| anonim_4396 a întrebat:

As dori sa aflu daca este bine sa ma apuc sa iau proteine am 16 ani,fac sala de 3 luni si sunt mezomorf,ati putea sa imi recomandati ceva proteine daca ii bine sa ma apuc sa iau?

Răspuns Câştigător
| Marius96 a răspuns:

Hacker nu stiu ce proteine vezi in fructe legume si fainoase...in fine.
Pai eu cred ca ar fi o idee proasta (si nu de aceea ca "iti da peste cap sistemul hormonal").
La 16 ani esti in plina dezvoltare, eu zic sa faci sala in contiunare si sa mananci cat mai multe proteine (peste, carne de vita, lactate).
Si nu uita ai un mare avataj deoarece este mezomorf, ai foarte mult noroc, sper sa stii sa-l folosesti.

8 răspunsuri:
| stefanradu a răspuns:

Salut Marius235,
Chiar azi am scris un articol despre asta. Il gasesti aici:
http://hunkbody.ro/suplimente-proteine-da-nu/

| Marius235 a răspuns (pentru stefanradu):

Am citit articolul este foarte interesant dar ai putea sa imi recomanzi ce sa iau? stima

| Primo a răspuns:

Hmmm nu te lua dupa astia care spun ca nu sunt bune nu fac diferenta dintre steroizi si splimente... Uite citeva suplimente folositoare ( e doar o sugestie o poti urma sau nu ) Redis http://www.redis.ro/ro/masa-musculara/95-mass-forte-creatin-r.html daca ai un buget mic e de folos. http://www.megaproteine.ro/......er-5-4-kg/ daca te tine buzunarul :))

| Cosmin86 a răspuns (pentru Primo):

Nu redis... daca are un buget mic sa ia macar nutritech, ca nu au aspartam.
Alea de la redis contin aspartam, au un gust dubios, se dizolva greu, etc.
Sincer, din suplimentele romanesti doar nutritech se merita. Altfel, Dymatize e cel mai ca lumea.

| DraGutZUul a răspuns:

Faci o greseala foarte mare daca iei proteine...in primul rand iti da peste cap sistemul hormonal si 2. Fa-i exercitii doar cat mai intense fara proteine(daca vrei sa stii proteinele se iau din lapte degresat, fructe, legume si paste fainoase). Bafta! Fundita?:angryar fi prima te rog frumos cu o ciresica mica in varfbig grin)

| Dkgray a răspuns (pentru DraGutZUul):

Esti sub nivelul marii la capitolul informare. Abtine-te sa dai sfaturi!

| DraGutZUul a răspuns:

Marius96 esti un... sa nu zic.Te-ai luat dupa mine in informatia ta:)).si in al doilea rand steroizii si proteinele sunt lucruri diferite ma.Proteinele am zis ca te ajuta la cresterea masei musculare si daca vrei steroizi incearca niste creatina pro mass sau daca vrei sa faci ceva bine citeste aici http://www.contraboli.ro/steroizii-si-body-building-poza/.O da si voi nu stiti sa dati sfaturi fratilor:)). Luati voi steroizi la varsta voastra.

| Cosmin86 a răspuns (pentru DraGutZUul):

"daca vrei steroizi incearca niste creatina pro mass", tu chiar esti pe langa grav... ce treaba are creatina pro mass cu steroizii? Ai habar ce sunt steroizii si creatina?