| anonim_4396 a întrebat:

Salut! De ce atunci cand ma uit in oglindă am impresia că sunt mai frumos ca atunci când imi fac poze in oglinda? De asemenea am observat că dacă cineva ma filmeaza (cu camera de pe spate al telefonului) arăt diferit ca atunci cand ma filmez singur cu camera pentru selfie. Care dintre aceste ipostaze este mai aproape de cum vedem noi persoanele cu adevărat. Sunt o fire mai perfecționistă și ma frustreaza atunci când văd că in poze ies ca naiba dar cand ma filmez arat handsome. cum vine asta?

Răspuns Câştigător
| carevaescu a răspuns:

Creierul are tendința de a creea senzația de frumos atunci cand vede ceva obișnuit. Cel mai des te vezi in oglinda, de la o anumită distanta. Cu asta e obișnuit creierul tau.

Avem 2 chestii: oglindire si proportiile tale, ca te uiți de la o distanță mică.

Selfiul prezerva oarecum aceste două chestiuni.

Cand cineva te fotografiaza norm, nu mai ai nici oglindirea, nici proportiile tale nu mai sunt la fel din cauza distantei.
Creierulul nu-i place această schimbare brusca si creeaza senzatia de neplacut, ceea ce tu percepi ca urât.

1 răspuns:
| mariapopa12345 a răspuns:

Atunci cand vine vorba de fotografiat, vine vorba si de a fi "fotogenic". Multe persoane sunt extrem de frumoase in realitate, dar in poze nu isi arata cele mai bune parti? O poza te poate face sa pari si mai gras/slab/scund/inalt. Deci nu arata realitatea. Deci nu fi stresat: cum te vezi tu in oglinda, asa te vad si ceilalti. Keep your head up?