| Goddessss a întrebat:

Cum se explica faptul ca eu am parul cret si blond inchis, ținând cont ca nu am pe nimeni in familie nici cu aceasta culoare si textura?
M am uitat si la pozele bunicilor, stra-bunicilor si niciunul dintre ei nu il are?
mai am câțiva verișori blonzi cu ochi albastri, dar părinții lor nu se aseamănă deloc cu ei...
Poate sa fi moștenit trăsăturile astea, mai înainte de străbunicii mei?

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

E un băiat de-i zice Mendel, te-ar putea ajuta

https://www.scientia.ro/......tii-2.html

| TamplaruAnisoara a răspuns:

O expresie populara zice ca: "așchia sare departe de butuc".

| TristanTzara a răspuns:

Poate fi o genă recesivă care cauzează acest lucru, poate ambii părinți aveau genă, dar fiindcă nu ambii bunici ai fiecărui avea genă, aceasta nu s-au manifestat la ei, fi a fost doar transmisă mai departe până la tine când ambii părinți ai tăi o aveau așa că la tine s-a manifestat. E același motiv pentru care cineva poate avea sânge O1 când părinții lui au doar A și B.