| anonim_4396 a întrebat:

Salut, cum arata un agent vamal roman? Ma refer la acel agent care a absolvit o scoala profesionala in domeniu, ma puteti ajuta cu o imagine, multumesc anticipat! (Contextul este ca am o contradictie cu un amic)

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Un agent vamal NU face scoala sau curs profesional, ci o SCOALA speciala de Politie dupa ce termina liceul, sau face o Academie de Politie.
Profesionalele sunt scoli de meserii si se fac in locul liceului si nu ajungi sa dai BAC-ul, deci nu ai cums a ajungi vreodata vames si nici agent de Politie fara liceu terminat, BAC luat si scoala speciala sau academie de politie.

| Ezic a răspuns (pentru Violleta2022):

Ma refer la post liceala de agent vamal. Vreau sa stiu ce iesi de acolo si cum arata un asa zis ''agent vamal''

| relian a răspuns (pentru Ezic):

Agent vamal poate sa fie si un doctor veterinar,un ingienr horticol,un chimist.
La vama sunt multi agenti de astia, fiecare controleaza ceva anume.Tu la ce te referi, la aia care controleaza persoanele, bagajele, masinile?

Cauta si tu pe google, agent vamal bla bla si vezi ce zic unia.Acolo is si ofiteri, deci unia au facultate, altii au scoala postliceala plus ceva scoala de asta juridica.

| johnnny123 a răspuns:

Dar tu poți să-mi spui mie cum arată un inginer?

Ca să înțeleg și eu la ce te referi și ce răspunsuri aștepți atunci când întrebi "cum arată un agent vamal".

| Ezic a răspuns (pentru johnnny123):

Un inginer, casca veste reflectorixanta si un teodolid, nu inteleg ce ti se pare greu la intrebarea "cum arata un agent vamal"

| johnnny123 a răspuns (pentru Ezic):

Serios? Pentru că eu sunt inginer și nu am nici cască, nici vestă reflectorizantă, nici teodolit... Și nici nu am avut vreodată. Probabil te gândești la un tip foarte specific de inginer într-o situație foarte specifică, nu la toți inginerii.

Iar dacă te refereai la "Ce uniformă poartă un agent vamal în exercițiul funcțiunii", atunci trebuia să întrebi așa... Nu "cum arată un agent vamal", care este o întrebare absurdă pentru că un agent vamal "arată" ca oricare alt om.

| Ezic a răspuns (pentru johnnny123):

Daca ai chef sa te dai rotund du-te la alta masa.

| johnnny123 a răspuns (pentru Ezic):

Dacă ți se pare că "mă dau rotund" doar pentru că ți-am oferit o explicație logică, poate fi din cauză că ai capul pătrat.

| Ezic a răspuns (pentru johnnny123):

Nu o sa stau toata ziua sa iti intorc replicile de "inginer" autodeclarat, o zi buna am si alte lucruri de facut

| Yuoia a răspuns:

Cum arata fizic? Sau ce vrei sa intrebi?

| Mavni a răspuns:

Doua maini, doua picioare si un cap pe umeri. Cum sa arate?