| TomyBrave2019 a întrebat:

Ce marcă e cea mai bună pentru o unitate de gaming și un monitor? Și cum merge? Iei o placă video etc și le duci la ei și le asamblează?
Am avut un laptop Dell care a fost foarte bun dar am avut multe probleme cu el legate de încălzire, încărcare, mai multe...
Nu am avut calculator deci nu știu cum merge. M-am gândit că un calculator ar fi mai bun deoarece nu trebuie încărcat, nu se încălzește etc. Mă gândesc că pot cumpăra orice unitate și să asambleze ei placa și Intel Core-ul? Așa merge?
Dacă îmi puteți spune altceva despre ce ar trebui să știu despre asta vă rog spuneți-mi.
Aș vrea să știu marca bună, dacă merită un calculator și orice altceva legat de asta. Mulțumesc anticipat!

15 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Ce buget ai?

Cel mai ok este sa il faci pe piese si sa ti-l monteze si iti vine acasa montat. De exemplu PcGarage iti monteaza contra unei sume daca ai achizitionat piesele de la ei.

Poti discuta cu ei si de o recomandare in bugetul tau.

| TomyBrave2019 explică (pentru Intruder19):

Am găsit un set foarte fain cu sistem desktop de ăla și cu monitor curbat MSI la 4000 lei (redus de la 5000 si ceva). Are i5 și placa video 1050 ti. Eu am avut 1050 ti și a mers perfect în jocuri dar am avut i7. Mă gândeam să achiziționez setul ăla și să cumpăr un i7 separat? Ar merge?
Altă idee a fost să îi întreb pe cei de la PCGarage și să îmi zică ei acolo. Ce ar fi mai ok? Nu mă prea pricep.

| Dismally a răspuns:

E cel mai bine sa iti cumperi pe componente, le iei si le asamblezi tu sau altcineva daca nu te pricepi. Placa de baza ia-ti de la Nvidia si procesor de la Intel. Nu-ti recomand AMD, desi sunt ok, sunt mai ieftine, instalarea si configurarea lor poate fi un cosmar.

| TomyBrave2019 explică (pentru Dismally):

Da, dar mi-a plăcut setul ăla pentru pentru că avea și monitor.
Mă voi mai interesa.
Dar așa în mare...ce marcă e mai bună?

| TomyBrave2019 explică (pentru Dismally):

De asemenea ce monitor e mai ok?

| Dismally a răspuns (pentru TomyBrave2019):

Monitor iti poti cumpara separa, cand cumperi pe componente iti poti alege exact ce vrei, in functie de ce vrei sa faci cu el.

| Dismally a răspuns (pentru TomyBrave2019):

La monitoare nu e mare diferenta intre ele, Samsung, LG, Dell etc.

| TomyBrave2019 explică (pentru Dismally):

Ok. Dar cum adică în funcție de ce vrei să faci cu el? Sunt mai multe tipuri?

| TomyBrave2019 explică (pentru Dismally):

Ma gandeam sa imi iau asa: https://www.flanco.ro/......negru.html

Ar fi o afacere daca as lua un i7 separat si l-as incorpora il loc de i5? Tu cum zici?

| Dismally a răspuns (pentru TomyBrave2019):

Mai bine ii mai pui niste RAM.

| TomyBrave2019 explică (pentru Dismally):

Si zici ca ar fi ok setul ala? Ca ar fi ok sa schimb RAM-ul si Intel Core-ul si ar merita? E destul de ok pretul as spune....adica are si monitor...
Sau sa caut si-n alta parte?

| Dismally a răspuns (pentru TomyBrave2019):

Nu-i nevoie sa-l schimbi, doar sa mai pui inca pe atat. Procesorul poti sa-l lasi, cred ca e suficient pentru ce vei avea tu nevoie. Eventual un SSD ai putea sa mai pui pe el.

| TomyBrave2019 explică (pentru Dismally):

Da...dar un SSD și un RAM nu ar costa destul de mult?

| Dismally a răspuns (pentru TomyBrave2019):

Costa cam 500 lei.

| TomyBrave2019 explică (pentru Dismally):

Ok. Mersi!