| WonderGirl7 a întrebat:

De vreo 2-3 ani intruna imi vin niște gânduri din alea tare ciudate, oriunde sunt. Fie ca is la baie, fie cand îmi fac teme, fie cand mănânc.
Capul meu e o harababura(mereu e"conectat")
Imi vin gânduri de genul:
1)dacă o sa mor singura?
2)dacă nu o sa am prieten niciodată?
3)ce va fi după moarte?
4)dacă o sa arat oribil la bătrânețe?
5)dacă o sa mor cand mi lumea mai draga?
6)daca nu o sa am job?
7)care e sensul vieții?
8)dacă viata mea va fi ratată?
9)dacă voi ceda psihic?
10)ce e moartea, iubirea, viata?

Uneori stau si ma gândesc la ele și efectiv mi se face ceva ciudat in capul meu si ma enervează ca vin de nu știu unde.
Ce sa fac? chiar nu ma lasa in pace...

ps:Nu e deloc amuzant.

9 răspunsuri:
| Nemessys a răspuns:

Ti-o zic cat mai pe scurt, asa cum ai gandirea, o sa ai si viata. Daca tu acum ai ganduri si ti-e teama de faptul ca o sa mori singura, fix asa o sa se intample. happy
Si esti fata... e imposibil sa se intample asa ceva, numai daca ai avea un handicap, dar din moment ce nu ai, nu o sa fie asa. :/

| WonderGirl7 explică (pentru Nemessys):

laughing)
da serios, pur si simplu e o fobie de a mea.
Sper sa trec odată de tâmpenia asta!
Ms Nemessys de toate răspunsurile pe care mi le dai( deja is sătulă de de întrebările astea si dramele mele)?

| Nemessys a răspuns (pentru WonderGirl7):

Cu totii avem acel,, demon" langa ureche care ne sopteste,, nu o sa reusesti". Acel demon oarecum vaneaza persoanele care au o incredere de sine scazuta, cum esti tu. Adica tu daca te-ai uita la tine si ai zice,, ba. frumoasa sunt, desteapta sunt, caracter si personalitate ok am, sigur dau eu de unu sa ma placa "
Daca tu ti-ai luat respingeri de la nu stiu ce plozi cu care ai incercat sa interactionezi, asta nu inseamna ca lucrurile o sa se repete in viitor. chestia aia nu trebuie sa devina o trauma care mai tarziu, demonul ala sa o transforme in realitate. Omul se dezvolta din toate punctele de vedere. Fizic, ca vrea, ca nu vrea, tot se dezvolta, dar mental este doar la alegerea lui.
Daca esti mai timida si tacuta, astea da-le naibii ca doar nu ai ciuma.
Ceea ce urmeaza sa zic se aplica la multi oameni, dar nu la toti. De fiecare data cand cineva, indiferent ca e fata sau baiat, incearca sa comunice cu cineva sau sa formeze o legatura si este refuzat(a), persoana aia se simte vinovata, considera ca e ceva gresit la ei, dar NIMENI nu se gandeste ca problema poate fi si la persoana cu care a interactionat. Poate nu are o zi buna, poate are fite..etc.
Si nu trebuie sa fii in rand cu lumea ca sa fii normala. Lasa normalitatea ca multi de varsta ta inteleg prin normalitate sa fie ca toti ceilalti, adica sa-si piarda timpul prin baruri si cluburi, sa lucreze mai mult la profilul de Instagram decat la propria persoana sau sa aiba nu stiu cate relatii pana cand pleaca la facultate( daca vor pleca). Tu acum trebuie sa lucrezi la tine si la viitorul tau. In viitor cand o sa intalnesti un barbat si datorita efortului pe care-l depui acum la asta, o sa fii foarte mandra cand o sa raspunzi la intrebarea,, unde lucrezi?" sau,, cat castigi?" sau,, ce facultate ai facut?" Un barbat cu capul pe umeri o sa prefere o femeie harnica, stabila financiar, desteapta, inlocul uneia care toata adolescenta ei a fost o... (nu mai zic) care a incercat doar sa obtina niste numere fara nicio valoare pe Instagram si tot ce are ea de oferit e,, pruna". In rest job 0, inteligenta 0, personalitate... -100 big grin. Succes!

| WonderGirl7 explică (pentru Nemessys):

Iti mulțumesc din nou pentru tot?
Tot timpul dai răspunsuri extrem de bune si apreciez ca mereu iti sacrifici din timpul tău in care poti sa faci mii de chestii, doar ca sa ajuți niște oameni mai prostuți ca si mine.
Mulțumesc pentru toată incurajarea si da, faza este ca nu am primit nicio respingere, ci am respins eu o persoana care mi-a plăcut din cauza fricii. Aia a fost tot. In 2 ani oricum scap de el, ca se termina liceul, dar nah rămân tot asa. Asta este tot. nimic altceva. Sa nu rămân tot asa?
Una dintre cele 5 dorințe pe care le am si cred ca cea mai importanta.
mersi muuultttt. Dacă nu reușesc sa ma fac singura sa ma simt mai bine, ma fac alții.
vai ce am ajuns... la vârsta adolescenței, cea mai frumoasa etapa din viata unui om?
sa fiu atâta de habar nu am cum. nici eu nu știu cum is... iti dai seama?
Trebuie sa imi cumpăr iarăși cărți de dezvoltare personala?

