| sparklingqueen a întrebat:

Salut,daca sunt prinsi traficanti de droguri ca vand droguri,aduc droguri in alta tara, cati ani de puscarie fac?(Nu sunt traficant de droguri doar curioasa)

Răspuns Câştigător
| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Cod Penal
Art. 386

(1) Cultivarea, producerea, fabricarea, experimentarea, extragerea, prepararea, transformarea, oferirea, punerea în vânzare, vânzarea, distribuirea, livrarea cu orice titlu, trimiterea, transportul, procurarea, cumpărarea, deţinerea sau alte operaţiuni privind circulaţia drogurilor de risc, fără drept, se pedepsesc cu închisoare strictă de la 3 la 15 ani şi interzicerea unor drepturi.

(2) Dacă faptele prevăzute în alin. (1) au ca obiect droguri de mare risc, pedeapsa este detenţiunea severă de la 15 la 20 de ani şi interzicerea unor drepturi.

(3) Cu pedeapsa prevăzută în alin. (2) se sancţionează şi introducerea sau scoaterea din ţară, precum şi importul ori exportul de droguri de risc, fără drept, în scopurile prevăzute la alin. (1).

(4) Dacă fapta prevăzută în alin. (3) are ca obiect droguri de mare risc, pedeapsa este detenţiunea severă de la 15 la 25 de ani şi interzicerea unor drepturi.

(5) Organizarea, conducerea sau finanţarea faptelor prevăzute în alin. (1)-(4) se sancţionează cu maximul pedepsei prevăzute pentru fapta comisă, iar dacă acest maxim este neîndestulător se poate aplica o pedeapsă până la maximul ei general.

15 răspunsuri:
| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

15 ani (trafic internațional)

| Mosotti a răspuns (pentru Niciunnumedeutilizator):

Eu nu am inteles de ce traficantul este asa pedepsit, ca doar nu imi baga pe gat mie alea, le iau ca vreau eu.
Pai asa ar insemna ca ii bage la puscarie pe toti fast-foodistii, pe producatorii de sucuri, dulciuri, ca-mi f sanatatea, dar cine te pune sa cumperi?
Sau aia cu tigarile.

Dar ii pedepseste ca sa faca ei mari averi, asa cum a fost si cu prohibitia, cand s-au imbogatit destui aia care vroiau si au organizat asta, a scos prohibitia.
E politica treaba, cand e ceva interzis, pretul urca enorm, si faci averi mari, nu le pasa lor de tine ca om de rand ca nu stiu ce iti faci.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru Mosotti):

"Eu nu am inteles de ce traficantul este asa pedepsit, ca doar nu imi baga pe gat mie alea, le iau ca vreau eu."
Sunt oarecum de-acord cu tine. Nu există scuză să iei droguri. Dacă iei, ți-o faci cu mâna ta. Totuși, sunt traficanți care vând droguri la minori. La noi la școală era unul de-a VIII-a care se droga (nu știu ce băga, sper că iarbă sau ceva mai ușor). Ce știa ăla despre droguri când a luat prima doză (13-14 ani)? Și îți dai seama că traficantul n-a stat să-i explice efectele drogului. A profitat că era neștiutor și și-a mai făcut un client.
Apoi, problema e că traficanții nu sunt proști. Ei știu ce efecte au drogurile pe care le vând (deseori au simțit-o pe propria piele, fiind ei înșiși dependenți). Și totuși, ei aleg să împartă răul și altora, în loc să-l stopeze. Cum ți se pare asta?
"Pai asa ar insemna ca ii bage la puscarie pe toti fast-foodistii, pe producatorii de sucuri, dulciuri, ca-mi f sanatatea, dar cine te pune sa cumperi?
Sau aia cu tigarile."
Cum să compari heroina cu McDonald's?! E adevărat că ambele crează dependență dar efectele asupra creierului sunt de o mie de ori mai intense la heroină decât la un burger cu pui. E ca și cum ai compara o tornadă cu o ploicică.
În definitv, scopul pentru care statul reglementează drogurile tocmai ăsta e: nu mai poți fi un membru funcțional al societății dacă ești drogat 24 din 24... Alcoolul, nicotina și cafeina sunt și ele droguri, dar au un efect mai blând decât alte droguri. Adică o doză de MDMA e suficientă să te distrugă pe viață, pe când o bere nu face mare lucru.

