| cristiallx a întrebat:

Salut
am o placa de baza la care i-am pus sursa rami hard procesor
si am pornit-o
insa duma ce imi apare logoul, placi si imi spune ca pentru a intra in bios sa apas del etc
se blocheaza adica nu intra nici in bios si nici nu booteaza
ramane ecranul cu logo
si nu mai face nimic

daca este cineva care poate sa ma ajute ii multumesc mult

nu ma incanta si nici nu ma ajuta raspuns de genul
cauta pe google
sau cumpara alta
multumesc anticipat

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Parerea mea este ca BIOS-ul este defect! Nu stiu ce sa zic! Numai cineva care vede te poate ajuta.

| Axys a răspuns:

Sal incerca saii scoti bateria de pe placa de baza dar sa fie inchisa unitatea centrala o lasi fara baterie cateva secunde cat vrei si apoi pui bateria la loc cum a fost si o repornesti si reincerca sa intrii in bios
daca componentele sunt puse bine n-ar trebui sa iti faca problme rami procesorul trebuie sa fie cu aceiasi freegventa cu placa mai ales procesorul trebuie sa lucreze ca sa zic asa cu placa incerca sa o verifici pesa cu pesa din nou daca in rel mai rau caz nu merge cu bateria incerca sa o verifici pesa cu pesa.
sa ma anunti daca ai reusit ceva happy papa

| cristiallx explică (pentru Axys):

Asta am incercat prima oara
nu sunt piese defecte
banuiesc sa nu fie biosul
problema este ca nu pot sa fac un stick bootabil depe care sa reinacarc biosul
parerea mea
dar am cerut ajutorul deoarece am crezut ca cineva a intampinat problema