| Nemessys a răspuns (pentru WonderGirl7):

Uite, eu cand am dat de permis am avut o teama de a conduce DAR in acelasi timp imi si placea la nebunie chestia asta si uite ca asa am ajuns sa imi inving teama de trafic. Secretul care este? Dorinta, trebuie sa fie mai mare decat teama. Faptul ca tie ti-a fost teama sa te bagi in seama cu un baiat, inseamna ca nu ai fost suficient de atrasa de el sau dorinta nu era suficient de mare incat sa faci acest pas si cel mai probabil l-ai placut doar pe moment. Stai linistita ca din moment ce nu l-ai cunoscut, nu poti spune ca ai pierdut ceva care nu o sa mai intalnesti in anii urmatori, intelegi? O sa mai intalnesti mii de baieti care o sa-ti placa si atunci o sa ai curaj sa interactionezi cu ei, dar oricum nici nu trebuie pentru ca o sa se bage ei in seama cu tine. Toate probleme pe care le ai acum, sunt doar periodice si eu am avut chestii de genu si iti zic sincer ca parca au trecut de la sine, nu m-am stresat deloc cu chestii de genu.

,, Dacă nu reușesc sa ma fac singura sa ma simt mai bine, ma fac alții"

Starea ta de fericire nu trebuie sa depinda de altii. Asa o sa ajungi sa te atasezi si sa devii dependenta de persoane. Cand poate prin nu stiu ce ghinion, o sa ajungi singura in viata, ce o sa faci? O sa fii trista si o sa cazi in depresie? Daca ai fi in situatia in care mai ai in viata ta doar o prietena care este toxica ai renunta la ea sau nu? Ca daca ai face-o ai fi singura si nu ai mai avea cine sa te faca sa te simti bine. Gandeste-te putin ca teama asta de singuratate o sa-ti faca rau la un moment dat si cu forta o sa te tina langa niste persoane care la fel, nu-ti fac deloc bine.
E gen...,, daca moare mama, cine-mi mai face de mancare?" Asta e si ideea. trebuie sa inveti sa-ti faci singura de mancare, cum trebuie sa inveti sa te faci fericita singura, fara sa depinzi de altii. La fel si in realtii. Nu trebuie sa te atasezi de un partener toxic numai pentru ca ti-e frica ca nu o sa mai gasesti pe nimeni sau ca nu o sa te mai iubeasca nimeni. Crede-ma ca odata ce o sa faci acest pas, o sa-ti vina foarte usor sa renunti la o persoana toxica din viata ta, chiar daca dupa aia ar rezulta sa fii singura, dar macar linistita. happy

,, vai ce am ajuns... la vârsta adolescenței, cea mai frumoasa etapa din viata unui om"

Ii pe naiba. Adolescenta este o perioada in care trebuie sa te dezvolti. Eu am intrat PROST da PROST RAU DE TOT in aceasta etapa si am iesit, nu pot sa zic un geniu, dar, macar stiu in ce lume ma aflu, macar am ajuns sa ma cunosc mai bine si sa stiu exact de ce sunt in stare, am invatat ce vreau eu cu adevarat de la viata, ce fel de persoane vreau in jur si ca m-am vindecat de timiditatea si rusine. Mai am niste lucruri de reparat, dar o sa vina si timpul lor.
Varsta adolescentei era frumoasa pe vremuri... cand efectiv erai copil, dar copil de ala prost in care nu stiai pe ce lume traiesti si tot ce era sa faci era scoala si prieteni. Dupa aia bineinteles ca urma munca in fabrica care nu era deloc frumoasa. Atunci da, chiar adolescenta era cea mai frumoasa perioada din viata. In ziua de azi nu mai este asa. Adolescenta poate sa fie o perioada foarte neagra pentru unii. Si NU ESTE CEA MAI FRUMOASA ETAPA DIN VIATA. Fiecare etapa din viata poate sa fie frumoasa daca stii cum sa faci asta. De ce este considerata adolescenta o perioada mai frumoasa decat celelalte? Ti-am zis mai sus. Aia e spusa de cei care vad viata de adult din ziua dea azi un chin si ca vai de mine trebuie sa mergi la munca si apar responsabilitati si stres in legatura cu banii si cheltuielile. Viata de adult, aia de la 18 ani in sus, poate sa fie cea mai faina. Si stii de ce? Da, ai job, ai responsabilitati, ba da macar ai banul tau si o intreaga libertate. Pot sa ma duc unde vreau eu, sa fac ce vreau eu, cu cine vreau eu, cum vreau eu, fara sa-mi mai tina mama si tata morala sau fara sa mai trag de banii lor. Asta imi place la nebunie la viata de adult, faptul ca am banul meu si nu ma plang de alte responsabilitati, ba chiar imi plac. Crede-ma, o sa fie altfel sentimentul cand o sa-ti iei ceva din bani munciti de tine, o sa fii mai mandra. Cu toate sinceritatea mea, imi pare EXTREM de rau pentru oamenii care au avut doar adolescenta frumoasa si restul vietii a fost un esec...
Asa ca stai linistita... mai bine 4 ani de,, chin" ca dupa sa ai 50 de ani frumosi decat altii care par fericiti acum si,, super cool" dupa aia o sa aiba o viata groaznica. big grin Zilele lor de fericire sunt numarate.

