| maphiotul a întrebat:

Salut.
Ce prostie mai e si asta de zic unii in mediul online,, period"?
In engleza normal ca stiu ce inseamna, dar ce legatura are?

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

Are legatura cu engleza folosita de comunitatea neagra din sudul Statelor Unite si a aparut pe la 1900 cu ortografia "periodt", articulat prin ocluziune glotala.
Ar insemna "punct, nu mai e nimic de discutat".
Forma "period" a aparut pe internet dupa o melodie a grupului rap City Girls cu acelasi nume, Period, (sau We Live, nu am retinut exact) Termenul a mai fost folosit si de sotia lui Obama in cateva discursuri...si gata! A intrat in folosinta internautilor, in State de prin 2019, in Romania nu stiu exact de cand e folosit.
Period(t). big grin

| maphiotul explică (pentru Darkmagic):

Mersii
Dar oare de ce nu imi apare optiunea sa iti dau funda?
Ai setat tu ceva la contul tau?

| Darkmagic a răspuns (pentru maphiotul):

O sa apara cam peste vreo ora, doua, pentru ca toate raspunsurile mele trebuie verificate de admin.
Multumesc oricum. happy

| maphiotul explică (pentru Darkmagic):

Ok,astept atunci

| maphiotul explică (pentru Darkmagic):

Gata,a aparut
Dar de ce trebuie verificate de admin?
Ce boacănă ai facut?laughing

| Darkmagic a răspuns (pentru maphiotul):

Ii faceam pe multi: prosti, cretini, idioti... dupa caz.
Si acum ii gratulez cu acesti termeni pe cei care arata asemenea atribute, doar ca adaug: congenital...adica nu e vina lor ca sunt asa, si TPU mai inchide ochii. big grin
Daca stai destul de mult pe site, o sa vezi o tona de astfel de indivizi.

| maphiotul explică (pentru Darkmagic):

Nu stiu la ce te referi
Nici măcar nu bănuiesc

12 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu are, dar e la modă frangleza.

| maphiotul explică (pentru sadrian46):

Nu e justificat, trebuie sa fie ceva in istorie

| sadrian46 a răspuns (pentru maphiotul):

Unde în istorie? Period.

| maphiotul explică (pentru sadrian46):

In istoria internetului laughing

| Holiday a răspuns:

Este exact ca in romana "a pune punct", sau pe scurt "punct!". Adica a termina, a incheia, a te opri.