| sparklingqueen explică (pentru Mosotti):

Da cei drept mcdonalds nu e sanatos, dar in niciun caz nu compari cu drogurile, e diferenta de la cer pana la pamant dintre mcdonalds si drogurile, mcdonalds daca consumi pe o perioada indelungata te ingrasi si iei in kg, daca iei droguri te afecteaza mental permanent.

| Mosotti a răspuns (pentru Niciunnumedeutilizator):

Eu zic ca motivu e pentru mari imbogatiri la niv inalt, cu acordul guvernelor se fac averi de miliarde, daca erau legale nu se facea sa ceva, tu ai impresia ca lor le pasa de tine?
Nu se drogheaza f multi, deci ii doare in cot ca nu mai esti tu functional, ori de aresteaza daca faci ceva rau, ori te lasa pe strazi.

O doza de mdma nu te distruge pe viata, hai sa fim seriosi, e absurd, sa nu iei mai multe.
Nici heroina, cocaina nu iti face nimic doar dupa o doza.

Cu tigarile si altele asa e, au efect mai slab dar au un efect devastator, mai rau ca drogurile, daca la droguri nu f multi se baga, la astealalte se baga 80 % de vom ajunge o planeta de obezi si diabetici, aici e grav.
In ultimii 20-30 ani nr diabeticilor s-a triplat!

Ca, daca educi copilu de mic la droguri, nu mai pune mana la 13-14 ani, trebuie sa stie atunci deja tot despre ele, nu ca "ce stie?", sa stie! Parintii, societatea sa ii invete de mai de mult. Ca asa cum e in stare sa-ti ia o olimpiada la 13 ani ca e invatat de dinainte, asa si la asta.
Si daca toti suntem educati, traficantii nu mai au vina, cine ia, inseamna ca isi asuma.

Si chiar si asa, se afla cui a vandut, si daca a vandut la majori, sa nu fie pedepsiti.

In schimb la mancare e f greu sa faci asta.

| Mosotti a răspuns (pentru sparklingqueen):

Da, si daca iei kg si devi obez, le mai dai jos cucu, apar n boli, diabet, articularii distruse, colesterol, ficat praf, accidente vasculare, infact-uri, toate astea pun presiune pe sist de sanatate, si face lumea neproductiva.
S-a si zis ca o sa fie epidemie de obezitate si de diabet.

Si astea-s permanente daunele de multe ori.

De ex cocaina si heroina nu te afecteaza permanent, daca te lasi de ele, iti revii.
Diferenta este ca dependenta si efectul rau apare mult mai rapid si suferi mai mult in timp scurt, fata de celelalte.

Dar daca aveau ei interesul, le legaliza, ca in nici un caz nu ii doare de tine.
Nu uita ce a fost in anii 60 cand SUA a fost ajutata de smecheri din n tari ca sa scape de un eventual comunism.
Ce le-a zis "ba, pentru ca ne-ati ajutat, va dam voie sa va vindeti drogurile la noi", si aterizau avioane cu droguri! Ei au adus drogurile in america.

Si in Florida o luase lumea razna, si abia atunci au intervenit, deci nu e cum pare, ca vaaai le pasa de noi.

| sparklingqueen explică (pentru Mosotti):

Deci tu vrei sa legalizezi drogurile? Sau ce vrei sa dovedesti?hee heeCrezi ca daca scrii paragrafe legea va schimba ceva? Crezi ca orice om normal la cap recomanda droguri unui om fara probleme psihice si complet normal ca sa il distruga mai tare?

| sparklingqueen explică (pentru Mosotti):

Da ai dreptate,o doza de mdma nu iti face nimic,dar alte droguri te fac dependent,si unele persoane ajung sa ia supradoze de droguri care in cele mai multe cazuri aduc la moarte,la asta am vrut eu sa ma refer, si daca ai ambitia sa slabesti poti sa slabesti nu e mare lucru, si ai vazut tu oameni care au murit ca au mancat fastfood? Da foarte putin, si supradozele de droguri in fiecare an se maresc. Poti sa zici cate argumente vrei tu dar nu e ok sa consumi droguri, consumi anumite substante doar cand ai ceva boala mintala si prescrie psihiatrul.Nu am stat sa citesc tot textul tau, dar am inteles ideea.

| Mosotti a răspuns (pentru sparklingqueen):

Nu vreau sa legalizez drogurile, ci invers, sa fie desfiintate si sa nu mai existe! Nu sa bagi traficantii la puscarie la infinit, ca asta nu rezolva problema.
Ca daca se vrea, se rezolva, dar nu exista interes la nivel politic!

