| anonim_4396 a întrebat:

Salut.As vrea niste sfaturi daca se poate pentru situatia in care ma aflu.Am 36 de ani,am lucrat in strainatate ceva ani iar acum m-am intors in tara, avand vreo 45 mii euro, economii.In marea mea parte a anilor am trait singur, nu am avut cine stie ce relatii.Acum,de fapt, de mai mult timp, caut sa fiu cu cineva dar tot nu gasesc.As vrea sa imi iau o masina pe la 10 mii de euro, mai am una dar am dat-o parintilor.De restul sa imi iau ceva, o garsoniera dar nu am job.As vrea sa fiu cu cineva,dar deocamdata tot locuiesc cu ai mei fiindca nu sunt hotarat unde sa ma mut, sa lucrez.Nu vreau sa lucrez nici pe bani putini,am studii superioare dar este cam nasol cu job-urile in Romania.O mare parte a vietii,am incercat sa strang ceva,sa duc o viata normala dar acum realizez ca am pierdut altele, am pierdut ani din viata si sincer nu am fost si nu sunt fericit.Nu vreau sa fiu cu oricine,nu vreau femei cu copii,nici nu se pune problema, nu vreau toate "spartele" scuzati expresia sau trecute de 32 de ani.Arat bine,ma intretin,sunt atent la alimentatie,la tinuta,accesorii. Unde locuiesc este un oras mic si fara locuri de munca, nu am contact cu multa lume.Cred ca ideile mele,faptul ca nu am socializat prea mult,nu am dus o viata dezordonata,m-au adus in aceasta stare, situatie in care sunt nefericit si sincer nu mai stiu ce solutie sa gasesc. Orice sfat logic este binevenit.Multumesc.

34 răspunsuri:
| sonya a răspuns:

Salut!

Sunt niste lucruri in declaratiile tale care se cam contrazic, dar le luam pe rand.

1. Faptul ca ai strans 45.000 de euro, in ochii fetelor pe care tu le cauti, nu ar insemna nimic. Pentru cele dupa bani, e...aici s-ar putea sa ai de castigat. 45000 nu sunt de ici de colo, intr-adevar, dar nu e nici o suma prea mare sa zici ca de acum duci o viata lipsita de griji pana la finalul zilelor.

2. Zici ca te intretii, dar cum o faci daca nu ai loc de munca si inca stai cu parintii? Cam dubios nu crezi?

3. Vad ca ai 36 de ani, dar ai pretentii cu carul. Tu crezi ca cu asemenea pretentii mai poti gasi ceva in conditiile cerute de tine? Cred ca trebuie sa te reorientezi sau sa iti restabilesti criteriile ca altfel nu vei avea nimic de castigat. Femei cu copii? Ok, iti inteleg aversiunea, dar de ce crezi ca ele nu ar merita iubite? Ele nu mai merita o alta sansa sau care e faza? Ala peste 33 de ani ce au? Tu ai 36, crezi ca cineva s-ar uita la un timp de 36 de ani fara loc de munca?

Fa-ti putina ordine in ganduri, analizeaza inca o data, iubirea pe care tu o cauti nu se conditioneaza asa cum vrei tu. Ce ai pierdut tu de fapt, este deschiderea spre oameni. Ai ramas inchis in tine, dar si in gandire. Fii deschis, accepta orice ocazie ti se iveste pentru ca doar incercand vei gasi persoana dorita. Pleci la drum cu niste prejudecati, care mie, la 36 de ani declarati, mi se par total nepotrivite.

Succes!

| FreddieM a răspuns (pentru sonya):

Felicitarile mele sincere, cel mai potrivit si mai fain raspuns.

| anonim_4396 explică (pentru sonya):

Probabil acele femei merita iubite, dar din partea altora, nu si a mea.Eu,sincer,nu am de gand sa fiu cu cineva cu copii, atat timp cat nici eu nu am copii, sa le cresc copiii altora.Multumesc!

| sonya a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce te face sa crezi ca tu nu le poti iubi? Daca s-ar intampla sa ti se aprinda calcaiele dupa una, ai renunta asa doar pentru ca are un copil? Gandesti prea marunt pentru ceea ce vrei. In plus, pana la o anumita varsta pretentiile cresc, dar apoi incep sa scada treptat si rapid cu cat vei vedea ca ceea ce iti doresti nu gasesti. Dar si singuratatea e o solutie, nu trebuie sa iubesti pe nimeni, doar pe tine insuti. Cat timp nu iti schimbi gandirea, nici nu vei gasi o partenera. Si nu ma refer ca trebuie neaparat sa cauti si femei cu copii, ci doar inatresc ceea ce am zis si mai sus. Cauta, descopera, fii deschis si nu porni la drum incuiat. Vei vedea ca ai mai multe de castigat.

