| Vali215 a întrebat:

Salut! Cat ar fi salariul daca cei unde vreau sa ma angajez platesc 10, 50 euro brut, pe ora? Se munceste 8 ore pe zi, 40 de ore pe saptamana sau cel putin asa mi-au zis.

6 răspunsuri:
| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

10,50 · 8 = 84 euro/zi
84 · 5 = 420 euro/5 zile/săptămână
Din venitul brut ți se va scădea o taxă pe venit, iar tu vei primi venitul net.

| Vali215 explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

Nu cred ca-i corect din moment ce salariul minim pe economie in Germania este de 1584 de euro.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru Vali215):

Stai puțin, cumetre! Tu lucrezi în Germania? Eu credeam că lucrezi în România, ți-am dat legile din România. Scuzele mele!

| Vali215 explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

Am zis ca vreau sa ma angajez, nu am spus unde. Greseala mea. Mersi oricum big grin

| suntserios a răspuns (pentru Vali215):

Minimul pe economie in Germania e 9. 5euro /h

deci ai sa iei putin peste minimul pe economie.

| Vali215 explică (pentru suntserios):

Mda, si ti se da salariul in functie de taxele pe care trebuie sa le platesti. De exemplu cei care nu sunt casatoriti, n-au copiii or sa plateasca mai multe taxe decat ceilalti. Tocmai ce am vorbit si mi-a spus ca nu stie sigur cat e salariul net. Mi-a zis ca in jur de 1500, dar nu stia sigur. Ma gandesc totusi sa nu fie vreo teapa laughing