| UserNormal a întrebat:

Am trecut la un program de dezvoltare personala pentru ca am simtit ca trebuie sa schimb cate ceva la mine. Daca o sa fac greșeli gramaticale doresc sa mi se spună politicos si sa mi se explice, deoarece primesc foarte bucuros criticile constructive. In primul rand am un program care imi blochează toate siteurile pornografice, de mâine o sa încep sa-mi spun de dimineața când ma uit in oglinda cateva complimente. Un lucru pe care as vrea sa il mai fac, ar fi sa ii ajut si pe cei din jur, intr-un fel sa le schimb dispoziția in bine. Eu imi propun sa fac complimente tuturor oamenilor cu care interacționez, dar vreau sa va pun prima întrebare, ce sa spun când cineva o sa ma întrebe de ce fac acest lucru, pentru a nu părea ciudat? Ce sa fac când nu mi se răspunde pozitiv la complimente? Cum sa devin luat în serios când spun acele lucruri? Cu ce lucruri pot sa ma ajut pe mine cât si pe cei din jur simultan? Ce metode de dezvoltare personala si de ridicarea încrederii, stimei de sine mai cunoașteți? Eu îmi doresc foarte mult sa devin plăcut oamenilor, pentru ca înainte am spus multe lucruri rele si încep sa regret aceste lucruri, deoarece tot pe mine m-au afectat. M-am gândit sa apelez si la consilierul scolar (sunt clasa a 8-a) dar mai întâi imi propun sa realizez singur aceste lucruri. Vreau sa devin o persoana mai buna pe zi ce trece si am nevoie de sfaturi. Nu sunt cel mai "roz" om, deoarece stilul muzical pe care îl ascult ma definește (rap&hip-hop) dar pot sa încerc sa devin mai bun. Mulțumesc celor care au citit pana aici si o sa ma ajute cu câteva sfaturi. Doresc sa fiu luat in serios, posibil ca acest topic de discuție sa fie necesar si altora. O zi frumoasa in continuare si nu uitați ca fiecare sunteți frumoși in diferite moduri. (hugs)

4 răspunsuri:
| UserNormal explică:

A, apropo. Am trecut peste o depresie serioasa de acum 2 luni care a durat cam 5 luni jumătate, din Ianuarie pana prin jumătatea lui Iulie. Nu recomand nimănui sa treacă singur peste o depresie, este o experienta îngrozitoare.

| RAY a răspuns (pentru UserNormal):

Care e intrebarea? aproape toti useri au depresie serioasa pe TPU, plictiseala duce la depresie probabil

| FreddieM a răspuns (pentru UserNormal):

Esti inca la varsta inocentei, inca nu realizezi care sunt adevaratele dificultati ale vietii si deja ai suferit o depresie?

| UserNormal explică (pentru FreddieM):

Postarea este despre total alt ceva, si voi imi spuneți de o perioada nasoala PESTE care am trecut? Nu ma ajutați deloc