| sonya a răspuns (pentru FreddieM):

Multumesc pentru apreciere!

| anonim_4396 explică (pentru sonya):

Am avut ocazia sa lucrez dar nu mi-au convenit criteriile, am refuzat.Am o oarecare experienta in domeniul tehnic, nu sunt asa "in aer" cum probabil ai inteles, banuiesc.Dar pretentii avem fiecare! Fiecare printesa viseaza la cel mai frumos print, cu cel mai frumos cal...dar avand in vedere anul 2019, acum si Cenusaresele sincer, au acele asteptari, dar neavand nimic de oferit.PStonguerobabil o sa raman singur, nu o sa fiu nici primul, dar nici ultimul!

| sonya a răspuns (pentru anonim_4396):

Exact...te complaci in situatie, dar iti si place sa te plangi. Nu am inteles nimic, doar am spus ce ai declarat tu. Ca esti fara loc de munca, eu neprecizand nimic legat de aptitudinile pe care le ai. Da, printesele si printii probabil le visezi in copilarie, la maturitate, la 36 de ani, te lovesti de realitate.

Ca ramai singur nu e pierderea nimanui, poate a ta. Daca iti accepti singuratatea, felicitari, dar nu te plange ca esti trist, ca a trecut viata pe langa tine. Tu de fapt vrei ceva...dar fara un minimum de efort, fara nici o schimbare de la tine. Ei...asta nu se poate in lumea reala, doar in lumea printilor si printeselor.

Succes!

| anonim_4396 explică (pentru sonya):

Da,ma si complac, este adevarat.Am tot incercat sa evit greutatile din viata, sa strang niste bani si sa nu am treaba cu bancile.Cu job-urile, cam la fel, nu doresc bataie de cap pentru bani putini, nu suport nepotismele, nu ii suport pe altii care castiga mai bine ca mine si sunt protejati.

| Holiday a răspuns (pentru sonya):

"Ala peste 33 de ani ce au?"

Pai cam astea au majoritatea celor de peste 33 de ani:
-riduri
-tesut adipos in exces
-sani lasati
-vergeturi
-probleme cu dintii
-copii (!)
-disponibilitate mai scazuta pentru distractie de orice fel
-blazare

Mai adauga si tu, sigur mai gasesti ceva.

E adevarat ca exista si exceptii, dar alea in general sunt luate de altii, deci variante putine.

| Emma30555 a răspuns (pentru Holiday):

De ce aveti prejudecatile astea? Exact cum el la 36 arata bine si o femeie la 36 poate arata la fel de bine. Femeile pot arata chiar mai bine daca se aranjeaza. Conteaza cum arata nu varsta, daca va intereseaza frumusetea. Tie daca iti place o tipa deci te atrage o intrebi intai varsta si daca nu se incadreaza zici pas? Poti avea pretentii dar de fapt conteaza persoana, sa ti placa, sa te intelegi, sa te atraga etc. Dragostea vine din suflet nu e ceva mecanic, nu e un sablon

| Holiday a răspuns (pentru Emma30555):

Nu e o prejudecata, e o realitate. Am si specificat ca exista exceptii.
Ia 2 fotografii. Una cu mamele copiilor de clasa a 3-a la sedinta cu parintii si una cu studentele unei facultati la festivitatea de absolvire. Crezi ca exista niste diferente? Obiectiv vorbind.

| Emma30555 a răspuns (pentru Holiday):

Exista normal. Si eu daca ma uit la niste tipi de 25 de ani sunt altfel decat niste tipi la 35, asta vorbind la modul general. Normal ca aia mult mai tineri nu au burta, chelie etc Dar cand m-am indragostit a contat si aspectul dar si potrivirea dintre noi. Pot fi barbati maturi care sa ma atraga mai mult decat unul care arata f bine. Conteaza mai multe, si mediul si educatia si chimia in sine

| sonya a răspuns (pentru Holiday):

Inseamna ca te invarti pe unde nu trebuie. Sunt femei la 33 de ani care arata mult mai bine ca unele de 18 si nu vorbesc de exceptii sa stii. Sunt femei care cauta si ele la randul lor pe cineva pentru un o relatie mai lunga decat sulul de hartie igienica.

