| mafiot1 a întrebat:

Salut, ce faceti daca gasiti pe strada un portofel?

20 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Noi daca gasim un portofel cu bani il ducem la Politie si incheiem un proces verbal de predare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru darrio2007):

Numai dupa ce ne uitam in el, sa vedem al cui e!

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca are acte.

| anonim_4396 a răspuns (pentru darrio2007):

Daca nu are acte, de ce il mai ducem la politie?

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca te-a vazut cineva cand l-ai gasit? Daca nu-l duci poti fi acuzat de furt. Dupa legile actuale de la noi.

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Te gandesti sa-l duci direct proprietarului, daca are acte?

| anonim_4396 a răspuns (pentru darrio2007):

Nu,nici gand...la politie este cel mai bine. Vroiam doar sa"sondez" terenul.

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Aha!

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu prea imi vine sa merg cu el pana la politie si alea...
Cred ca daca ar avea buletinul acolo as merge acasa la proprietar. Daca nu... pastrez ce e in el laughing

| untu a răspuns (pentru DoarBogdan):

Nu e bine sa pastrezi ce nu este al tau! Cel ai bine e sa-l predai la politie sau mergi la proprietar insotit de un polistist, astfel proprietarul crede tu l-ai furat portofelul!

| DoarBogdan a răspuns (pentru untu):

M-am gandit si eu ca asta ar putea el sa creada. Dar si politia poate sa creada asta. Daca omul ala o sa zica ca, avea mai multi bani in portofel?
Apoi ma mai incurc si cu politia.
Cred ca, daca stiu al cui este portofelul merg si il dau personal. Pana la urma el nu ma stie.

| R0R0 a răspuns:

Il duc la poliție.

| octav005 a răspuns:

Eu il deschid sa ma uit daca are bani in el

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca portofelul contine acte care pot duce la identificarea proprietarului portofelului atunci evident incerc sa gasesc proprietarul portofelului pentru ai returna atat portofel. cat si continutul gasit.
Daca portofelul contine atat acte care duc la identificare cat si bani procedez la fel.
Daca portofelul contine doar bani iar acte nu atunci raman eu cu banii.

De ce?
Pt ca daca politia nu gaseste proprietarul(si in multe cazuri nu il gasesc, tocmai din lipsa de interes-in special in mediul urban unde e mai greu de identificat din cauza ca oamenii nu se cunosc)etc, ei bine politia ramane bine-mersi cu banii respectivi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vezi aici:
https://www.youtube.com/watch?v=7AuP186vvwo

| IoanaPuppy31 a răspuns:

Ma uit sa vad daca are acte de identitate, daca are, duc portofelul la adresa, la persoana care l-a pierdut, daca nu, il duc la politie.

| Адина a răspuns:

Îl las acolo. -.-
'' Ce-i pe jos, pe jos rămâne. ''

| Apocalipsa22 a răspuns:

Daca sunt bogat il duc la politie daca nu il iau cu ceva sa nu las amprente iau cei de valoare sil las jos.happy

| Bianka26 a răspuns:

Incerc sa gasesc singura persoana bunului pierdut.
Politia din ziua de azi e vicleana! Daca nu, le pastrez

| AdyAdrian17 a răspuns:

Salut. Eu l-aş lua şi l-aş duce la un poliţist şi i-aş spune că cineva l-a pierdut. Şi poliţistul ar căuta persoana care l-a pierdut. Că eu cred că are şi buletinul sau ceva în el. Sau a doua variantă, l-aş lăsa acolo.