatura cu satanismul.Parerea mea este ca metal-ul nu influenteaza atat de negativ pe cat o face rap-ul, de exemplu (ma refer la rap-ul despre droguri).

Sau ca sa dau un alt exemplu : Mie imi place foarte mult culoarea neagra, insa altii se uita cam ciudat la mine cand spun asta.Nu inteleg de ce.Doar pentru ca port haine negre (nu sunt machiat sau altceva) si ascult alt gen de muzica decat cea de la radio inseamna ca sunt satanist?

| anonim_4396 a răspuns (pentru HermesArtwork):

laughing Si eu m-as imbraca numai in negru daca nu mi-ar zice ai mei ca-i de doliu.

| HermesArtwork explică (pentru anonim_4396):

Ai mei nu au treaba laughing. Spre norocul meu chiar maicamea este cea care m-a adus in lumea rockului si e foarte mandra de mine.

| vioricavio a răspuns:

Oamenii aceia care judeca anumite persoane dupa haine sau dupa muzica pe care o asculta sunt niste redusi mintal.Si o spun fara sa ma feresc. Vor mai trece multi ani pana Romanii vor incepe sa deschida ochii si sa nu mai fie asa ingusti la minte.