Criteriile lui sunt prea rigide pentru ceea ce cauta, asta e adevarul. Si de castigat nu va avea cu siguranta.

| Holiday a răspuns (pentru sonya):

"Inseamna ca te invarti pe unde nu trebuie. Sunt femei la 33 de ani care arata mult mai bine ca unele de 18"

Stai relaxata ca ma invart pe unde trebuie. Da, sunt unele, ti-am mai spus de doua ori ca e asa, dar putine si aria de selectie e restransa.

"El cauta ceva serios..."

Daca ai fi citit, ai fi observat ca i-am sugerat, chiar daca e in cautare de ceva serios, sa nu se arunce pe prima care i se pare rezonabila.

"Criteriile lui sunt prea rigide pentru ceea ce cauta,"

18-30 si fara copii ti se pare rigid?! Mie nu prea, spre deloc.

| anonim_4396 explică (pentru Holiday):

Salut,multumesc pentru sfaturi.Nu am spus de 18 ani, asa cum a scris aici.Si nu inteleg de ce mi se par rigide aceste criterii...de ce ar trebui sa ma combin cu cineva care are un copil?! Sincer, acea persoana, o vad disperata in cautarea unui barbat, as fi precum "un colac de salvare" pentru ea.Nu am de gand sa cresc copilul altcuiva, chiar daca asta ar insemna sa raman singur.Am terminat o facultate foarte grea,m-am chinuit sa fac economii,ani de zile,cand altele poate spargeau cluburile,isi traiau viata,sareau din pat in pat si nu puneau nimic deoparte. Femeile au asteptari acum:vor printi cu bani chiar daca nu au nimic, majoritatea,, sa nu se inteleaga ca le consider pe toate asa! Am vazut ce inseamna femeie de diverse nationalitati si pot spune, despre majoritatea romancelor ceea ce vor cu adevarat, ce ascund in spatele unui zambet.Eu m-am chinuit,nu pot sa spun,parintii mei la fel si asa cum am avut ambitia asta sa reusesc in ceea ce am facut, indepartandu-ma de placerile vietii pentru a avea o viata mai usoara in viitor, fara banci, asa am idealul asta in viata, cu toate ca pot sa raman si singur.Nu spun ca sunt marele milionar,nu vreau sa imi fac publicitate aici,am doar exemplificat ca sa fiu mai usor inteles.Un job imi pot gasi in tara,sunt si mofturos recunosc,incapatanat.Dar, pentru a-mi indeplini planul o sa trebuiasca sa fiu mai modest, sa socializez mai mult, sa cunosc mai mult si in felul asta dupa ce intru in contact, sa sortez mai mult.Si cum totii stiu:"femeile dupa o varsta imbatranesc, in schimb barbatii intineresc"! Multumesc!

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

"...de ce ar trebui sa ma combin cu cineva care are un copil?! Sincer, acea persoana, o vad disperata in cautarea unui barbat, as fi precum "un colac de salvare" pentru ea."

Esti si tu putin ipocrit. Daca ar fi de exemplu Jenna Dewan, care e si peste 33 si cu copil, nu ti s-ar mai parea ca esti colac pentru ea. laughing

"Am terminat o facultate foarte grea,m-am chinuit sa fac economii, ani de zile, cand altele poate spargeau cluburile, isi traiau viata, sareau din pat in pat si nu puneau nimic deoparte."

Arta e sa faci ce zici tu ca au facut alea cand ai 20-30 de ani, dar la 30 de ani sa ai si un job sau afacere din care sa traiesti macar decent. Daca gasesti una de asta, ia-o fara ezitare, daca te atrage si fizic.

Succese nebanuite!

| Emma30555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt de acord cu tine mai puțin cu ultima afirmație. Femeile pot arata mai bine ca bărbații după o anumita vârsta, fiindcă isi îngrijesc tenul, se vopsesc, se îmbraca modern, cele care au grija de corpul lor arata mai bine ca un bărbat, părerea mea din ce am văzut în jur și cuplurile pe care le vad după 35 de ani, cel puțin în București, poate fiind un oraș mare mediul în care ma invart eu e diferit de mediul tău. Tu poți sa cauți ce ți place dar sa ști ca și femeile cauta în ziua de azi bărbați mai țineri decât ele cu câțiva ani, cunosc și cupluri căsătorite de genul. Depinde cum arăți. Ca discuție ipotetica Tu dacă arăți mai tânăr decât vârsta ta sau arăți bine pentru vârsta ta, o sa ți găsești o fata mai tinerica dacă nu, degeaba ai pretenții,. La fel și o femeie, poate la 35 sa arate ca la 28 are șanse sa si găsească un tip mai tânăr decat ca ea

| mihai69 a răspuns:

