| Wordofthat999999 a întrebat:

Ce parere aveti ca Romania a avut aproximativ aceleasi experiente naspa ca al Coreei de nord si Ceausescu trebuia slavit proape mereu iar traiul la acea vreme era oribila? Pareri pro si contra.

8 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Chiar daca stiu sigur ca o sa intru in polemici nu ar mai trebui sa ne "rahatim"atata pe noi cu ceausescu si cat am fost de chinuiti.
Ca si acum ne fura astea si murim de foame si nu facem nimic.

| minrest a răspuns (pentru Freya1):

Ai dreptate, cine isi gaseste scuze nu realizeaza niciodata nimic. Totusi, sunt unii carora le place tirania si care lauda perioada aia, asa ca e bine sa nu ii lasam sa fabuleze fara sa ii readucem la realitate.

| Freya1 a răspuns (pentru minrest):

Chiar daca nu o sa iti placa ce o sa spun trebuie sa spun...
Nu laud nici perioada aia nici asta ca ambele sunt de rahat.Dar ce apreciez eu la vremea aceia e ca aveau oameni de munca si case si nu mai trebuia sa stea plecati prin strainatate.Ca de greu a fost si atunci si este si acum si omul oricat i-ai da nu o sa fie multumit.
Daca nu are de lucru se plange ca nu are, daca ii dai nu ii convine salariul. Daca nu are casa se plange ca e boschetar si nu il ajuta nimeni, daca ii dai o casa nu ii convine ca e prea mica sau trebuie investit si tot asa.
Alti nu au sanatate si picioare bune sa se deplaseze, se tarasc sa isi spele doua farfuri la bucatarie si ii multumesc lui Dumnezeu ca exista si altii ce au si traiesc cel putin mediu se caca pe ei ca nu is bancheri.

| sabin89 a răspuns (pentru Freya1):

"...si nu mai trebuia sa stea plecati prin strainatate."
Ar fi plecat ei dar nu puteau.

| Freya1 a răspuns (pentru sabin89):

Cu atat mai bine ca aveau de munca si acasa,asa contribuiau toti cu bani si asa avem toti alocatii, salarii, pensii si plus de asta eram la un nivel toti, nu avem besini in cap ca eu am bmw si tu ai dacie, plecam toti de la acelasi nivel. Daca vrei scoala mergi la scoala, daca vrei munca mergi la munca.

| sabin89 a răspuns (pentru Freya1):

Vine odată Brigitte Bardot în vizită în România și Ceaușescu o invită la el. Între altele, îi cere părerea vs de politica pe care o ducea. Ea zice: Ar fi bine să deschizi granițele, să lași oamenii să plece dacă vor. El: Aha, înțeleg, vrei să rămânem singuri happy Smile, natalia

| Freya1 a răspuns (pentru sabin89):

Nu vorbim despre inteligenta lui pentru ca nici acum nu avem cu ce ne mandrii...
#Veorica...

| minrest a răspuns:

Ai descris foarte exact, asta era esenta regimului, dupa cum stiu din proprie experienta.