| octav005 a întrebat:

Bună seara. Am un PC DELL XPS 210, având un proxeosr Intel core 2 duo E6300 și am schimbat cu altul - Intel core 2 quad Q9550.
Pc-ul pornește, se aude coolerul procesor și HDD-UL. Dad nu am nici un fel de semnal pe monitor, și nici vreun piuit la buzzer-ul după placa.

Care ar fi problema? Sa nu suporte acel procesor?
Mulțumesc

7 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Nu e compatibil cu placa de baza.

| octav005 explică (pentru Intruder19):

Vad ca tot pe același tip de socket este. Care ar fi cel m.ai mare procesor care îl suporta? M.ai am un Intel core 2 duo E7300 și E8500

| Intruder19 a răspuns (pentru octav005):

Este acelasi soket dar difera TDP-ul procesorului. E6400 este procesorul maxim suportat de placa ta de baza.

| Brizbriz a răspuns:

Arunca in balarii 775-ul vechi antic si de foarte demult

totusi raspunsul la intrebarea ta e sa iti cauti modelul de placa de baza pe google, urmat de cuvantul "manual" iar in manual o sa gasesti exact ce procesoare suporta, iar q9550 daca nu e in lista aia, atunci nu il suporta

| octav005 explică (pentru Brizbriz):

De ce sa il arunc. Lumea cauta modele mult m.ai vechi. Cauta raritate.

| Brizbriz a răspuns (pentru octav005):

Confunzi Romania cu America unde un calculator BUN DE NIMIC, vechi de 40 de ani se vinde cu 300 de mii de $ pentru ca e in cutie, sigilat si cu factura originala, deci e "vintage"
adica americanii idioti nu mai stiu ce sa inventeze sa fie "vintage"

calculatoarele valoreaza NUMAI cat pot procesa, ORICE pe 775 are gatuita serios procesarea de placa de baza, deci, ca desktop e cam foarte slab

eu am laptop cu i7 generatia 4 si ma calca pe nervi ca, atunci cand fac trafic de t0rr3ntz, imi merge greu

dar... cred ca fiecare cu fetish-ul lui

| Mihai0101 a răspuns:

In primul rand ce placa de baza este ai citit in manualul placi cu ce procesoare e compatibil? Poti afla modelul placi de baza cu programul cpu-z. Posibil sa nu fie compatibil acest cpu cu placa ta de baza.