| Wordofthat999999 a întrebat:

As avea nevoie de sfaturile voastre, as vrea sa ma mut singura, dar tot nu as putea sa imi parasesc parintii...m-am obisnuit cu ei dar mi se pare stresant sa m-ai locuiesc cu ei ca tot timpul sunt nervosi si ma cearta mereu din orice, nu le convine nimic iar mama ma tot streseaza cu telefoanele ca sa nu întârzii acasa numai fac fata, e stresant, dar totusi m-am obisnuit in camera mea... in locuinta mea si cu ai mei asa cum sunt ei dar numai fac fata stresului din pacate, mi-a ajuns. Am 19 ani. Voi ce ziceti?

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Pai si norvergia? ce facultate faci? loc de munca ai?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

100% singura, e greu la varsta ta. Cu un iubit nu iti recomand, cu o prietena ar fi cel mai bine.
Daca ai servici bun, iti vei permite o chirie + facturi, impartite la 2. Inchiriati impreuna un apartament micut, cu 2 camere, utilat.
O sa va ajunga in jur de 500-600 de lei de persoana, cu tot cu facturi, daca nu sunteti intr-un oras scump.

| Freya1 a răspuns:

Pai ai o varsta la care cel putin te poti pregati incet de duca deoarece oricum o vei face.
Cum te-ai obisnuit cu camera ta asa te poti obisnui si cu o noua casa

| PersonajFictiv a răspuns:

Vorbeste cu parintii tai, spune-le ca esti la o varsta in care trebuie sa fii lasata in pace, sa nu te mai streseze, pentru ca ai 19 ani si ai vrea sa nu se bage in lucrurile la care nu e necesar sa se bage.

Daca nu, schimba-ti atitudinea fata de chestia asta.
Tu vrei sa nu te mai sune, sa nu mai fie asa cicalitori, dar ai putea de exemplu..sa nu iti pese ca te suna si ca sunt cicalitori, pur si simplu accepta ca asta o sa se intample si tu o sa le dai explicatii lor, fara sa mai lupti impotriva, pur si simplu accepta si intelege ca pe moment e ok asa.
Nu e o problema asta, daca te-ai impiedicat de ea, chiar crezi ca e ok sa te muti singura?
Alegerea ta, trebuie sa te maturizezi incet incet.

| Wordofthat999999 explică (pentru PersonajFictiv):

Buna! Imi place raspunsul tau, dar tu ce crezi dupa parerea ta ca ar fi mai bine sa ma mut pana la urma sau sa m-ai raman o vreme pana plec din tara anul viitor?

| PersonajFictiv a răspuns (pentru Wordofthat999999):

Nu stiu cum e la tine cu mutatul.
Gandeste-te clar ce inseamna asta si gandeste-te la timpul tau liber ( daca te muti in chirie trebuie tu sa platesti totul,sa faci cumparaturi, sa iti faci mancare,curatenie,sa iti speli hainele,etc ) o sa ai mai putin timp liber.
Depinde cum te descurci si cu banii,ca daca platesti chiria o sa ai mai putini bani.
Nu pot sa decid in locul tau, dar daca ai alege sa zicem sa ramai cu parintii fa ceva util,gandeste-te ca pleci la anul intr-o tara straina singura ( sau cu un baiat ) si trebuie sa stii sa faci mancare big grin nu neaparat pentru el,pentru tine.
Cat mai stai pe acasa,ai putea sa inveti sa faci mancare de exemplu, in caz ca nu stii.
In rest nu stiu, trebuie sa te gandesti singura luand in calcul mai multe lucruri, unele sunt mai sus, altele le stii doar tu. thinking