| Ionică a întrebat:

Era bine in perioada comunista? Sau e bine acum cu democratie? Aduceti argumente, va rog. Multumesc!

2 răspunsuri:
| Luori a răspuns:

Atunci era bine pentru ca aveai siguranta nu era atata nebunie din partea fiecarui om, era cat de cat egalitate si respect. Te gandeai la ziua de maine si stiai ca ai un loc sigur de munca. Aveai frica! Acum ti se permite foarte mult, respectul abia il culegi, poti avea 2 facultati si degeaba, oameniii au ajuns foarte rau...

Am impresia ca luma se strica din ce in ce mai mult cu trecerea timpului.

| cristina_3322 a răspuns:

Cand era comunismul era bine intr-un fel deoarece fiecare avea asigurata o casa si un loc de munca cat de cat. nu era bine pentru ca se dadea mancare cu portia ex" intr-o luna iti dadea o punga de zahar de sare si o sticla de ulei " era restrictie.si tot ce aveai tu cumparat pe banii tai totul era trecut in posesia statului nu era al tau. imparteai tot ce aveai.

Acum in democratie este mai bine ca fiecare isi castiga existenta dupa munca. in perioada comunista indiferent daca stateai 1 ora degeaba si altul muncea primea tot acelasi salar ca tine. Dar acum se primeste pe merit in mare parte. Acum in regimul democratic nu mai imparti bunurile cu altii. sunt doar ale tale.