Nu poti legaliza ceva ce distruge rapid si nasol.

Eu as interzice fast-food si dulciurile, noile generatii daca nu mai stiu de ele, nu vor pofti la ceva ce nu cunosc, si am fi mai sanatosi.
As interzice tigarile.
Si partial alcoolul, taria mai ales, ca de acolo crime in familie, batai, etc.

| sparklingqueen explică (pentru Mosotti):

La asta sunt de acord si eu.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru Mosotti):

Nici ce zici tu nu-i departe de adevăr. Am văzut multe cazuri în care traficanții sunt mână-n mână cu poliția, din păcate.
"
O doza de mdma nu te distruge pe viata, hai sa fim seriosi, e absurd, sa nu iei mai multe.
Nici heroina, cocaina nu iti face nimic doar dupa o doza."
Să știi că aici te contrazic. Și nu am zis degeaba de MDMA. MDMA-ul e un drog din familia amfetaminelor (cunoscute pentru că creează dependență rapid) care are ca efect principal stimularea producerii de serotonină. E atât de potent încât, atunci când s-a folosit pentru tratarea pacienților cu PTSD (unii chiar veterani de război), li s-au dat 3 doze, la distanță de câteva luni și ale combinate cu luni de terapie. Problema cu drogul ăsta e că efectele pe termen lung sunt extrem de grave. Creierul, atunci când bagi droguri în el, încearcă imediat să contracareze efectele. Astfel, când bagi MDMA, creierul scade numărul de neuroni serotoninali pentru a opri să se producă prea multă serotonină. S-a făcut un studiu în care participanții au fost împărțiți în două grupe: cei din grupa A au consumat regulat în trecut, dar nu în ultimele 6 luni iar cei din grupa B au consumat în trecut dar nu în ultimii câțiva ani. Nu s-a găsit NICIO diferență d.p.d.v. neurologic între cele două grupuri. Mai sunt și alte studii care arată cât de potent e drogul, dacă vrei caută-le.
"
Cu tigarile si altele asa e, au efect mai slab dar au un efect devastator, mai rau ca drogurile, daca la droguri nu f multi se baga, la astealalte se baga 80 % de vom ajunge o planeta de obezi si diabetici, aici e grav.
In ultimii 20-30 ani nr diabeticilor s-a triplat!"
Mă refeream în special la efectele asupra creierului. Drogurile îți prăjesc creierul, McDonald's nu te afectează intelectual. Și în plus de slăbit poți slăbi, diabetul se poate trata, dar dacă ți-au distrus drogurile creierul cu greu îți mai revii.
"Ca, daca educi copilu de mic la droguri, nu mai pune mana la 13-14 ani, trebuie sa stie atunci deja tot despre ele, nu ca "ce stie?", sa stie! Parintii, societatea sa ii invete de mai de mult. Ca asa cum e in stare sa-ti ia o olimpiada la 13 ani ca e invatat de dinainte, asa si la asta.
Si daca toti suntem educati, traficantii nu mai au vina, cine ia, inseamna ca isi asuma."
Aici sunt de-acord cu tine. Chiar n-ar strica să se vorbească în școli despre droguri și riscurile aferente.
"In schimb la mancare e f greu sa faci asta."
De ce? Nu-i același lucru?

| sparklingqueen explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

Da la asta m-am referit si eu cand am zis ca drogurile te distrug permanent, nu cand iei o singura doza, dar cand consumi si pana la urma devii dependent si te afecteaza psihic.

| Mosotti a răspuns (pentru Niciunnumedeutilizator):

Pai acolo trebuie lucrat, ca, creieru sa nu mai se protejeze la euforie, sa ne lase asa, de fapt creieru e de vina nu heroina si cocaina, nu luam pe altele ca altele is infecte, ne referim doar la astea de urca dopamina (cocaina), si endorfinele (heroina).

