| Wordofthat999999 a întrebat:

De ce nu fac astia care ne conduc tara nimic cu banii de la stat, adica daca tot ne ia din salariu ma refer ala brut, sa faca si ei ceva gen, autostrazi, sa refaca spitalele, casele de adopții, azilele, scolile etc, sa mareasca salariile cum trebuie, sa traiasca omul decent nu sa aiba pe-o zi pe alta, asa tara asta s-ar civiliza mai mult. Voi ce parere aveti?

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

E usor de spus si greu de facut, in primul rand cine e acum la putere acum, are un scop sa mareasca pensiile, ca apoi acel pensionari sa i voteze, pai sa marit dar si taxele si mancarea, benzina, a ajuns oul ca scimb valutar, un ou = 1 ron

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da! Nimic nu fac astia!
Daca era pesedeul facea, astialalti nu vrea, tu-le muma lor!
Salariul minim la inceputul anului era vreo nu-stiu-cat, prin vara a crescut la 1450, de la 1 ianuarie trece la 1900 dar se scad contributiile (CAS, impozit, etc) din suma asta, deci cresterea e doar cu vreo 50 de lei.
Ceea ce nu observa copiii crescuti in comunismul casnic contemporan, ca tine, este ca guvernul "da salarii" mari, dar patronii sunt nevoiti sa ii plateasca. Si ce-o sa faca patronii daca sunt obligati sa plateasca mai mult? O sa inceapa sa dea oameni afara, si sa nu mai tina toti slab-calificatii pe posturi de salariu minim, care nu fac decat sa astepte sa le ridice statul nivelul de trai (pur comunism).
Orienteaza-te si tu cu cap, sa fii un "produs" cautat pe piata muncii, si o sa vezi salariu decent.
Eu scot brut-ul pe la 1900-2000 lei lunar, stand "de sase", cu niste cursuri de duminica. Si mai am o meserie pe care o practic doar particular, pentru care ma cauta acasa patronii din zona, poate-poate as vrea sa ma angajez la ei.

| Dismally a răspuns:

Sunt vreo 5 milioane de salariati in Romania si mai putin de 1, 5 milioane de firme, mult prea putin pentru a face tot ce spui tu. Acesta este principalul motiv dar nu singurul, al doilea mare motiv este prostia, nu exista un plan de dezvoltare pe termen lung, dupa fiecare rand de alegeri noii politicieni vin cu idei si prioritati diferite. Iar al treilea motiv este risipirea banilor, cat timp primarii in loc sa faca ceva util cu banii fac donatii la biserici, schimba bordurile din an in an sau planeaza panselute chiar si iarna nu se va schimba nimic.