| marian_2737 a întrebat:

Salut, as dori sa stiu ce compozitie se face la pavele, cat ciment, piatra...va rog.

2 răspunsuri:
| mircea a răspuns:

Ma gandesc la faptul ca vrei sa le utilizezi undeva afara, adica expuse la ger/caldura si la umiditate. Pentru solicitari mari (tii o masina parcata pe acest pavaj), incearca o reteta de felul urmator :
- ciment M30 : 240 kg/mc (metru cub de beton preparat)
- apa : 280 litri/mc
- nisip sortat 0-3 mm : 0. 67 mc
- pietris ciuruit spalat 3-7 mm : 0. 62 mc
Daca vrei sa folosesti pavelele numai pentru acces pietonal, inlocuiesti pietrisul tot cu nisip. Nu uita de un colorant mineral, daca te pasioneaza. Grosimea pavelelor este de 5 cm.
Daca vrei pavele "fatuite" cu piatra, adica beton si piatra, atunci reteta este valabila, dar pui numai nisip. Dupa ce ai turnat betonul in forme (cofraj), dupa cca. 30-45 minute de la turnare, asterni numai la suprafata pavelei/dalei un strat de pietris sortat 7-12 mm (dimensiunea pietrelor, adica un fel de "diametru"). Cu un dreptar scurt din lemn, se bate pietrisul usor, pana intra complet in beton. Dupa cca. 24-36 de ore, cu o perie de plastic, sau de sarma (in functie de cat de tare este betonul la suprafata), freci usor suprafata betonului si se elimina laptele de ciment dintre pietrisul asternut. Se spala cu apa. Grosimea pavelelor este de 7 cm si se folosesc mai mult pentru acces auto. Pe timp de iarna trebuie maturata zapada imediat, pentru ca altfel se bate si-i mai greu de curatat. Nu uita ca pe caldura asta nu-ti recomand sa faci astfel de lucrari.

| mircea a răspuns:

Sa traiesti cu numele!