Eu de felul meu nu recomand carti. Pur si simplu cartile parca se lungesc prea mult cu o explicatie simpla. Sunt si carti bune care merita cicite cuvant cu cuvant, insa sunt rare. Mai ales pentru bine care caut raspunsul exact, scurt si la subiect. Nu stau eu sa caut un raspuns in 100 de pagini. De ex, daca vrei sa intelegi timiditatea de la cum se formeaza si pana la cum se vindeca, e suficient doar sa citesti un articol sau sa asculti un video, nu pagini intregi de carti. Viata este cartea din care poti invata cel mai bine. Eu iti recomand, citeste de pe net si/sau uita-te pe Youtube. Da, sunt constient de faptul ca o sa dai de multe tampenii, dar daca stii unde sa cauti, o sa gasesti. Si asa economisesti timp. Eu mor cand vad carti cu 200 de pagini care cica sunt despre,, despresie". Dupa cum am zis, se lungesc prea mult pentru nimic. O adevarata carte de genu, scurt si la obiect si cu adevarat utila, ar trebui sa aiba maxim 30 de pagini.

Am sa-ti dau o tema de casa. Imagineaza-ti ca ar veni cineva la tine si ti-ar spune ca are. problemele pe care le ai si tu. Ce i-ai spune? big grin

Si multumesc pentru ceea ce ai spus despre mine, apreciez! ^_^

| WonderGirl7 explică (pentru Nemessys):

Buna întrebare. hard asf
? Habar nu am ce i as spune (ai pus întrebarea asta inversa si acum creierul meu e in block).Asa fac psihologii si de aia nu ii pot minti mai deloc. laughing
Pai daca ar fi cineva in situația mea, eu cred ca as râde(bineînțeles ca nu de fata cu persoana), dar in același timp i as zice ca are destul timp si ca toată supărarea trebuie ștearsă si înlocuită cu fericire. (totuși in gândul meu ar fi ceva de genul, cum sa nu fi avut prieten /prietena dacă ești atâta de frumos/frumoasa, ai un caractere fain si esti si tânăr/a? ).
uite! faza ciudata pe care am obervat-o este ca mereu când cineva are probleme, eu încerc sa il ajut, sa ii dau sfaturi, sa il chem sa facem niste activități sa se simtă mai bine, sa vorbim, dar când eu am ceva de genul nu ma prea pot ajuta. Eu sunt genul de persoana care tin mereu in mine si na, la un moment dat cedezi psihic.Chiar asa am si pățit...
Dacă ai știi o faza, nimeni nu știe din familie de treaba asta. Daca am fi avut o legătură mai strânsă cu siguranta le as fi spus ce am pățit, dar faza este ca noi suntem mai independenți. O sa ma considere ciudata, o sa zică ca la vârsta asta sunt asa, ca vai de capul meu si din astea.

Trebuie sa ma gândesc mult si bine la intrebarea ta. Chiar are un sens. Ar trebui sa mai aprofundez si sa ma gândesc la un răspuns mult mai valid.
Pt. nimic. :-)
Eu chiar zic din suflet. Un om ca tine mai rar. Sper ca esti si asa in realitate nu numai in mediul online. Ca dacă esti asa, ai o iubita /soție tare fericita si mandra de tine. Dacă tot asa ești, tine-o tot asa, nu te schimba pentru. nimeni si nimic, pentru. ca ești pe drumul cel bun.
Ms pentru tot!

| WonderGirl7 explică (pentru Nemessys):

Apropo. Nu știu de ce, dar evita semnele întrebării puse aiurea laughing)
Cred ca sunt din cauza tastaturii ca am mai pățit odată asa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia-ti un timp si gandeste-te la toate pe rand. Ia-ti un carnetel si scrie despre fiecare intrebare pe care o ai, indiferent de cat de banala ori stupida ti s-ar parea. Exista oameni care si-au alocat o viata-ntreaga pentru asa ceva.

| WonderGirl7 explică (pentru anonim_4396):

Ms mult de răspuns!?