| Gabriel2007 a întrebat:

Salut, daca am lasat cateva zile spirtul cu capacul deschis si ieri am dezinfectat telefonul, spirtul este inutil? Asa mi-a zis mama, nu stiam

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Cred ca este la fel de eficient dupa numai 1 zi lasat cu capacul deschis.
Stim majoritatea faptul ca alcoolul nu expira.
Pe de alta parte spirtul se poate evapora, de aceea se pune capacul.
El sufera in timp modificari structurale dar nu pana a numai fi deloc eficient ca si dezinfectant.
Fa o proba, lasa 50 de ml de spirt intr-un pahar, si dupa 3 zile miroase-l, va mirosi precum bauturile spirtoase> rachiu, tuica etc

| Gabriel2007 explică (pentru Simpatic):

Pai si daca miroase cum ai spus tu, daca il pun acum in pahar si aceelasi miros, crezi ca e la fel de eficient?

| Simpatic a răspuns (pentru Gabriel2007):

Este la fel de eficient si dupa ce miroase a 'rachiu'

Eu recomand insa pentru dezinfectarea telefonului>> alcool izopropilic, pentru ca este un alcool cu evaporare rapida si care nu afecteaza electronicele asa cum ar putea sa o faca spirtul!

| mODIN a răspuns:

Alcoolul nu-si pierde efectul, maxim se evapora