Adica nu te lasa sa fi fericit in viata asta si asa monotona si de cacao ca sa o zicem pe romaneste.
Ca, creieru percepe afluxul de serotonina, dopamina si endorfine ca abuz, si isi inchide receptorii de asa ceva, si asa apare toleranta, deci nu mai ai acelasi efect cu aceiasi doza. Daca nu i-ar inchide, ai fi bine mereu cu aceiasi doza, iar cand te lasi, revii la normal si atat, n-ai mai avea nici un sevraj.
Asa ca aia e tinta, sa putem fi fericiti fara probleme.
Ptr ca asa inveti mai bine, muncesti mai bine si asa mai departe, socializezi mai bine, fiind mai fericit esti si mai sanatos pentru ca stresul nu te mai afecteaza asa tare, doar avantaje.
Faci sport mai bine, vrei sa faci sport ca ai energie mai multa.

Zic ca trebuie desfiintate acum ca fac rau, altfel as fi pro.

Si nu neaparat iti prajesc creierul, unii au luat heroina ani si s-au lasat si si-au revenit, e iad pana iesi din sevraj.
Ma refer la hero si coca, nu la celelalte care alea sunt vai de mama lor, la alea creieru nici nu ar avea cum sa le tolereze orice i-ai face.

Halucinogenele nu prezinta nici un avantaj si daca n-ar dauna, decat asa daca vrei sa traiesti chestii inedite, dar dat fiind ca nu ai controlul asupra ce traiesit, e f nasol.
Astea invers, te face neproductiv, te baga in izolare de multe ori, te indeparteaza de realitate.

Cu mancarea e mai greu, ca daca o ai la botul calului, e mai greu sa te lasi, asa drogurile fiind interzise si negasind cu una cu doua, e mai usor sa te lasi chiar daca sevraju e mai dur, sunt si mult mai scumpe.
Diabetu se trat pe dracu, stai ca prostu pe regim toata viata, regimu de diabet e criminal, nu merge sa mananci moderat din toate.
Dulciuri nu ai voie deloc, cartofii, pastele, paine pe cantar.
Eu am diabet mostenit de la mama, dar bag insulina si mananc, n-as fi putut sta asa, doamne fereste.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru Mosotti):

E drept ce zici, dar creierul și-a dezvoltat abilitatea de a deveni tolerant cu un motiv. Nu e ca și cum ar fi făcut-o intenționat să te supere pe tine, nu? happy Creierul are o homeostază, o stare în care ești prudent și rațional și încearcă să te mențină mereu în starea aia. Și nu doar la droguri, dar și la alte activități precum parașutismul (panica și starea de alertă din timpul căderii sunt direct proporționale cu calmul și euforia simțite atunci când ajungi pe pământ).

| Mosotti a răspuns (pentru Niciunnumedeutilizator):

Pai okey dar lasa-ma sa aleg eu ce si cum, nu ma obliga sa ma pui in anume stare, ca poate nu am nevoie de starea aia atunci, si vreau si eu ceva fericire, nu doar sa muncesc de crap ca sa nu crap, si sa fiu prudent si rational tot sa nu crap.

Nu s-a gandit deloc si la fericirea noastra.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru Niciunnumedeutilizator):

Cod Penal
Art. 386

(1) Cultivarea, producerea, fabricarea, experimentarea, extragerea, prepararea, transformarea, oferirea, punerea în vânzare, vânzarea, distribuirea, livrarea cu orice titlu, trimiterea, transportul, procurarea, cumpărarea, deţinerea sau alte operaţiuni privind circulaţia drogurilor de risc, fără drept, se pedepsesc cu închisoare strictă de la 3 la 15 ani şi interzicerea unor drepturi.

(2) Dacă faptele prevăzute în alin. (1) au ca obiect droguri de mare risc, pedeapsa este detenţiunea severă de la 15 la 20 de ani şi interzicerea unor drepturi.

(3) Cu pedeapsa prevăzută în alin. (2) se sancţionează şi introducerea sau scoaterea din ţară, precum şi importul ori exportul de droguri de risc, fără drept, în scopurile prevăzute la alin. (1).

(4) Dacă fapta prevăzută în alin. (3) are ca obiect droguri de mare risc, pedeapsa este detenţiunea severă de la 15 la 25 de ani şi interzicerea unor drepturi.

(5) Organizarea, conducerea sau finanţarea faptelor prevăzute în alin. (1)-(4) se sancţionează cu maximul pedepsei prevăzute pentru fapta comisă, iar dacă acest maxim este neîndestulător se poate aplica o pedeapsă până la maximul ei general.