Schimbă orașul. Așa scapi și de statul cu părinții.
Restul ar trebui să vină de la sine.
Și nu mai e adevărat că nu-s job-uri! Nu sunt oameni pregătiți la câte posturi sunt disponibile.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Salut, cauta o locuinta intr-un oras mai mare, stai acolo o perioada cu un job, si poate vei avea o viata sociala in crestere. Relatia nu trebuie sa fie un target, nu te ocupa de prima 'burlaca', poate ratezi o compatibilitate buna intre timp.
E normal sa nu vrei coorve sau copiii altora, dar nu-ti forma nici prejudecati. Poate ca o tipa care a avut curajul sa divorteze, sau o fosta petrecareata care a avut mai multe relatii sunt fix ceea ce ai tu nevoie, si ti-ar condimenta viata cu experienta lor in "viata dezordonata" si totodata dorinta lor de a trai corect, de a lasa in urma copilarismele pe care le-au facut in adolescenta.
Unele tipe sunt foarte asumate, iar dupa ce au gresit "bine", sunt mai misto decat cele care au ascultat de parinti si au mers duminica la biserica, in loc sa incerce vreo prostie la momentul potrivit.
Nu vorbesc doar ipotetic, si eu am fost (si sunt) tip destul de cuminte, si m-am simtit bine cu tipe care au dat cu capul de propriile prostii.

| Catrice a răspuns:

Ai 36 ani dar vrei femei de pana în 30... păcat, cam în intervalul ala 5oafe femeile aun deja copii, mai mari sau mai mici.

| Andreeush a răspuns:

Prea multe pretenții, întâi ar trebui să te organizezi și să îți schimbi un pic modul de a gândi.

| SilentRain a răspuns:

Ai 36 si nu mai figuri', cică sa nu aiba mai mult de 32 de ani laughing))
Fii serios omule, o sa rămâi cu bani daca nu înveți să accepți si "defectele " altora

| anonim_4396 explică (pentru SilentRain):

Asta e,merci? Ma pot adapta, o calatorie in jurul lumii, tot gasesc eu ceva, ce altii cu familii, nu mai pot avea!

| SilentRain a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu adaptezate, ca o sa te trezești la 50 de ani singur si fara un purandel
Mai bine lasa figurile si fii deschis la minte

| Holiday a răspuns:

La 36 de ani, cu ceva bani, ingrijit fizic, necasatorit si fara copii, esti tinta perfecta pentru femeile de 18-30 de ani. Nu te lua dupa ce bat astia campii pe aici.
Problemele tale sunt altele.
1. Stai intr-un oras mic unde nu sunt prea multe variante.
Schimba-l cu unul mare, nu cred ca ti-ar fi greu in conditiile in care ai stat ani de zile plecat de acasa.
2. Dupa ce te muti, nu sparge banii pe masina si casa. Deschide-ti o afacere. Pune banii aia sa produca, nu-i cheltui aiurea.
3.Nu refuza comunicarea si diverse activitati cu persoane care ti se par putin sub valoarea ta. In general au cunostinte, rude, prieteni de sex feminin care pot fi interesante. Accepta orice gen de activitati care te pot pune in contact cu diverse persoane. Incearca sa iti faci prieteni, atat femei cat si barbati.
4.Nu te plange de cat de nefericit esti. Femeilor nu le plac smiorcaitii. Nu te baza pe mila lor, chiar daca o primesti, nu duce nicaieri. Zambeste-le si pari stapan pe situatie. Transmite-le ca e alegerea ta ca esti singur acum, nicidecum ca nu iti poti gasi pe vreuna.

In concluzie:
Nu cobori standardele, cum te sfatuiesc unii pe aici. Cum ti-am spus la inceput, la varsta ta esti targetul multor femei.

