| Jony501 a întrebat:

Salut,când eram mic imi era foarte frica de întuneric si ma temeam sa dorm singur noaptea si tin minte ca într-o noapte imi era asa de frica încât am început sa plang, aveam cosmaruri etc., aveam pe atunci vreo 7-8 ani nu mai știu exact, acum am 20, iar după ce m-am oprit din plans,deodată am întins mana spre tavan involuntar fara ca eu sa o ridic. Pur și simplu s-a ridicat, am atins alta mana, atunci m-am speriat și mai tare,m-am ascuns sub plapuma si dupa un timp am adormit si vreau sa va întreb care este explicația. Si pot sa spun ca nu mi-am imaginat, părea atat de real,am simțit ca am atins alta mana,ce spuneți oare mi-am imaginat? Dar nu cred,nu găsesc o explicație,povestea nu e inventata, e chiar reala si am vrut sa o auziți si voi, în fine numai bine!

4 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Mintea ta a facut sa ti se para acest lucru. A fost doar in mintea ta, desi tu spui ca a fost real.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Despre seenzația de atingerea unei mâini, aveai și ai în memorie o reprezentare, un videoclip 3D.
Mâna s-a ridicat fără decizia ta voluntară conștientă, dar ca să se poată ridica, din creier fost dată automat această comandă.
Apoi din creier a fost transmis la mâna ta ridicată videoclipul cu senzația atingerii unei mâini străine.
Aceasta este explicația.

| 1997onur a răspuns:

Era doar un vis te-ai speriat tu puţin mai mult atuncia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am avut cosmaruri in copilarie si intamplari de genul. La mine s-au datorat faptului ca bunica din partea tatalui i-a facut vraji mamei mele apeland la magie neagra.
Totul s-a rezolvat intre timp.
Acum folosesc tamaie si agheasma sa afum si sa stropesc casa in mod periodic.

Iti recomand ca inainte de culcare sa spui rugaciunea Tatal nostru si sa bei de 3 ori agheasma dimineata.