Aaa, si foarte important! Nu te arunca sa te combini serios cu prima care ti se pare ca iti da atentie si o consideri acceptabila, a doua sau a cincea sigur va fi mai potrivita.

| anonim_4396 explică (pentru Holiday):

Multumesc mult, o sa tin cont de sfatul tau.Acum ca sunt singur, nu am de gand sa accept orice femeie, oricare, prima care o sa imi iasa in cale.Cheers man!

| sonya a răspuns (pentru Holiday):

Tu chiar crezi ca una de 18 s-ar uita la unul de 36 de ani fara loc de munca si care sta cu parintii? Serios? Unul care cauta ceva serios, asa cum declara el, nu fitoase, copilaroase etc? La 18 ani sigur iti arde de stat in casa cu "soacra-ta" in loc sa iesi sa cunosti oameni si sa te distrezi.

Da, trebuie sa isi regandeasca standardele, nu neaparat sa le scada. Dar tu ai omis ceva. El cauta ceva serios, iar asa ceva nu sta la fiecare colt de strada si nici nu se regaseste in vreuna de 18 ani.

| anonim_4396 explică (pentru sonya):

Stau cu parintii fiindca tocmai ce am venit in tara.Si pot in orice moment sa ma mut, sa imi iau locuinta mea

| anonim_4396 explică (pentru sonya):

Si nu am specificat...18 ani asa cum tot scrii acolo! Am scris 27-32, ce-i trecut deja de 30, ca femeie, parerea mea, fara sa jignesc, sunt cam imbatranite si cu o viata "prea traita"!

| Emma30555 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa te muti într un oraș mai mare, sa ți iei o garsoniera și o mașină sa fie ale tale, și sa ți cauți un job. Abia atunci vei fi realizat. Tu ești genul care a muncit mult și ști valoarea banilor dar sfatul meu este ca atunci când ieși cu o femeie sa nu pari zgargit ca nu da bine, nici sa arunci cu banii, trebuie sa te orientezi bine, adică am văzut ca pui accent pe fizic dar pune si pe caracter, sa fie o femeie asemănătoare tie, care a muncit, care vrea o familie etc. Părerea mea e ca dacă tot ai banii ăștia strânși sa nu mai aștepți si sa ți iei casa pana nu cresc preturile prea mult

| anonim_4396 explică (pentru Emma30555):

Da,ai dreptate in ceea ce ai scris.Mi-am propus sa imi iau o masina si o garsoniera pentru moment.Nu vreau sa ma bag in rate asa de la inceput, intai sa vad ce servici o sa am, cat o sa fiu platit si probabil o sa trec la un apartament.Arat mai tanar,datorita caii erditare, parintilor, probabil si fiindca nu fumez, nu consum alcool, mi se spune ca arat cu 8-10 ani mai tanar. Multumesc pentru raspuns, asa am sa fac!

| Raducons a răspuns:

Eu zic din experienta sa accepti si un job mai slabut la inceput, sa fie in domeniul tau, dar nu te astepta la salariu mare, avand in vedere ca nu ai lucrat de mult in Romania.Ai posibilitatea sa te muti in alt oras vecin si poate gasesti o multinationala, e ok
Accepta o fata si de 32 de ani, daca e faina merge si poate sa faca inca copii.Nu lasa sa treaca timpul asa o sa fie din ce in ce mai greu cu job-ul si automat si cu femeile, sunt strict legate intre ele.Sa respecti ce plan ai, cumpara masina si garsoniera, nu trai din banii aia.Ai posibilitatea sa inveti din greselile la altii.

| Paul754880338 a răspuns:

Te-ai gandit ca probabil fata ce ar corespunde cerintelor tale, ar putea aprecia modestia mai mult decat afisarea "realizarilor" tale pe un site plin de necunoscuti? Ma faci sa ma intreb cum ai prezenta maretia acestor realizari in realitate daca aici ai reusit atat de bine. Stiu ca nu este raspunsul pe care il cauti si nici cel mai "simpatic", dar incearca sa citesti "mesajul" din spatele cuvintelor. Ma tem ca de fapt iti pregatesti singur o capcana... Sigur vei fi abordat de o Afrodita bine intentionata, sensibilizata de prezentarea pe care ti-ai facut-o.

| anonim_4396 explică (pentru Paul754880338):

Nu caut nimic aici, am specificat clar, doresc o solutie si am dat cat mai multe detalii.Cunosc oamenii bine, in asa fel incat sa stiu ce intentii au, stai linistit. Daca nu am fost in prea multe relatii, asta nu inseamna ca nu stiu sa ma feresc de capcane. Exclud din start "Afroditele", "printesele" si toate fandositele ce vor numai atentie dar nu sunt in stare sa ofere nimic altceva decat sex si o imagine falsa de persoana iubitoare.